اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

مطالعه مثنوی معنوی انگیزه ای برای برگزاری بزرگداشت مولانا شد

شناسه خبر : 31530 | تاریخ انتشار : : 26 شهریور 1393 - 21:44 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز، مهدی جعفری نسب در مقاله ای در هفته نامه روزنامه یزد به تاریخچه ای از فعالیتهای انجام شده در طی سالهای گذشته در گرامیداشت مولانا اشاره نمود که بخشی از آن به این شرح می باشد. مثل بسیاری دیگر، در دوران دانش آموزی در کتاب های ادبیات، اشعار و حکایت هایی […]

مهدی جعفری نسب اشکذری

به گزارش اشکذر نیوز، مهدی جعفری نسب در مقاله ای در هفته نامه روزنامه یزد به تاریخچه ای از فعالیتهای انجام شده در طی سالهای گذشته در گرامیداشت مولانا اشاره نمود که بخشی از آن به این شرح می باشد.
مثل بسیاری دیگر، در دوران دانش آموزی در کتاب های ادبیات، اشعار و حکایت هایی از مولوی به صورت درس و تکلیف مدرسه خوانده بودم. مانند داستان موسی و شبان و یا داستان طوطی و بازرگان ابیات مثنوی در من یک حس خاصی را در بر می انگیخت. ابیاتی از آن در خاطرم می ماند و انگار خود به خود تکرار می شد.
در دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ادبیات قسمت های بیشتری از مثنوی و غزلیات از دیوان شمس را به عنوان درس دانشگاه خواندم و این امر باعث آشنایی بیشترم به اندیشه های مولوی شد و بعد در سالهایی که در دبیرستان ادبیات درس می دادم، از درس هایی که سروده های مولوی بود، خودم حظ و فیضی داشتم و سروده هایش برایم اندیشه برانگیز بود.
در همان وقت ها حدود سال 85 با دوستان همکار و هم رشته در تدریس، جلساتی برای بحث و تبادل نظر در مورد مطالب درسی کتاب به صورت دوره ای در خانه های مان برگزار کردیم. با این هدف که در بیان مطالب درسی در کلاس هماهنگ باشیم. تعلق خاطری که من به اندیشه های عارفانه مولوی پیدا کرده بودم، انگیزه ای شد تا با دوستان و همکاران همدل قرائت مثنوی شریف را در همین جلسات از ابتدای بشنو از نی آغاز کردیم و هر چه که پیش تر می رفتیم افکار عارفانه مولوی در قالب قصه ها و حکایت های شیرین و طولانی بیان می شد، برایمان کشش بیشتری پیدا می کرد.

به نحوی که گرچه دوران اشتغال و کار ما به پایان رسید و بازنشسته شدیم و از مدرسه و کلاس و درس دل بریدم اما نتوانستم از مثنوی معنوی دل برگیرم و جلسات مان را بعد از بازنشستگی هم به خاطر خواندن مثنوی ادامه دادیم. و دوستان و آشنایان دیگری نیز به حلقه مثنوی خوانی ما افزوده شدندو در فهم ادبیات مغلق و پیچیده آن از شرح های مختلف و عمدتا از شرح کریم زمانی بهره می بردیم علی ایحال گرچه مثنوی به پایان رسید اما باز هم جلسات مان به پایان نرسید و بعد از مثنوی طی دو سال منطق الطیر عطار را خواندیم و سپس حدیقه الحقیقه سنایی غزنوی را آغاز کردیم که هم اکنون در میانه های حدیقه هستیم.

اما علاقه من به افکار مولانا باعث شد تا در آذر ماه سال 89 به همراه یکی از دوستان به شهر قونیه ترکیه که مولوی عمده عمر با برکت خود را در آن سپری کرد، به پایان رساند و مدفون شد برویم و در مراسمی که همه ساله در ایام آذر به منسبت یادبود مولانا با شکوهی خاص برگزار می گردد، شرکت کنیم.

از موضوعات جالبی که در مثنوی مطالعه کردیم دیدگاه عارفانه مولوی بود در مورد مراحلی که انسان از قبل از تولد تا پس از مرگ طی می کند. مولوی در ابیات زیادی دیدگاه خود را در مورد تولد زندگی و مرگ و مراحل قبل از تولد و بعد از مرگ به نحوی بسیار جالب و زیبا بیان می کند و با این نگاهی که مولوی به مرگ داشت هول و هراس از مرگ را در آدمی می ریزدو این معمای بزرگ بشر را حل می کند و به تبع آن زندگی را شیرین می نماید. با مرور بر گزیده ای از این ابیات می توان برایندی از دیدگاه مولوی را درک کرد.

مثنوی معنوی گنج پربهایی است برای مردم و با مطالعه ای که در این کتاب شریف داشتم تعلق و ارادتی به مولوی در من پدید آمد و انگیزه ای شد برای این که در بزرگداشت این عارف بزرگ قدمی کوچک بردارم و این شد که با مذاکرات و هماهنگی هایی که با به عمل آمد با همکاری شهرداری و شورای شهر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشکذر برگزاری شب شعر مولانا در شب سالروز بزرگداشت مولوی که در تقویم به نام ” مولانا ” نام گذاری شده است مراسمی را با عنوان ” شب شعر مولانا” برگزار کردیم که این مراسم در 3 سال گذشته با سخنرانی در مورد مولوی و شعرخوانی شاعران و مسابقات مشاعره برگزار گردیده است و امسال نیز قرار است این برنامه به عنوان ” جشنواره استانی شعر مولانا ” به صورتی مفصل و با حضور دکتر اسماعیل آذر برگزار گردد که امید است موردتوجه و استقبال مردم فرهنگ دوست دیارمان واقع گردد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/labHT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124