عضو تیم پزشکی امام راحل جزئیات جدیدی از نحوه درمان ایشان و روزهای آخر زندگی پربرکت امام خمینی(ره) را تشریح کرد.

اشکذرخبر به نقل از موسسه پژوهشهای مطالعات سیاسی: عضو تیم پزشکی امام راحل جزئیات جدیدی از نحوه درمان ایشان و روزهای آخر زندگی پربرکت امام خمینی(ره) را تشریح کرد.

دکتر غلامرضا باطنی یکی از اعضای تیم پزشکی حضرت امام(ره) در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: سال ۶۳ بیمارستان قلب جماران در کنار بیت حضرت امام آماده و تجهیز شد و ایشان برای اولین بار در فروردین سال ۶۵ که دچار سکته و ایست قلبی شدند، در این بیمارستان بستری شدند، اگر تیم پزشکی در کنار ایشان نبود، امام را آن سال از دست می‌دادیم. وی ادامه داد: ایشان پس از احیاء قلبی- ریوی، بار دیگر به زندگی برگشتند و دو ماه در این بیمارستان بستری بودند.

رادیوهای بیگانه از بستری شدن امام خبردار نشدند

به گفته باطنی، امام طی این دو ماه هر شب رادیوهای بیگانه را گوش می‌دادند و با توجه به اینکه آن زمان اوج جنگ و عملیات والفجر ۸ بود خبر بستری شدن امام هیچ کجا منتشر نشد، حتی رادیوهای بیگانه از این موضوع خبردار نشدند.

عضو تیم پزشکی امام(ره) افزود: بسیاری از تصاویری که امروز از صدا و سیما پخش می‌شود که امام را در بیمارستان نشان می‌دهد و حاج احمد آقا میزشان را تمیز می‌کنند، مربوط به بستری شدن امام در سال ۶۵ است.

وی با اعلام اینکه امام از ساخت این بیمارستان اطلاع نداشتند، تاکید کرد: ایشان بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شدند، اعلام کردند که از این بیمارستان استفاده نمی‌کنند و شرط گذاشتند که مردم عادی نیز بتوانند از این بیمارستان استفاده کنند. ایشان بعد از چند نوبت درمان و سلامتی به منزل بازگشتند.

عمل قلب امام(ره) موفقیت‌آمیز بود

باطنی در مورد بیماری امام(ره) در سال ۶۸ نیز گفت: امام ساعت ۱۰ شب یکم خرداد حالشان بد شد که بلافاصله تحت درمان قرار گرفتند. آن شب نماز شب خواندند و صبح دوم خرداد نیز پس از خواندن نماز صبح آماده شدیم تا ایشان را عمل کنیم.

به گفته عضو تیم پزشکی عمل قلب امام دو ساعت بعد از نماز صبح آغاز شد و عده‌ای نگران بودند که بیماری امام اجازه ندهد ایشان بار دیگر پس از عمل به هوش بیایند. خوشبختانه عمل امام با موفقیت انجام شد.

بیماری امام(ره) سرطان گوارش بود

باطنی در مورد بیماری امام(ره) گفت: ایشان دچار بیماری سرطان دستگاه گوارش بودند و به علت اینکه چند زخم در دستگاه گوارش ایشان بود، دچار خونریزی شدند. سیر درمان تا روز هشتم خرداد رو به بهبودی بود امام متاسفانه به دلیل سرایت بیماری به سایر اعضاء تلاش پزشکان موثر واقع نشد.

آخرین لحظات امام(ره)

وی در مورد شب ارتحال امام با بیان اینکه ایشان در CCU بیمارستان قلب جماران روح بزرگشان به ملکوت اعلی پیوست، ادامه داد: ساعت ۱۰:۲۰ شب ۱۳ خرداد در بیمارستان رحلت کردند. این زمان سخت‌ترین لحظات برای تیم پزشکی و بیت ایشان بود. خیلی‌ها می‌گفتند که باید خبر رحلت اعلام شود اما مسئولان معتقد بودند اگر این خبر اعلام شود ممکن است جماران از خیل مشتاقان شلوغ شود.‌‌ همان شب اخبار نیز با دعا آغاز شد و هرکدام از اعضای تیم پزشکی و بیت امام در یک گوشه حال عجیبی داشتند.

بیت امام می‌خواست خبر ارتحال را اعلام کند

عضو تیم پزشکی امام(ره) در خصوص نحوه اعلام خبر رحلت امام خمینی گفت: آن زمان مسئولان مملکتی از بیت امام درخواست کردند با توجه به اینکه رزمندگان در جبهه‌ها آماده‌باش هستند، خبر دیر‌تر اعلام شود. در آن زمان حاج احمد آقا قصد داشت خبر را اعلام کند اما به درخواست مسئولان اعلام خبر به تاخیر افتاد. مسئولان قصد داشتند دو روز بعد خبر را اعلام کنند اما به درخواست حاج احمد آقا خبر روز بعد منتشر شد. رسانه‌های خارجی مدعی بودند که با رحلت امام انقلاب نیز از بین می‌رود، اما این فکر بسیار اشتباه بود.

راه‌اندازی درمانگاه در بیت به علت مراجعه زیاد مردم

باطنی افزود: پس از اعلام خبر رحلت امام ازدحام به قدری در حسینیه جماران زیاد بود که حداقل ۳۰ تا ۴۰ نفر از شدت غم و اندوه از حال می‌رفتند و ما مجبور شدیم زیرزمین بیت که امروز به عنوان نگارخانه از آن استفاده می‌شود را به عنوان درمانگاه استفاده کنیم و تعداد زیادی تخت و پایه سرم در آنجا قرار دادیم.

وی در خصوص عشق و ارادت مردم به امام(ره) گفت: در آن زمان جای جای حسینیه جای ناخن و دست مردم بود که به دیوار‌ها کشیده شده بود و بسیاری به سمت جایگاه امام می‌رفتند. وضع بسیار عجیبی بود و بعد از دو هفته مسئولان تصمیم گرفتند جلوی جایگاه امام را شیشه بکشند. وقتی رسانه‌های خارجی برای تهیه گزارش به جماران آمدند، فکر کردند که امام از پشت شیشه ضد گلوله با مردم سخن می‌گوید که بلافاصله آن شیشه نیز برداشته شد.

باطنی در پایان تاکید کرد: روزی که سیل جمعیت برای تشیع پیکر امام آمده بودند و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی انتخاب شدند، رسانه‌هایی که مدعی بودند انقلاب نابود می‌شود، گفتند خمینی جدیدی متولد شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/DJhVX