اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

مسئولان به جای فرش قرمز برای تولید کننده مشکلات اساسی شهرک نیکو را حل کنید! / نگاهی بر مصائب کارآفرینان شهرک صنعتی نیکو اشکذر

شناسه خبر : 91821 | تاریخ انتشار : : 13 خرداد 1399 - 9:33 | ارسال توسط :

اشکذر خبر: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «جهش تولید» نامگذاری شده است؛ انتظار می رود از مسئولان که نه فرش قرمز بلکه حداقل امکانات مورد کارآفرینان را برای تحقق شعار امسال برآورده سازند. ایجاد اشتغال به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری […]

اشکذر خبر: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «جهش تولید» نامگذاری شده است؛ انتظار می رود از مسئولان که نه فرش قرمز بلکه حداقل امکانات مورد کارآفرینان را برای تحقق شعار امسال برآورده سازند.

ایجاد اشتغال به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری است و اصولا در حوزه کارآفرینی اجتماعی به جای اینکه کمک های مستقیم، بلاعوض و در برخی مواقع تحقیرکننده به محرومان، مددجویان و گروهای در معرض آسیب ارائه شود، با ایجاد اشتغال روی پای خود ایستادن را به آنان هدیه می دهیم.

نقش شهرک‌ها و نواحی صنعتی به عنوان کانون های تولید، اشتغالزایی و توسعه پایدار و پویایی اقتصادی در ایجاد و گسترش کسب و کار و سرمایه گذاری بر کسی پوشیده نیست به همین علت به منظور بهینه سازی خدمات ارائه شده به واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، فراهم کردن زیرساخت‌ها مقوله‌ای بسیار لازم و ضروری است.

شهرک صنعتی نیکو اشکذر با ۵۵۰ هکتار از معدود شهرک های صنعتی استان است که زیر مجموعه شهرداری  یک شهر است و اکثر تولیدکنندگان مستقر در این شهرک از زیرساخت ها و امکانات این شهرک رضایت چندانی ندارند.

در حال حاضر تعداد بیش از ۱۵۰ واحد در این شهرک در حال فعالیت هستند و نزدیکی به مرکز استان و جاده بین المللی را از مزیت های شهرک صنعتی نیکو اشکذر است.

عمده مشکلات مرتبط با انشعاب گاز، ایجاد شبکه تلفن، آسفالت، فضای سبز و زه کشی آب های سطحی شهرک که سال­ها از سوی مسئولان استان، شهرستان و شهر اشکذر مطرح شده است اما همچنان به عنوان مشکلاتی حل نشدنی بخشی از دغدغه­ های تولیدکنندگان در این شهرک است، البته از مشکلات خدماتی مانند نبود فروشگاه و رستوران و دفتر شهرک برای پاسخگویی به نیاز ساکنان این شهرک نیز نباید چشم پوشی کرد.

از جمله مشکلات اصلی این شهرک آب های سطحی است که موجب از بین رفتن زیرساخت های ایجاد شده توسط تولیدکنندگان و از بین رفتن حاصلخیزی خاک، عدم وجود کاشت درخت در این شهرک -که میتوانست موجب کاهش بخشی از آلودگی هوا و زیبایی این شهرک شود- شده است.

همچنین این مشکل موجب شده تا ارائه خدمات زیرساختی از جمله لوله کشی آب و ایجاد فاضلاب و دیگر خدمات با مشکل جدی مواجه شود و تعدادی از کارآفرینان عطای نزدیکی به مرکز استان را به لقایش ببخشند و به شهرکهای صنعتی هم جوار نقل مکان کند.

به نظر می رسد این مشکل باید به شیوه اساسی حل شود چه آن که در جلساتی از سوی فرمانداری و آب منطقه­ای استان برای جمع آوری، برداشت و تصفیه آب های این شهرک برگزار شده و راهکارهایی هم ارائه شده است؛ به نظر می رسد می توان این تهدید را با زه کشی آب های سطحی و طرح تصفیه خانه فاضلاب با مشارکت بخش خصوصی به فرصت تبدیل  و از آب تصفیه شده مجددا در چرخه تولید واحدها استفاده کرد.

گام اساسی به منظور رفع معظلات و مشکلات این شهرک صنعتی، تشکیل هیئت مدیره است تا بررسی مسائل و رفع مشکلات موجود شهرک به دست خود شهرک نشینان انجام شود.

پایان عملیات آب رسانی، برق و گاز شهرک صنعتی نیکو اشکذر با هزینه 20 میلیاردی

البته بخشی از شهرک از زیرساخت­های جاده، برق، شبکه مخابرات وآب شهری برخودار هستند اما هنوز نسبت به شهرک های صنعتی نمونه مستقر در استان فاصله زیادی وجود دارد که با برنامه ریزی صحیح می توان یک فرصت سرمایه گذاری برای کارآفرینان ایجاد و توسعه پایدار با در نظر گرفتن مسائل محیط زیستی برای شهر و شهرستان اشکذر به ارمغان آورد.

پی­ نوشت: با توجه به قراردادن گرفتن این شهرک در دشت یزد-اردکان و محدودیت در استقرار صنایع آلاینده و پرآبخواه، فرصت خوبی برای استقرار صنایع های تک و مواد غذایی است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/cz5HG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124