به گزارش اشکذر خبر به نقل از صبح ساباط؛ مجید جوادیان زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در نشست با اهالی رسانه که به مناسبت هفته شعر و ادب فارسی برگزار شد؛ به انتشار بانک اطلاعاتی شاعران یزدی اشاره کرد و گفت: از هر شهرستان یک کتاب و در مجمع  ۱۱ کتاب شعر شامل اطلاعاتی از شاعران به چاپ رسیده که در طول هفته شعر و ادب به تدریج رونمایی خواهد شد.

وی همچنین از برگزاری اولین جشنواره بازآفرینی متون کلاسیک ادب فارسی کودک و نوجوان جایزه ویژه مرحوم مهدی آذریزدی خبرداد و اظهار داشت: این رویداد با هدف بازآفرینی متون ادب فارسی برگزار میشود که در آن بیش از هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب کودک که از سال ۹۴ به بعد به چاپ رسیده شرکت میکنند و در نهایت ۱۲کتاب نامزد آثار برگزیده خواهند شد.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان یزد در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تلاش کردیم مجموعه ای از تولیدات فرهنگی، هنری و ادبی نویسندگان یزدی قابل استفاده برای دیگران را منتشر کنیم تصریح کرد: ۳۰ عنوان کتاب با موضوعات مربوط به فرهنگ و هنر یزد، مسائل دینی، رمان، داستانهای کودک و نوجوان و فرهنگ‌های عامه منتشر شده است.

جوادیان زاده در ادامه با اشاره به آسیب های شیوع کرونا به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه خاطر نشان کرد: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه ضرر و زیان بسیار جدی در این ایام دید و بسیار سریع تحت تاثیر ضربات کرونا قرار گرفت که تلاش کردیم با اعطای تسهیلاتی از این عزیزان حمایت کنیم.

وی با اشاره به از سرگیری همه فعالیت های فرهنگی و هنری در استان گفت: مردم میتوانند با طیب خاطر از فضاهای فرهنگی نظیر سینماها، فرهنگسراها، سالن های تئاتر و… استفاده کنند و مطمئن باشند مسائل بهداشتی به طور کامل رعایت می شود و از کسانی که در دوران کرونا فعالیتی انجام دهند حمایت ویژه خواهیم کرد.

متولی فرهنگ استان یزد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گسترش پوشش بیمه ای در بین جامعه فرهنگ و هنر و افزایش چشمگیر آن اظهار داشت: تا پایان سال ۹۸ حدود ۵۲۶ بیمه شده داشتیم که در این دوران، آمار به ۶۴۸ نفر رسیده است همچنین یک هزار و ۲۳۰ نفر عضو صندوق هنرمندان و خبرنگاران هستند که اعضا از خدمات ویژه ای از جمله بیمه و طرح‌های مستمری استفاده کرده اند.

جوادیان زاده در پایان از برگزاری دومین دوره جشنواره ملی ادبی صابر یزدی خبر داد و ابراز داشت: فعالیت دبیرخانه جشنواره  از امروز آغاز شده که امیدواریم در طول دوره های مختلف بتوانیم مفاخر و چهره های ناشناخته فرهنگی را به جامعه ادبی کشور معرفی کنیم.

  • نویسنده : حیران