اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

کانون بیماری سیاه زخم در یزد کاهش یافت

شناسه خبر : 18656 | تاریخ انتشار : : 15 فروردین 1392 - 18:29 | ارسال توسط :

به گزارش نسیم صادق به نقل از مهر،علي اكبر حدادزاده در گفتگو بااین خبرگزاری اظهار داشت: بيماري شاربن يكي از بيماري هاي حاد و كشنده دام ها به ويژه علفخواران است كه در گذشته هاي دور باعث تلفات و مرگ ناگهاني در دام ها مي شد. وي افزود: اهميت اين بيماري به دليل قابل انتقال […]

به گزارش نسیم صادق به نقل از مهر،علي اكبر حدادزاده در گفتگو بااین خبرگزاری اظهار داشت: بيماري شاربن يكي از بيماري هاي حاد و كشنده دام ها به ويژه علفخواران است كه در گذشته هاي دور باعث تلفات و مرگ ناگهاني در دام ها مي شد.

وي افزود: اهميت اين بيماري به دليل قابل انتقال بودن آن به انسان و نيز بقاي طولاني باكتري در خاك است.

وي ادامه داد: با توجه به واكسيناسيون فراگير در طول سالهاي گذشته، كانونهاي بيماري در استان يزد كاهش شديد داشته به طوري كه از سال 1386 هر سال فقط دو كانون مشكوك بيماري گزارش شده است.

حدادزاده يادآور شد: وقوع بيماري در جمعيت انساني نيز كاهش چشمگيري داشته است به طوري كه در پنج سال گذشته مورد انساني بيماري در استان گزارش نشده است.

وي عنوان كرد: آخرين كانون بيماري در دامها در استان مربوط به دامنه هاي جنوبي شيركوه در خردادماه سال گذشته بوده و با توجه به كاهش كانون هاي بيماري و ادامه واكسيناسيون فراگير دامها مي تواند باعث افزايش استرس در دام ها و كاهش توليد ناشي از عوارض احتمالي واكسن در بزها و همچنين صرف هزينه هاي اقتصادي می شود و ازطرفي از حجم فعاليت مبارزه عليه ساير بيماري هاي نو پديد يا بازپديد دامي مي كاهد.

این مسئول گفت: در استراتژي جديد سازمان دامپزشكي كشور واكسيناسيون شاربن در سال آينده تنها محدود به كانون هاي قبلي بيماري مي شود و حجم واكسن مصرفي شاربن در استان بين 75 درصد كاهش مي يابد از طرفي مراقبت فعال بيماري شاربن و آزمايش و پيگيري هر گونه تلفات ناگهاني در دام ها تا تائيديه رد بيماري شاربن انجام خواهد شد.

وی بيان كرد: از علائم بيماري شاربن در دامها، تب بالا، مرگ ناگهاني، خروج خون غليظ سياه رنگ از بيني و منافذ بدن و باد كردن سريع لاشه است و به منظور جلوگيري از پخش باكتري دام هاي مشكوك به هيچ وجه نبايد كالبدگشايي شوند و لاشه دام هاي مشكوك بايد به طريق مناسب سوزانده شود و يا در عمق دو متري زمين دفن شود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/YeZno
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124