اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

نیاز امروز جامعه به دانش و اندیشه است/آذر یزدی، اندیشه‌ورز بود

شناسه خبر : 29769 | تاریخ انتشار : : 18 تیر 1393 - 21:09 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “سید محمد میرمحمدی” در همایش یاد آذر که امروز به مناسبت پنجمین یادمان بنیان‌گذار ادبیات نوین کودک و نوجوان، استاد مهدی آذر یزدی، که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار شد، این کانون را مهد پرورش فکر و اندیشه خواند و گفت: […]

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “سید محمد میرمحمدی” در همایش یاد آذر که امروز به مناسبت پنجمین یادمان بنیان‌گذار ادبیات نوین کودک و نوجوان، استاد مهدی آذر یزدی، که در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار شد، این کانون را مهد پرورش فکر و اندیشه خواند و گفت: هر ساختاری که پایه‌های آن سست باشد، آسیب‌پذیری آن بسیار است و کودکان پایه‌های جامعه‌اند که باید محکم و مستحکم تربیت شوند.

وی استاد آذر یزدی را یک فرد اندیشه‏ورز خواند و افزود: باید اندیشه‎ورزی را در دستور کار تربیت فرزندانمان قرار دهیم چرا که عقلانیت، فکر و اندیشه، اساس همه آثار وجودی انسان‏ها است.

استاندار در بخشی از سخنانش با تاکید بر اشتراک دو واژه “خوب” در یکی از آثار آذر یزدی یعنی “قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب”، نقش پرورش فکری کودکان در جامعه و توجه خاص آذر یزدی به این مقوله را یادآور شد.

وی ادامه داد: در زندگی آقای آذر یزدی چیزی جز عشق دیده نمی‌شود و به همین دلیل نیز به عنوان بناینگذار ادبیات نوین کودک نام گرفته است که عنوانی دقیق و درست است.

میرمحمدی در توضیح این مطلب با اشاره به ورود آذر یزدی به مقوله ادبیات کودک در مقطعی از زمان که کودکان با آمدن رسانه‎های جدید مانند تلویزیون و غیره از مساجد و مکتب‌خانه‌ها دور می‌شدند، البته در آن زمان هم ادبیات کودک داشتیم ولی ادبیاتی نبود که کودکان را به صورت لازم پرورش دهد و برای بچه‌ها خوب نبود، در حالی که ما نیاز به بچه‌های خوب داریم چرا که نسل آینده اگر فکور باشد دیگر جامعه اسیب پذیر نخواهد بود.

استاندار یکی از هنرهای استاد آذر یزدی را بیان مسائل سنگین ادبی به صورتی ساده و قابل فهم برای کودکان خواند و گفت: بعضاً لازم است که برای سخن گفتن با کودکان به زبان خودشان به گفت وگو نشینیم.

وی گفت: خانواده‌ها باید به نحوی با کودکان رفتار کنند که آنها از دوران کودکی خود لذت ببرند چرا که امر و نهی کردن زیاد کودکان محیط خلاق که در رشد آنها تاثیرگذار است را از بین می‌رود. ضمن این که باید قوه خیال در کودکان تقویت شود چون که مقدمه اندیشیدن در کودکان است.

میرمحمدی در پایان با تاکید بر این که امروز نیاز جامعه به دانش، بینش و فکر و اندیشه است، گفت: خیلی از خانواده‌ها به فکر نمره گرفتن و کسب مراتب علمی و تحصیلی در کودکانشان هستند ولی آذر یزدی از مراتب علمی بی‎بهره بود و در عوض مراتب فکری داشت.

گفتنی است؛ در این همایش که با اجرای موسیقی، خاطره‌گویی برخی از دوستان نزدیک آذر یزدی، قصه‎گویی و البته سخنرانی عباسعلی دانافر مدری کل کانون پرورش فکری استان همراه بود، در پایان از استاد “اسدالله شکردانه” به دلیل تلاش برای ثبت مناسبت روز ادبیات کودکان و نوجوانان تجلیل شد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/5hzjv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124