• کد خبر: 35284
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: سه شنبه 2 دی 1393 - 23:39
  فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح:
  فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به خاکسپاری دو شهید گمنام در یزد گفت: مردم یزد بسیار صریح و قاطع خواستار دفن شهدا در صحن اصلی میدان امیرچخماق شدند.

  به گزارش اشکذر نیوز، سردار سیدمحمد باقرزاده، پیش از ظهر امروز در مراسم دفن شهدای گمنام در حسینیه امیرچخماق با اشاره به وقایعی که طی چند روز گذشته در یزد اتفاق افتاد، اظهار داشت: بنا به دلایلی از جمله ثبت اثر تاریخی امیرچخماق در یونسکو، میدان امیرچخماق برای دفن شهدا مناسب شناخته نشد و ضلع شرقی این میدان از سوی مسئولان استان برای دفن این شهدا تعیین شد.

  وی تصریح کرد: در جلساتی که با کارشناسان میراث فرهنگی برگزار شد، مشخص شد که تمام ستون‌های تکیه امیرچخماق در پشت این بنا که بخشی از آن مربوط به ضلع شرقی تعیین شده بود، قرار دارد و خاکسپاری شهدا در این نقطه می‌توانست آسیب‌های جدی‌ به این تکیه وارد کند که البته این امر از سوی شهردار و اعضای شورای شهر نیز تایید شد.

  سردار باقرزاده با انتقاد از عملکرد برخی رسانه‌های داخلی و خارجی عنوان کرد: این رسانه‌ها در صدد ایجاد موجی بودند تا دفن شهدا در ضلع شرقی میدان را خواست مردم اعلام کنند اما مردم اجتماع کرده و آن را خواسته خود ندانستند که البته این خواست خداوند متعال و شهدا بود.

  وی تاکید کرد: در شرایطی که برخی رسانه‌ها همه چیز را از زبان مردم مطرح می‌کردند، مردم یزد بسیار صریح و قاطع خواستار دفن شهدا در صحن اصلی میدان امیرچخماق شدند و عصر دیروز نیز دو شهید گمنام از هشت شهید انتقالی به استان یزد، مظلومانه به خاک سپرده شدند.

  فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد: دو شهیدی که دیروز مظلومانه به خاک سپرده شدند، خط شکنان شهیدان امروز شدند و دو واژه مظلومیت و غربت را با هم معنا کردند.

  وی تصریح کرد: اگر یزد حسینیه ایران و دارالعباده است پس بهترین مکان برای دفن شهدا نیز در میانه یکی از حسینیه‌های ایران یعنی همان صحن اصلی میدان امیرچخماق است.

  سردار باقرزاده با اشاره به مواردی که برای یونسکو حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: کسانی که امروز قوانین یونسکو را تصویب می‌کنند، همان‌هایی هستند که دم از حقوق بشر می‌زنند و همان‌ها عامل شهادت جوانان ما در دوران دفاع مقدس بودند و همان‌ها با دادن سلاح‌های شیمیایی به صدام، ملت ایران را مورد هجوم قرار دادند و عده بسیار زیادی از فرزندان این مرز و بوم را به شهادت رساندند.

  پس از پایان سخنرانی سردار باقرزاده، پیکر 6 شهید گمنام همزمان با قرائت زیارت خاصه امام رضا (ع) در میان حزن و اندوه مردم یزد به خاک سپرده شد.

  روز گذشته نیز پیکر دو تن از این شهدا در میدان امیرچخماق به خاک سپرده شد. پیکر این شهدا از مناطق شرق دجله و جزیره مجنون بعد از 25 سال پیدا شدند.

  منبع:فارس

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/H39x5

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *