اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

مردم؛ سنگ زیرین اختلاف شورای شهر و شهرداری اشکذر

شناسه خبر : 91516 | تاریخ انتشار : : 27 اردیبهشت 1399 - 3:11 | ارسال توسط :

اشکذر خبر؛ علی مشیری نیا؛ بر اساس قانون اساسی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در روز ۷ اسفند ۱۳۷۷ یعنی ۲۰ سال بعد از پیروزی انقلاب برگزار شد. هدف از این انتخابات که در چارچوب برنامه توسعه سیاسی، گسترش نهادهای مدنی و مشارکت عمومی برگزار شد؛ تحقق بخشی از حاکمیت مردم بود؛ که عملی […]

اشکذر خبر؛ علی مشیری نیا؛ بر اساس قانون اساسی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در روز ۷ اسفند ۱۳۷۷ یعنی ۲۰ سال بعد از پیروزی انقلاب برگزار شد. هدف از این انتخابات که در چارچوب برنامه توسعه سیاسی، گسترش نهادهای مدنی و مشارکت عمومی برگزار شد؛ تحقق بخشی از حاکمیت مردم بود؛ که عملی شدن آن در گرو فعالیت این نهاد است.

برگزاری این انتخابات و فراز و فرودهای این شورا مبین نقش، جایگاه و اهمیت این نهاد مدنی در سطح جامعه است. چه اینکه با بررسی آمار و ارقام مشارکت های مردمی در طول برگزاری انتخابات این شورا؛ میتوان به درستی این ادعا پی برد و در نقطه مقابل و فارغ از بحث ها و دسته بندی های سیاسی؛ هر یک از شوراهای شهر و روستا که به درستی عمل کرده اند؛ استقبال مردم و انتخاب مجدد اعضای آن شورا را شاهد بودیم و نیز متقابلا چنانچه شورائی با ضعف عملکرد در راستای انجام وظایف ذاتی خود مواجه بوده است؛ با عدم استقبال از سوی مردم مواجه شده و از قطار خدمت در دوره بعد پیاده شده است.

شهرستان اشکذر و نیز شهر اشکذر نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیست و بیم آن میرود که عملکرد کنونی شورای اسلامی شهر اشکذر؛ زمینه دلسردی شهروندان شهر اشکذر را فراهم آوره و به این واسطه اولا: به فردیت هر یک از اعضا لطمات جبران ناپذیر اجتماعی وارد شود و دوم اینکه با اختلافات درونی خود؛ ضرر و زیان به منافع شهروندی هر یک از شهروندان وارد کنند. البته در رابطه با مورد اول هر یک از اعضای شورای اسلامی شهر صاحی اختیارند و لکن در مورد دوم با محدودیت های شرعی، عرفی و قانونی مواجه هستند. چه اینکه آنها منخبین مردم هستند و مردم با تمام سرمایه و دارائی خود که همان اعتماد است؛ آنها را انتخاب کردند تا از حافظ منافع شهر و شهروندان ولو شهروندی که به آنها رای نداده است؛ باشند.

با نگاه به عملکرد سه ساله شورای اسلامی شهر اشکذر به نظر می آید؛ نه تنها شورای شهر اشکذر در حفظ منافع شهروندان این شهر توفیقی نداشته است؛ بلکه با دامن زدن به اختلافات درونی تا حدود زیادی از وظایف ذاتی و قانونی خود فاصله گرفته است. وانگهی اختلاف این شورا با شهردار اشکذر نیز موجبات خسران و زیان به شهروندان را فراهم آورده است. به طوریکه اجرای بسیاری از طرح های ادارات مختلف را به تعویق انداخته (اصلاح خیابان امام خمینی اشکذر و خطرات ناشی از عدم اجرای این طرح برای شهروندان؛ به طوریکه چند روز پیش در همین خیابان شاهد تصادف هولناک بودیم) است.

یقینا دست اندازی در اجرای طرح شورای ترافیک مبنی بر اصلاح خیابان امام خمینی (ره) به هر بهانه ای؛ با وظایف ذاتی این شورا که عدم اخلال در امور سایر ادارات و ارگان های دولتی و حکومتی است؛ تلقی میگردد و این نه تنها در راستای منافع شهروندان نیست؛ بلکه با این نوع حرکات بستر خسران و زیان شهروندان مهیا میگردد.

در این بین چند سوال ساده مطرح میگردد که انتظار این است تا شورای اسلامی شهر اشکذر پاسخ آنرا ابتدا در خلوت و سپس در جلوت و در راستای تنویر افکار عمومی ارائه دهند.

آیا این اختلافات در راستای منافع شهروندان است؟ آیا این اختلافات در راستای وظابف ذاتی این شورا است؟ آیا این اختلافات مانع از اجرای طرح های ادارات مختلف نشده است؟ آیا شورای شهر اشکذر در راستای اعتمادسازی اعتماد شهروندان گام برداشته است؟ به راستی گزارش عملکرد ۳ شورای شهر اشکذر را از کجا و چگونه میتوان مطالعه نمود؟ آیا شورای شهر اشکذر آنقدر به دنبال مسائل مختلف شهری از جمله امور بهداشت و درمان، محیط زیست، طرح جامع شهر اشکذر، حمل و نقل عمومی و… بوده است؛ به نحوی که بتواند از مجموع خدمات و فعالیت های اینگونه ای خود؛ گزارش عملکردی همتراز با شان شهروندان اشکذر و اعتماد آنها ارائه دهد؟ آیا شهر و شهرستان اشکذر مسائل مهمتر دیگری ندارند؟

چنانچه به دیده دقت این سوالات را بررسی کنیم؛ اگر نگوییم جواب همه آنها منفی است؛ بخش اعظمی از پاسخ های این سوالات منفی خواهد بود.

با توجه با ماهیت وجودی شوراهای شهر و نیز با عنایت به لزوم انسجام و هماهنگی بین اعضای شورای شهر و شهردار؛ بهتر است تا اعضای محترم طی نشستی با محوریت فرماندار شهرستان اشکذر به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان و امام جمعه شهر اشکذر؛ اختلافات خود را کنار گذاشته و به مهمترین اصل عبادت که همانا خدمت به خلق است؛ بپردازند.

کلام آخر

شهر اشکذر مسائل و مشکلات متعدد و بسیار زیادی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و غیره دارد و از سوئی شهروندان این شهر با صداقت محض به عرصه انتخابات آمده و اعضای شورای شهر خود را انتخاب نموده اند. اکنون زمان اختلاف نیست؛ بلکه زمان، زمان کار است و تلاش و خدمت به مردمی که با تمام دارائی خود که همان اعتماد است، به عرصه انتخابات آمده و شما را به عنوان نمایندگان پارلمان شهری انتخاب نموده اند؛ است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/aK6y7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec