اشکذر خبر

به مناسبت فرارسیدن دهه‌ی وقف

نشست خبری مسئول اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر برگزار شد

شناسه خبر : 94781 | تاریخ انتشار : : ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲ | ارسال توسط :

مسئول اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر: سازمان اوقاف و امور خیریه تلاش دارد تا مدیریت برخی موقوفات را به افراد امین و در صورت احراز صلاحیت واگذار نماید.

به گزارش اشکذر خبر؛ رمضانعلی خادمی مسئول اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر ظی نشستی با اصحاب رسانه این شهرستان که به مناسبت دهه‌ی وقف برگزار شده بود؛ با اشاره به ایام دهه وقف و گرامی داشت این سنت حسنه و فریضه دینی؛ گفت: شهرستان اشکذر تعداد ۱۲۱۸ موقوفه شناسائی و تحت دو عنوان موقوفات متصرفی و موقوفات غیر متصرفی برای این اماکن تشکیل پرونده شده است.

خادمی با توضیح این مطلب که موقوفات متصرفی به آن دسته از موقوفاتی که مدیریت آنرا مستقیما بر عهده اداره اوقاف و امور خیریه است؛ اطلاق می شود و موقوفات غیر متصرفی به آندسته از موقوفاتی که با توجه به مفاد وقف نامه مدیریت آن به دست افرادی حقیقی که وقف نامه و یا بر اساس حکم دادگاه و صدر مجوز تولیت؛ اداره میشود؛ اظهار نمود: از این تعداد موقوفات تعداد ۱۱۵۱ موقوفه متصرفی و ۶۷ موقوفه نیز غیر متصرفی میباشد که به این نکته که هر موقوفه از ۱ یا جند رقبه یا جزء تشکیل شده است؛ مجموعا ۳۲۰۱ رقبه در سامانه جامع اطلاعات ومدیریت موقوفات ثبت شده است.

تثبیت موقوفات گامی مهم در حفظ موقوفات

مسئول اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر با اشاره به برنامه سالیانه‌ای که برای  این اداره تنظیم و ابلاغ میشود و ما موظف هستیم تا در طول سال آنها را انجام دهیم؛ گفت: از عمده مواردی که مورد تاکید سازمان اوقاف و امور خیریه است و به عنوان مقدمه، پایه و اساس حفظ موقوفات مطرح میباشد؛ تثبیت موقوفات است.

وی در همین رابطه؛ بیان داشت: شناسائی موقوفه، تقاضای ثبت، تعیین حدود و اخذ سند مالکیت از جمله مراحلی است که منجر می شود به صدور سند مالکیت و تثبیت انجام می شود که طی سال گذشته در سطح شهرستان اشکذر تعداد ۱۷۹ فقره سند مالکین برای موقوفات اخذ شده است که این تعداد با توجه به کمبود نیرویی که با آن مواجه هستیم؛ آمار بالائی است.

خادمی افزود: پس از تثبیت موقوفه دومین اقدام  این اداره که در راستای اجرائی نمودن نیت موقوفه میباشد؛ کسب عواید موقوفه از طریق تنظیم و تجدید اسناد اجاره موقوفات، برقراری رابطه استیجاری و تداوم رابطه استیجاری با متصرفین و مستاجرین موقوفات است که در این زمینه موفق شدیم ۴۶۲ فقره سند اجاره اعم از تنظیمی اولیه و تجدیدی با مستاجرین و متصرفین موقوفات تنطیم و مقدمات بهره وری موقوفات را فراهم آوریم.

مسئول اداره اوقاف و امور خیریه اشکذر با اشاره به وجود افرادی که حق و حقوق موقوفات را پرداخت نمی کنند و این اداره راهی جز مراجعه به مراکز حقوقی و دادگاه ندارد؛ اظهار داشت: در همین راستا؛ طی یک سال گذشته ۷۷ پرونده جریانی در رابطه با موقوفات داشتیم که از مجموع این پرونده ها موفق شدیم تا ۲۶ رای به نفع موقوفه اخذ کنیم که این رای ها اعم از اثبات وقفیت، احقاق حقوق موقوفات، ابطال سند مالکیت، خلع ید، الزام به تنطیم سند اجاراه، الزام به چرداخت چک های برگشتی اجرا بها  و موارد مختلف که این روند هنوز ادامه دارد.

خادمی عمده موقوفات شهرستان اشکذر را موقوفات مزروعی بر شمرد و بیان داشت: حدود ۹۰ درصد از موقوفات این شهرستان موقوفات مزروعی است که با توجه به خشکسالی های پی در پی سال های اخیر شاهد کاهش زیادی در بخش عواید این موقوفات بوده‌ایم.

وی با تاکید بر این نکته که کاهش عوایدی موقوفات قطعا تاثیر منفی بر روی برنامه‌های این اداره برای موقوفات در پی داشته است؛ گفت: علی رغم کاهش عواید موقوفات طی یکسال گذشته؛ مبلغ ۴ میلیارد ریال از این محل در راستای اجرای نیت موقوفات اعم از امور مذهبی، امور خیریه، امور احتماعی، امور مساجد و حفظ و مرمت موقوفات هزینه کنیم.

خادمی اظهار داشت: در راستای اقدامات عمرانی و مرمت بقاع متبرکه موفق شدیم طرح توسعه امامزاده سید تاج الدین روستای کافی آباد را با هماهنگی و همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرائی کنیم و همچنین سنگ فرش امامزاده مراد اشکذر را با مشارکت شهرداری اشکذر، کمک خیرین و جذب منابع اداره اوقاف و امور خیریه انجام دهیم.

این مقام مسئول با تاکید بر خرید ۵۰۰ میلیون ریالی سنگ از سوی این اداره جهت مصرف در صحن و اطراف “امامزاده سید حسین” بندرآباد گفت: شروع ساخت و احداث سقاخانه در این امامزاده که هنوز تکمیل نشده است؛ در کنار ترمیم و ایزوگام سقف امامزاده سید کافی و مسجدی که در جوار این امامزاده وافع شده است؛ از جمله اقدامات عمرانی این اداره می باشد.

اقدامات فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر 

وی از برگزاری مسابقات قرآنی و اعزام نفرات برتر به مرکز استان به عنوان اقدامات فرهنگی این اداره یاد کرد و بیان داشت: برگزاری کلاس های سبک زندگی و مهدویت در امامزاده مراد، برگزاری کلاس مهارت های زندگی با مشارکت سازمان فنی و حرفه ای و بسیج خواهران، تهیه و توزیع ۸۰۰ بسته کمک معیشتی برای خانوارها و گروه هدف که در قالب مراکز افق در بخش های خضرآباد و مرکزی، آزادسازی یک زندانی از زندانیان جرائم غیر عمد، فعال سازی مراکز افق در جوار امامزاده ها که به عنوان مراکز اجتماعی، فرهنگی و مذهبی فعالیت میکنند و این مراکز قبلا در قالب فعالیت های فرهنگی و قرآنی فعالیت می کردند و در حال حاضر خدمات اجتماعی نیز به آن اضافه شده است که هماهنگی با موسسات خیریه و تحت پوشش داشتن شورای خیرین در شرح وظایف این مراکز میباشد.

خادمی با برشماری وقف های مشارکتی و وصیت ثلث اموال به عنوان دو موضوع قابل توجه اداره اوقاف و امور خیریه؛ اظهار داشت: ممکن است افرادی غلاقه مند به انجام عمل وقف داشته باشد ولی توانائی و تمکن مالی نداشته باشد که در این شرائط از طریق وکالت این امر قابل اجرا خواهد شد.

واگذاری مدیریت موقوفات به بخش خصوصی

وی در آخر از واگذاری مدیریت موقوفات به بخش خصوصی به عنوان یکی از طرح های در دست اقدام این اداره نام برد و بیان داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه تلاش دارد تا مدیریت برخی موقوفات را به افراد امین و در صورت احراز صلاحیت از سوی این نهاد واگذار نماید.

گفتنی است یکی از شرایط اخذ مدیریت موقوفات داشتن مدرک کارشناسی و بین سنین ۲۵ تا ۷۰ سال میباشد.

لازم به ذکر است در پایان این نشست خبری؛ از خبرنگاران حاضر در این جلسه تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

 

 

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/v6oLm

یک پاسخ به “نشست خبری مسئول اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اشکذر برگزار شد”

  1. کاظم گفت:

    با سلام. متاسفانه اداره اوقاف که یکی از ارگان های انقلابی است. ….. همانطور اگر ملکی وقف نباشد و اداره اوقاف قصد دست اندازی به آن را داشته باشد گناه بزرگتری است. یک بار به اداره اوقاف اشکذر مراجعه کردم و یک … گفت ما در فلان زمین میخواهیم اداره مان را بسازیم. حالا باید از آن .. پرسید زمانی که واقف آن زمین زمین را وقف کرده بوده یعنی حدود دویست سال پیش آیا اداره اوقاف بوده یا نه؟! بماند که هیچ مدرک مستدلی هم بر وقف بودن نیست. مسئولین اوقاف و چند نفری که همه جا می گویند وقف است بدانند که قیامتی هم هست و چطور می خواهند جواب این همه حق الناس را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *