• کد خبر: 37372
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: شنبه 2 اسفند 1393 - 18:50
  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری یزد:
  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت یک اثر تاریخی دیگر در استان یزد در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: مسجد جامع حسین آباد در شهرستان اشکذر ثبت ملی شد.

  مسجد جامع حسین آباد در اشکذر

  به گزارش اشکذر نیوز، محسن ذاکری نیا در گفتگو با مهر اظهار داشت: مسجد جامع حسین آباد واقع در شهرستان اشکذر متعلق به دوره متاخیر اسلامی و قاجار است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  وی خاطرنشان کرد: این بنای ارزشمند تاریخی در شهرستان اشکذر، دهستان رستاق، روستای حسین آباد واقع شده و با توجه به سبک معماری و شواهد دیگر، تاسیس بنا متعلق به دوره متاخر اسلامی است و وجه تسمیه آن متاثر از نام روستایی است که بنا در آن قرار دارد.

  ذاکری نیا عنوان کرد: این مسجد در جوار قلعه حسین آباد قرار گرفته و پلان آن مشخص کننده مسجدی دارای شبستان زمستانی یا همان گرمخانه با مساحتی حدود ۱۳۰ متر با غرفه هایی در دو طبقه در ضلع شرقی و غربی مسجد و یک غرفه در ضلع شمالی مسجد است.

  وی افزود: راه دسترسی به غرفه های طبقه بالا از طریق راه پله ای که در ضلع شمالی بنا تعبیه شده امکانپذیر است و روشنایی این گرمخانه به وسیله نورگیرهایی که در سقف و یک پنجره در داخل محراب، در بالای محراب و دیگری در ضلع شرقی تأمین می شود و ورودی گرمخانه در ضلع شرقی قرار دارد.

  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری استان یزد ادامه داد: این مسجد فاقد شبستان تابستانی، گنبد، مناره، صحن مرکزی و ایوان است.

  وی با اشاره به دیگر آثار و جاذبه‌ های اطراف مسجد عنوان کرد: در کنار مسجد آب انباری با یک بادگیر قرار داشت که البته اکنون تخریب شده است.

  ذاکری نیا یادآور شد: از ویژگی های مهم این بنا این است که تنها مسجد موجود در روستای حسین آباد رستاق است.

  وی ادامه داد: مسجد حسین آباد به شماره ۳۱۱۵۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/jRqKW

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *