اشکذر خبر

مسجد جامع حاجی آباد رستاق در حال مرمت و بازسازی است

شناسه خبر : 92962 | تاریخ انتشار : : 09 مرداد 1399 - 12:10 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر؛ محمود ادیبان مسئول این اداره از آغاز عملیات بازسازی ومرمت مسجد جامع حاجی آباد که طی سالیان گذشته خسارتهای زیادی دیده وقسمتهای از آن تخریب شده بود خبر داد. ادیبان در این زمینه اظهار داشت: این مرحله […]

به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر؛ محمود ادیبان مسئول این اداره از آغاز عملیات بازسازی ومرمت مسجد جامع حاجی آباد که طی سالیان گذشته خسارتهای زیادی دیده وقسمتهای از آن تخریب شده بود خبر داد.

ادیبان در این زمینه اظهار داشت: این مرحله از مرمت شامل آوار برداری و جمع آوری نخاله ها و سقف‌های فروریخته، شفته‌ریزی پای ستونها، اجرای ستونها، اجرای سقف، کونوشکنی، کاهگل و آجرفرش پشت بام، اجرای ازاره چینی پای دیوارها، کاهگل بدنه و اجرای نمای بیرونی این مسجد می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: مرمت این مسجد با معماری کاملا سنتی و با استفاده از مصالح خشت و گل و همگون با بافت تاریخی و با استفاده از استادکاران قدیمی و با تجربه مرمت ابنیه تاریخی انجام میگردد.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تاکید بر حفظ آثار و بافت  تاریخی  بکر و دست‌نخورده روستاها، اعلام کرد با مرمت و احیاء آثار و ابنیه و بافت تاریخی روستاها و ایجاد واحدهای گردشگری و کسب و کار های جدید و اشتغال‌زایی، بازگشت ساکنین و ایجاد پویایی زندگی در بافت‌های تاریخی؛ در نهایت رونق گردشگری در روستاها را شاهد خواهیم بود.

ادیبان یادآور شد مسجد جامع حاجی آباد در ضلع غربی روستای حاجی آباد در ده کیلومتری جاده ترانزیتی یزد – تهران و جنب امامزاده میر حسن شهید اقلیدی واقع شده  است که در پلانی مربع شکل دارای دو شبستان زمستانه و تابستانه، صحن، بادگیر و یک  ورودی در ضلع شرقی تماماَ از خشت و گل بنا شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/hYsJY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *