اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

مسجد ملااحمد مجومرد مرمت می‌شود

شناسه خبر : 37929 | تاریخ انتشار : : 16 اسفند 1393 - 14:48 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر کار مرمت مسجد مذکور با اعتباري معادل یکصد و نوزده میلیون ريال در دست اقدام است. محسن ذاکری نیا افزود: عمليات مرمتي این مسجد تاریخی شامل جمع آوري و تراشيدن اندودهاي […]

مسجد ملااحمد مجومرد

به گزارش اشکذر نیوز، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر کار مرمت مسجد مذکور با اعتباري معادل یکصد و نوزده میلیون ريال در دست اقدام است.

محسن ذاکری نیا افزود: عمليات مرمتي این مسجد تاریخی شامل جمع آوري و تراشيدن اندودهاي فرسوده پشت بام، زيرسازي با اندودکاهگل و شيب بندي، آجر فرش پشت بام، تراشيدن و جمع آوري قسمتهاي ديوار ضلع غربي، چيدن ديوار، زيرسازي و شمشه‌گيري با اندود کاهگل مي‌شود.

وی عنوان کرد: اين بناي تاريخي ـ مذهبي از قديمي ترين ‌مساجد رضوانشهر بعد از مسجدريگ مي باشد که در بالاي حسينيه بزرگ مجومرد واقع شده و تا صد سال‌ پيش در زير شنهاي روان مدفون بوده ‌که در حدود سالهاي 1270‌ از زير شن بيرون آورده شده است. باني آن مرحوم ملااحمد مي‌باشد که در زميني به مساحت 130 مترمربع بنا گرديده است. ساختمان مسجد از يک شبستان زمستانه (گرم خانه) برخوردار بوده و فاقد شبستان تابستانه مي باشد.

ذاکری تصریح کرد: ورودي شبستان از سمت شرق بوده و سقف آن با چهار ستون قطور پوشيده شده‌ است که روشنايي‌آن به وسيله دو پنجره در ضلع شرقي و دو پنجره در ضلع جنوبي تامين مي‌گردد.

اين اثر تاريخي ـ فرهنگي از بناهاي عهد صفویه می باشد و با مصالح خشت و گل ساخته شده است.

گفتنی است اين مسجد در تاريخ 88/5/27 به شماره 27409 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.

 

منبع:روابط عمومی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/USgVJ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

پیشنهاد ویژه
تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec