• کد خبر: 22430
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: شنبه 28 اردیبهشت 1392 - 14:25
  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد از تصویب پیش نویس لایحه تاسیس سازمان نظام کارآفرینی کشور در یزد با حضور وزیر تعاون خبر داد.
  فلاح زاده رئیس اداره تعاون

  امرالله فلاح زاده ظهرشنبه در جمع اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به برگزاری همایش دو روزه ملی کانون های کارآفرینی در یزد تصویب پیش نویس لایحه سازمان نظام کارآفرینی کشور را مهمترین دستاورد این همایش خواند.

  وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت تعاون مکلف شده تا سازمانی را مانند سازمان نظام مهندسی با عنوان سازمان نظام کارآفرینی تاسیس کند که بر اساس این تکلیف در این همایش پیش نویس آن تصویب شد.

  وی افزود: بر این اساس با تشکیل چهار کمیسیون، بررسی لایحه ایجاد سازمان نظام کارافرینی کشور در کمیسون اول مورد رسیدگی قرار گرفت.

  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در کمیسیون دوم هم دستور العمل تشکیل کانون کارآفرینی استان ها و در کمیسیون سوم ایجاد صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

  وی با اشاره به اینکه در قوانین فعلی، موسسات مالی و بانک ها در تسهیلات پرداختی تنها در سود سهیم هستند و زیان را نمی پذیرند گفت: پیشنهاد تشکیل صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر مطرح شد و در کمیسیون مورد موافقت قرار گرفت تا از این به بعد بانک ها و موسسات مالی در زیان هم شریک باشند.

  فلاح زاده کمیسیون چهارم را کمیسیون برنامه ترویج و آموزش کارآفرینی اعلام کرد و هدف از تشکیل این سازمان را خلق ارزش ها و فرآیند نوآوری و خلاقیت در شناسایی فرصت ها و ترویج توسعه کارافرینی برشمرد.

  وی ماموریت این سازمان را ایفای نقش به عنوان نهاد غیر دولتی در حوزه کارآفرینی عنوان کرد و افزود: بر اساس سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، واگذاری های کلیه تصدی گری های حوزه سرمایه گذاری و کارآفرینی به بخش غیر دولتی واگذار می شود.

  این مقام مسئول کمک به تحقق و توسعه اقتصاد مبتنی بر کارآفرینی و نوآوری دانش فنی و کاربردی را از دیگر اهداف این سازمان برشمرد.

  وی همچنین ایجاد نظام مدیریت یکپارچه راهبری در حوزه توسعه کارآفرینی و رشد اشتغال پایدار را چهار هدف عمده و ماموریت این نهاد برشمرد.

  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، هم افزایی و مشارکت حداکثری کارآفرینان کشور را در اجرای اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز و برنامه های نظام جمهوری اسلامی را در ردیف انجام وظایف بر عهده این سازمان خواند.

  وی همچنین، حضور در شوراهای عالی و ملی و نیز کارگروه های متناظر استانی و تمامی ساختارهای تصمیم گیری کشور که به نوعی با این حوزه مرتبط هستند به عنوان عضو صاحب رای از وظایف سازمان نظام کارآفرینی معرفی کرد.

  فلاح زاده ادامه داد: مشارکت در زمینه طراحی و تدوین و تنظیم پیش نویس لوایح، قانون ها و آیین نامه ها، اصلاح و بازنگری در قوانین و مقررات مرتبط با حوزه کارآفرینی از دیگر وظایف این سازمان است.

  وی عنوان کرد: با پیگیری های انجام شده، لایحه تشکیل نظام کارآفرینی کشور با اتفاق آرا به تصویب رسید و با امضای وزیر تعاون به عنوان لایحه برای تصویب نهایی و ابلاغ به عنوان قانون به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.

  منبع : خبرگزاری مهر

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/hCk4R

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *