اشکذر خبر

پیشنهاد ویژه


قیام خونین ۱۹ دی جرقه پیروزی انقلاب اسلامی

شناسه خبر : 112775 | تاریخ انتشار : : ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵ | ارسال توسط :

رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: در چهلم شهدای قم در تبریز مراسم گرفته شد که موجب شد ده ها نفر در شهر تبریز به شهادت برسند همچنین چهلم شهدای تبریز در یزد برگزار شد که چندین نفر در شهر یزد نیز به شهادت رسیدند و این مراسمات زمینه ساز آغاز انقلاب و حضور گسترده مردم در خیابان ها علیه رژیم پهلوی شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ عزیز الله سیفی رئیس شورای اسلامی شهر یزد در جلسه شورا، ۱۹ دی ماه قیام خونین مردم قم در سال ۱۳۵۶ هجری شمسی را گرامیداشت و گفت: چاپ مقاله ای تحت عنوان ایران و استعمار سرخ و سیاه در روزنامه اطلاعات موجب شد که طلاب حوزه علمیه و مردم قم با تظاهرات و راهپیمایی اعتراض خود را به چاپ این مقابله نشان دهند.

سیفی ادامه داد: حضور مردم در خیابان ها، مراجع اعزام تقلید و بسیاری از گروه های مذهبی را برای حمایت همراه کرد و در مقابل رژیم برای مقابله با مردم وارد عمل شد و در این حمله بی رحمانه ۶ نفر شهید و ۹ نفر از مردم قم زخمی شدند.

به گفته وی، این حرکت باعث شد شروع انقلاب اسلامی در کشور ایران رقم زده شود، در چهلم شهدای قم در تبریز مراسم گرفته شد که موجب شد ده ها نفر در شهر تبریز به شهادت برسند همچنین چهلم شهدای تبریز در یزد برگزار شد که چندین نفر در شهر یزد نیز به شهادت رسیدند و این مراسمات زمینه ساز آغاز انقلاب و حضور گسترده مردم در خیابان ها علیه رژیم پهلوی شد که در نهایت در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ایران با حمایت مردم به پیروزی رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد، ۲۰ دی ماه سالروز شهادت امیرکبیر را نیز گرامیداشت و بیان کرد: میرزا تقی خان امیرکبیر از بزرگ مردان تاریخ کشور ایران است. مبارزه های امیرکبیر در راستای قطع نفوذ اجانب و استعمارگران همچنین حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور صورت گرفت که تمامأ شایسته تحسین است.

سیفی افزود: اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز شد و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه یافت. امیرکبیر پس از این که با توطئه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید. پیکر وی در شهر کربلا‌ به خاک سپرده شده‌است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/uMvjC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

.:. آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه