• کد خبر: 21445
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 - 11:31
  تاكيد يك متخصص پوست:
  يك متخصص پوست و مو در يزد بر شستشوي روزانه براي درمان شوره سر تاكيد كرد و گفت: بيماري شوره سر بيماري مهمي نبوده و واگيردار نيست

  به گزارش نسیم صادق به نقل ازایسنا،دكتر نصرت پورسينا در گفت‌وگو بااین خبرگزاري ، بيماريهاي پوست سر را به دو قسمت مربوط به پوست سر و مربوط به مو تقسيم كرد و اظهار داشت: بيماريهاي پوست سر قسمت جاندارو فعال پوست مي باشند كه فوليكول هاي مو، غدد عرق، غدد چربي و عروق خوني در آن قرار گرفته است و ساقه مو كه براي ما قابل رويت است قسمت بي جان مو مي باشد.

  وي ادامه داد: پوست سر مي تواند دچار بيمارهاي پوستي كه به صورت منتشر، تمام بدن را مبتلا مي كند، قسمتي از پوست سر را دچار (پسوريازيس، ليكن پلان) نمايد، گاهي نيز بيماريهاي پوستي فقط محدوده پوست سر را مبتلا مي كند بنابراين فرد بيماري كه با شكايت خارش پوست سر مراجعه مي كند بايد تمام قسمت هاي ديگر بدن را نيز معاينه كرد.

  دكتر پورسينا تصريح كرد: اما گاهي بيمار براي پوسته ريزي بيش از حد پوست سر مراجعه مي كند و مي گويد «هر موقع كه سرم را شانه مي كنم انگار آرد از سرم مي ريزد» يا «پوسته هاي زيادي روي يقه كتم مشهود است» كه اين بيماري را با عنوان دندورف مي شناسيم و بيماري آن را «درماتيك سبره» مي نامند بنابراين مي توان گفت درماتيك سبره يكي از حالت هاي پوست سر است و شايد نتوان اسم بيماري را به آن اطلاق كرد.

  وي بيان كرد: در سال اول تولد فرد ممكن است پوسته هايي در پوست سر مشاهده شود و در نوزادان يك يا دو ماهه يا نوزادان تازه متولد شده، قسمت وسط سرشان پر از كدره چرب است و گاهي نيز در ابروهايشان اين پوسته ها را مشاهده مي كنيم.

  اين متخصص پوست اضافه كرد: اين بدين دليل است كه در دوران جنيني، جنين در رحم هورمون آندروژن را از مادر دريافت مي كند و از آنجايي كه فعاليت غده سباسه وابسته به هورمون آندروژن است فعاليت بيش از حد داشته و درماتيك سبره اطفال را مشاهده مي كنيم.

  وي افزود: از يك سالگي تا زمان بلوغ فعاليت غده سباسه به علت كاهش هورمون آندروژن كاهش مي يابد و در دوران بلوغ در دخترها از 9 سالگي و در پسرها از 12 سالگي، فعاليت مجدد غده سباسه را داريم بنابراين در اين دوران هم پوست صورت چرب مي شود هم غده چربي پوست فعال شده و همچنين شوره ها يا دندروف ايجاد مي شوند.

  اين متخصص پوست گفت: در اين مواقع اگر فرد شستشوي مكرر پوست سر نداشته باشد و حتي خارش در ميان دخترها كه پوشش دارند ممكن است دچار بوي بد سر هم بشوند بنابراين به افرادي كه درماتيك سبره دارند پيشنهاد مي كنيم شستشوي روزانه داشته باشند و از شامپوهاي مخصوص موهاي چرب استفاده كنند.

  دكتر پورسينا خاطرنشان كرد: گاهي اوقات اين شوره به قدري زياد است كه باعث ناراحتي فرد مي شود كه در چنين مواردي از شوره يك لام مستقيم گرفته مي شود و چنانچه رشد قارچ پيتروس پوروم زياد باشد درمان ضد قارچ را هم به صورت دوره اي اضافه مي كنيم.

  وي اظهار كرد: گاهي فرد شوره خشك دارد به طوري كه پوست سر چرب نيست و فقط پوسته خشك دارد كه از شامپوهاي آنتي دندروف يا ضد شوره مخصوص موهاي خشك استفاده مي كنيم.

  وي بر شستشوي روزانه براي درمان شوره سر تاكيد كرد و متذكر شد: در هر صورت بيماري شوره سر بيماري مهمي نبوده و واگيردار نيست و جاي هيچ گونه نگراني براي اعضاي خانواده وجود ندارد.

  اين متخصص پوست در پايان يادآور شد: شامپوهاي ضد شوره سر كه در تبليغات مي بينيم اگر استاندارد بوده و مارك وزارت بهداشت دارد براي درمان اين بيماري موثر است.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/5eMmp

 • Telegram
 • برچسب‌ها:
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *