اشکذر خبر

هفتمین اجلاس استانی نماز ؛شهرستان اشکذر؛ اسفند ماه ۱۴۰۰

ملا علی اکبر زارچی امام جماعت مساجد جامع یزد و زارچ

شناسه خبر : 104820 | تاریخ انتشار : : ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱ | ارسال توسط :

ملا علی اکبر زارچی چون به زهد و علم هر دو مشهور بود از طرف علماء و صلحاء یزد امامت جمعه در مسجد جمعه به ایشان محول شدچون عازم بیت اله الحرام شد مرحوم سید محمد علی مدرسی برای امامت مسجد جامع نایب خود قرار داد.چون از مکه مراجعت کرد به مسجد آمد مرحوم مدرسی به وی گفت بفرمائید در محراب و نمازبخوانید آخوند گفت : «الهاشمی اولی» . مدرسی دیگر چیزی نگفت و وارد محراب شد

اشکذر خبر؛حسین دهقانی ؛ ملا علی اکبر زارچی فرزند ملاجعفر نورالدین فرزند زین الدین بحرینی که از بحرین به یزد آمد و ساکن شد اجداد ایشان همگی از علمای دینی و امامت جماعت مسجد جامع زارچ بودند مرحوم آخوندملا علی اکبر زارچی درسال ۱۱۷۲ ق متولد شد او مدت ده سال در کربلا نزد استاد اکبر،مرحوم بهبهانی و نیز آقا سید علی ریاض درس خواند تا اینکه به اخذ درجه اجتهاد نائل گردید

عبدالسمیع بن محمدعلی یزدی  که از عالمان، فقیهان و شاعران قرن سیزدهم قمری است در  منظومه نحوی «العروه الوثقی»اشاره ای به ملا علی اکبر کرده  است.

چنان که عبدالسمیع در شرح منظومه گفته است نامگذاری این منظومه توسط ملا علی اکبر صورت گرفته است  سپس در حاشیه آورده : «هواستاذ لی فی علم العربیه اسمه الاخوند ملا علی اکبر الزارجی الیزدی ئقد قاله فی بغض آسفاره الی کربلاء – علی مشرفها الثناء- حین لا حظ النسخه»

آقا سید علی طباطبایی صاحب ریاض فرموده :«وی از مجتهدین عظیم الشان و فقهای اعیان و بغایت متواضع و منکسر و آرمیده خصال بود،»

(مسجد قدیم و جدید جامع زارچ)

مرحوم ملا علی اکبر مدتی در زارچ امامت مسجد جامع را بر عهده داشت و پس از آنکه در شهر یزد مقیم شد امامت را به مرحوم ملا علی فرزند خود واگذاشت وی به استنساخ کتاب نیز مبادرت ورزیده است. کتاب عوالم العلوم را در سنه ۱۲۳۹ قمری رونویسی و در سال ۱۲۵۰ قمری بر طلاب علوم وقف نموده است .

مرحوم ملا علی اکبر چون به زهد و علم هر دو مشهور بود از طرف علماء و صلحاء یزد امامت جمعه در مسجد جمعه یزد به ایشان محول شد که چندی به اقامه جمعه و جماعت می پرداخت  چون عازم بیت اله الحرام شد مرحوم سید محمد علی مدرسی برای امامت مسجد جامع نایب خود قرار داد.

چون از مکه مراجعت کرد به مسجد آمد مرحوم مدرسی به وی گفت بفرمائید در محراب و نمازبخوانید آخوند گفت : «الهاشمی اولی» . مدرسی دیگر چیزی نگفت و وارد محراب شد و از آن روز تاکنون منصب امامت جمعه در خانواده مدرسی باقی است.

کرامت هایی نیز از نامبرده در افواه شایع است منجمله اینکه مقام طی الارض داشته و در بعضی از شب های جمعه در کربلای معلی به زیارت حضرت سید الشهدا مشرف می شده که بار ها زوارهای آشنا و کسانی که وی را می شناخته اند او را شب های جمعه مشغول زیارت دیده اند .

کم خوراک و کم پوشاک بود در فقاهت و زهد یگانه به شمار می آمد  در هفتم صفر ۱۲۶۶ ق از دنیا رفت.

بقعه ای است واقع در یزد  ودر محله جوی هرهر که قبور آخوند ملاجعفر کرباسی متوفی در ۱۱۵۰ قمری و ملا ابوتراب زارچی در ۱۲۸۳ . و ملا علی اکبر زارچی متوفی در ۱۲۶۶ در آن قرار دارد.

منابع:

دانشوران یزد

الیزدی،۱۲۵۳ق :۱

سایت  مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما ( مرکز یزد)

سایت حسینیه دوشهید اشکذر

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/fYdtT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *