رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشکذر: مهمترین اقدام برای جلوگیری از شیوع ویروس تب برفکی به عنوان یکی از زیان‌بارترین بیماری‌های دام، واکسیناسیون به موقع و منظم با استفاده از واکسن موثر است.

به گزارش اشکذر خبر، نیک بین گفت: تب برفکی بیماری واگیر و از مهمترین بیماری‌های دامی است که در صورت عدم توجه دامداران نسبت به واکسیناسیون دامهایشان منجر به تلفات بالای دامی و افزایش هزینه‌های دامپروری و کاهش سرمایه‌های ملی می‌شود.

وی افزود: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد، اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و اجرای برنامه‌های ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.
نیک بین گفت: طرح واکسیناسیون تب برفکی در سال جاری در قالب دو فاز در دام روستایی و عشایری به صورت رایگان انجام شد که در فاز اول واکسیناسیون بیش از ۲۴۰۰۰ رأس دام سبک و بیش از ۹۰۰۰ راس دام سنگین در این شهرستان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
 رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اشکذر بیان داشت: اجرای فاز دوم طرح در ادامه فاز اول و با هدف تداوم روند کنترل و پیشگیری از بیماری از ابتدای دی ماه سال جاری در حال انجام است که پیش بینی می‌شود تا پایان فاز دوم ۲۵۰۰۰ راس دام سبک و ۹۰۰۰ راس دام سنگین علیه این بیماری واکسینه شوند.
وی در پایان عنوان کرد: از دامداران و روستاییان انتظار می‌رود، حتما با تیم‌های مایه کوب دامپزشکی همکاری کنند تا حجم بیشتری از جمعیت دامی را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهیم و با تزریق مکرر واکسن در زمان‌های مناسب از شیوع این بیماری در دام‌ها جلوگیری کنیم.
لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/RD861
  • منبع خبر : صداوسیما