• کد خبر: 25596
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: جمعه 3 آبان 1392 - 17:16
  رییس دامپزشکی شهرستان اشکذر خبر داد:
  رئیس شبکه دامپزشکی اشکذر از واکسیناسیون بیش از ۳۸ هزار رأس دام سبک و سنگین در این شهرستان خبر داد.

  به گزارش اشکذر نیوز؛ محمد حاجی‌صادقی اظهار کرد: طرح واکسیناسیون دام‌های شهرستان اشکذر ضد بروسلوز به اجرا در آمد که در آن تعداد سه هزار و ۸۰۶ رأس گاو و گوساله و ۳۴ هزار رأس گوسفند و بز مورد واکسیناسیون قرار گرفتند.

  وی افزود: این عملیات با هدف ایمن‌سازی جمعیت دامی شهرستان ضد بیماری بروسلوز و تأمین بهداشت عمومی و ممانعت از ابتلای جمعیت انسانی به این بیماری توسط کارشناسان این شبکه در سطح شهرستان اشکذر به صورت رایگان انجام شده است.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر بیماری بروسلوز را به عنوان یکی از بیماری‌های پرمخاطره و مشترک بین انسان و حیوان برشمرد و گفت: دامپزشکی برای جلوگیری از این بیماری، اقدام به اعزام کارشناسان و انجام تخصصی و کارشناسی اقدام‌هایی را مانند خونگیری و تست، واکسیناسیون، شناسایی و حذف دام‌های آلوده انجام می‌دهد تا حیوانات آلوده از سطح شهر پاکسازی شوند.

  حاجی‌صادقی افزود: علاوه بر این موارد، همکاری مردمی در رعایت نکات بهداشتی و ایمنی مانند خودداری از مصرف فراورده‌های لبنی غیر مطمئن و گوشت‌های تأیید نشده، جوشاندن شیر به مدت حداقل ۲۰ دقیقه و استفاده از وسایل محافظتی هنگام تماس با دام و رعایت بهداشت دامداری‌ها توسط دامداران نیز نقش مهمی در جلوگیری از گسترش این بیماری دارد.

  وی در مورد علائم این بیماری در دام و انسان عنوان کرد: بروسلوز یکی از بیماری‌های میکروبی است و در دام‌ها به صور مختلف از قبیل سقط جنین در پایان ماه‌های آبستنی، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی و یا تاخیر فواصل بارداری بروز می‌کند.

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اشکذر بیان کرد: این بیماری در انسان با نشانه‌هایی مانند تب، لرز، بی قراری عمومی، دردهای منتشر در سراسر بدن، درد مفاصل به ویژه درد در ناحیه کمر، بی اشتهایی، خستگی و با ضعف سیستم ایمنی بدن همراه است.
  تسنیم-فارس

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/1MYgd

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *