تحرکات اخیر شیشه مظروف مبنی بر اخذ مجوزهای لازم، آغاز بکار آزمایشی این واحد بر خلاف رویه‌های قانونی، انفعال مسئولان و نیز عدم حمایت شخص استاندار یزد از این خواست مردمی همگی نشان دهنده عزم جزم برای راه‌اندازی این واحد آلاینده است و آنچه مهم نیست حق زیست مردمان اشکذر است که باید فدای توسعه و طرز تفکر مسئولان شود.

اشکذر خبر _ علی مشیری نیا؛ سه سال از طرح مسئله استقرار شیشه مظروف و اقدام این واحد آلاینده و خطرناک در پیشروی و تکمیل پروژه عمرانی و نیز مطالبه و مخالفت طبقات مختلف اجتماعی از جمله ائمه جمعه مناطق مختلف اشکذر، آحاد مردم و نیز موسسه مردم نهاد حامیان حیات پاک این شهرستان می‌گذرد. برخلاف ادعای مسئولین مبنی بر به نتیجه رسیدنِ پیگیری و مطالبه در مدار و چارچوب قانون، نه تنها این مطالبه به‌حق مردم به جایی نرسیده است؛ بلکه وضعیت موجود و پیشِ روی ما حاکی از آن آست که حرکت پشت به قانون شیشه مظروف بهتر و بیشتر نتیجه خواهد داد. به طوریکه پیش‌روی این واحد آلاینده مبیّن این ادعا است.

دقیقا سه سال پیش ۱۸ هکتار از اراضی این شهرستان واقع در بخش خضرآباد دست‌نخورده بود و اکنون این اراضی حصارکشی شده، در آن سازه بنا شده و آرام‌آرام فازهای بعدی نیز احداث خواهد شد و این یعنی عدم نتیجه پیگیری و اقدامات قانونی و برعکس نتیجه‌بخش بودنِ غلدری و حرکت بر مداری غیر از مدار قانون که از بد حادثه سرمایه‌گذار شیشه مظروف متوجه این نکته ظریف اجتماعی و روحیات حاکم بر جامعه شهرستان اشکذر شده است.

اینکه شیشه مظروف به دنبال رویه‌هایی برای پیشبرد مقاصد و عملیاتی نمودن طرح خود باشد؛ کاملا قابل فهم و درک است. چراکه قطعا وی با چراغ سبز مسئولان و در جهت توسعه کسب و کار و نیز و نیز ایجاد اشتغال در پی اجرای این طرح برآمده است. اما آیا تصمیم و نوع رفتار و ریل‌گذاری مسئولان نیز به همین میزان قابل فهم است؟

به نظر می‌آید؛ پاسخ به این پرسش در این مجال نگنجد ولی آنچه می‌توان بر آن تاکید داشت؛ پافشاری بر حقوق حقه اجتماع و حق اولیه زیست محیطی هر شهروند مبنی بر برخورداری از محیط زیست سالم است که متاسفانه این مهم در سایه تفکر غلط ریل‌گذاران توسعه استان و شهرستان به یغما رفته و تنها مسیر برگشت آن مطالبه مداوم، رصد تحرکات توسعه طلبان و همراهی طبقات مختلف اجتماعی می‌باشد.

اگرچه شیشه مظروف تلاش کرده تا بخشی از اعمال خلاف قانون خود را با بروزرسانی مجوزها برطرف کند و نیز طی انجام مسئولیت اجتماعی خود با ساخت مدرسه در شهرستان یزد نظر مسئولان را به خود جلب کند و گرچه این سوی ماجرا مردم با دست خالی و تنها به اتکای حمایت ائمه جمعه و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون و استفاده حداکثری از ظرفیت موسسه مردم نهاد مقابل دسیسه‌های این واحد آلاینده مقاومت نموده‌اند ولی به نظر می‌آید مسئولان استانی باید جدیت بیشتری در این امر داشته باشند و آنگاه این ادعا رنگ و بوی جدی‌تر به خود می‌گیرد که اولاً فرماندار محترم اشکذر بر تحرکات قانونی مخالفان شیشه مظروف تاکید و صحه می‌گذارد و ثانیا اگر مجوزهای نهایی از سوی شیشه مظروف اخذ شود، دیگر کسی یارای مقابله با این واحد آلاینده نخواهد داشت، کما اینکه شیشه مظروف با همین جایگاه حداقلی (از منظر قانون و رویه‌های اخذ مجوز و از حیث برخورداری از مجوزهای لازم) ادعای وافر مبنی بر قانونی بودن اقدامات خود دارد.

آری، تحرکات اخیر شیشه مظروف مبنی بر اخذ مجوزهای لازم، آغاز بکار آزمایشی این واحد بر خلاف رویه‌های قانونی، انفعال مسئولان و نیز عدم حمایت شخص استاندار یزد از این خواست مردمی همگی نشان دهنده عزم جزم برای راه‌اندازی این واحد آلاینده است و آنچه مهم نیست حق زیست مردمان اشکذر است که باید فدای توسعه و طرز تفکر مسئولان شود.

امید آنکه طبق وعده الهی در این جریان حق پیروز و باطل و تفکرات اشتباه دچار شکست سخت و دشوار شود که البته وعده حق محقق نخواهد شد مگر به اراده جمعی جامعه، چه اینکه یدالله مع الجماعه نیز از جمله وعده‌های الهی و قطعا محقق خواهد شد.

کلام آخر:

مسئولان ارشد استان مراقب و به یاد داشته باشند که عمر پست و مقام بسیار کوتاه است و روزی از اریکه قدرت تنزل خواهند یافت و بر عکس آنچه پایان ناپذیر است و تا سرازیری قبر، برزخ و قیامت با ما خواهد ماند اعمال ما و نتایج انتخاب ما خواهد بود وانگهی طی ماه‌های اخیر رویداد بزرگی پیش رو داریم که آن انتخابات مجلس شورای اسلامی است و همگان باید تلاش کنند تا این انتخابات به بهترین نحو ممکن و مشارکت بالا برگزار گردد و تنها مسیر جذب مشارکت حداکثری رسیدگی به خواست قانونی مردم است. قطعا با تفسیر قانون به نفع مردم و نیز تن دادن به خواست به‌حق مردم می‌توان به مشارکت بالا امید داشت که این مهم قطعا بیشتر از رضایت سرمایه‌گذار شیشه مظروف که تقریبا تاکنون تمام اقداماتش غیرقانونی بوده است؛ برای حاکمیت، کشور و جامعه منفعت خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/iZoxm