اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

مرمت مسجد تاریخی سرحوض با مشارکت دوستداران میراث فرهنگی اشکذر

شناسه خبر : 94978 | تاریخ انتشار : : 25 آبان 1399 - 19:32 | ارسال توسط :

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر از فعالیت جهادی گروه فرهنگی اجتماعی اسفنجر در مرمت تعدادی از بناهای تاریخی اشکذر خبر داد.

به گزارش اشکذر خبر، محمود ادیبان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر با بیان اینکه این گروه جهادی مرمت میراث فرهنگی، در شهرستان اشکذر تشکیل شده است، گفت: بیش از ۲۰ نفر برای شرکت در این گروه جهادی داوطلب شده اند.

او با اشاره به اینکه مسجد تاریخی سرحوض توسط این دوستداران میراث فرهنگی مرمت و بازسازی می شود، ادامه داد: احساس مسئولیت جامعه محلی برای حفاظت از بناهای تاریخی از مزایای برگزاری کمپ های مرمتی داوطلبانه است و در شرایطی که با محدودیت مالی و کمبود امکانات مواجه هستیم، بهره گرفتن از علاقه مندان به میراث فرهنگی بهترین راه حفاظت از بناهای تاریخی است.

ادیبان مهمترین اقدامات مرمتی در مسجد تاریخی سرحوض را، مرمت پشت بام، دورچینی، نماسازی ، بازسازی بادگیرها و مفروش کردن پشت بام عنوان کرد و اظهار داشت: این مجموعه که متشکل از اب انبار، مسجد، بازارچه، کتابخانه، حوض خانه و غریب خانه بوده مربوط به دوران زندیه است و امروز جز مسجد و اب آنبار چیزی از آن، باقی نمانده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر وجود خط تقارن در این بنا و تقسیم مسجد به دو نیمه شرقی و غربی و شمالی و جنوبی را جزو ویژگی‌های قابل تمایز این مسجد با سایر مساجد دانست و افزود: این مسجد جزو معدود مساجد ساخته شده روی آب انبار است.

لازم به ذکر است: مرمت قلعه تاریخی عزآباد از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار این گروه دوستدار میراث فرهنگی قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/FHbOA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124