اشکذر خبر

[corner-ad id="1"]
تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

كاهش 12 هزار تني محصول انار استان يزد

شناسه خبر : 44073 | تاریخ انتشار : : 30 شهریور 1394 - 8:50 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “محمدرضا ابراهيمي” در اين باره تصريح كرد: استان يزد  در سال جاری قريب شش هزار و 500  هكتار سطح زيركشت انار دارد كه از این میزان، شش هزار و 100 هكتار آن بارور است و پيش‌بيني می‎‎شود که از این سطح  86 هزار تن محصول انار برداشت شود. […]

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ايسنا، “محمدرضا ابراهيمي” در اين باره تصريح كرد: استان يزد  در سال جاری قريب شش هزار و 500  هكتار سطح زيركشت انار دارد كه از این میزان، شش هزار و 100 هكتار آن بارور است و پيش‌بيني می‎‎شود که از این سطح  86 هزار تن محصول انار برداشت شود.

وي میزان توليد انار سال گذشته استان را 98 هزار تن اعلام كرد و علت کاهش تولید سال جاری در مقایسه با پارسال را سرمازدگي باغات در اسفندماه سال گذشته برشمرد.

ابراهیمی بيشترين سطح زيركشت انار استان را به ترتيب مربوط به شهرستان‌هاي میبد، تفت، یزد، مهریز، اردکان و اشکذر اعلام كرد و گفت: عمده توليدات انار استان در این شهرستان‎‎ها صورت می‎‎گیرد ولی در دیگر شهرستان‏‏های استان مانند بافق و خاتم نیز محصول انار استحصال می‌شود.

وی عمده ارقام ‎انار تولیدی استان را ملس يزدي، ميخوش، گِل تفت و انار شيرين شهوار ذكر کرد.

این مسئول در مورد فصل برداشت انار در استان نیز اظهار کرد: انار شیرین زودتر به فصل برداشت می‏‏رسد به نحوی که از نیمه شهریورماه فصل برداشت آن آغاز می‏‏‎شود و سپس در در نیمه مهرماه و اوایل آبان برداشت كلي انار استان را شاهد خواهیم بود.

وي بیشترین انار شیرین استان را مربوط به شهرستان‏‏هاي ابركوه و عقدا دانست و گفت: البته در شهرستان‎‎های دیگر نیز انار شیرین به مقادیر کمتری کشت و برداشت می‎‎شود.

ابراهیمی با بیان این که برخی ارقام انار مانند انار تفت(گِل تفت) به دلیل ترش بودن در هنگام برداشت، پس از مدتی قابل مصرف خواهد بود، گفت: این رقم را به راحتی می‎‎توان تا اسفندماه نیز نگهداري كرد به طوری که کم‎‎کم طعم انار به شيريني مي‌رود.

وی گفت: به همین علت نیز باغداران تفتی عمدتاً انار تولیدی خود را در انبارهاي سنتي نگهداري می‎‎کنند و نزديك به اواخر بهمن يا اسفندماه، آن را به بازار كه غالباً استان‌هاي تهران، شيراز و اصفهان است، عرضه مي‎‎كنند.

مدير باغباني جهادكشاورزي استان همچنین از صادرات اناردانه تولیدی استان به کشورهای پاكستان و هند خبر داد و گفت: اين كشورها عمده خريداران اناردانه يزد هستند كه آن را آسياب و به عنوان ادويه‌جات در غذاها استفاده مي‌كنند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/SbvSp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124