• کد خبر: 39195
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: پنجشنبه 20 فروردین 1394 - 17:24
  رییس اداره فرش سازمان صنعت،معدن و تجارت استان یزد از ثبت جهانی فرش دستباف این استان در سازمان جهانی مالکیت فکری موسوم به 'WIPO' خبر داد.

  به گزارش اشکذر نیوز، محمد مهدی نبی زاده روز پنجشنبه به  ایرنا گفت: همزمان با ثبت فرش یزد، فرش های مناطق مشهد، کاشمر، کاشان، کرمان، نایین، اردبیل، ترکمن گلستان ، همدان و ساروق نیز به ثبت جهانی رسیده است.

  وی با بیان اینکه فرش دستباف استان در سال 92 به ثبت ملی رسید اظهار کرد: به مدت یکسال با پیگیریهای مرکزملی فرش کشور و اداره فرش استان، طی فرآیند کارشناسی مستمر مطابق با قوانین بین المللی به این موفقیت دست یافتیم و فرش دستباف استان بعنوان برند جهانی شناخته شد.

  وی اظهار کرد: با ثبت جهانی این فرش، تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات خود را با خیال راحت صادر و از دست اندازی و کپی برداری آن جلوگیری می شود.

  رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد تصریح کرد: سوء استفاده رقبا از فرش دستباف استان قابلیت پیگیری جهانی دارد.

  وی در ادامه با بیان اینکه فرش دستباف اردکان نیز در سال 92 ثبت ملی شد افزود: مراحل ثبت جهانی فرش این شهرستان نیز در دستور کار قرار دارد و امیدواریم این امر امسال محقق شود.

  رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد یادآور شد: پیشتر فرش مناطق هریس، خوی، تبریز، قم و اصفهان در سازمان بین المللی مالکیت فکری به ثبت رسیده بود.

  وی با بیان اینکه سالانه 200 هزار مترمربع فرش دستباف در استان یزد تولید می شود از فعالیت 40 هزار بافنده فعال در این خطه خبر داد.

  نبی زاده، استفاده از مواد اولیه گیاهی و طبیعی را از مزیتهای فرش دستباف استان بیان کرد و افزود: این صنعت یک کالای سرمایه ای است و ارزش افزوده دارد.

  رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد فرش دستباف این خطه را بعنوان بهترین زیرانداز نام برد و گفت: فرش یزد طی سالهای اخیر از لحاظ طرح و نقشه ارتقا یافت.

  نقشه های اصیل فرش یزد به نام های هراتی، گل و ماهی، سردار جنگل، کرمانی و نقوش مشابه بوده و 75 درصد فرش استان از خامه پشم و 25 درصد از خامه کرک بافته می شود.

  عمده صنایع دستی استان یزد را سرامیک و سفال، کاشی سازی، زرگری، زیلوبافی، شعربافی، ترمه بافی، فرش بافی، شمد، دستمال، مخمل، دارایی، چادرشب بافی، قناویز، دندانی، گیوه بافی، حصیر بافی، خورجین بافی، روفرشی، سفره، احرامی، قلم زنی، شیشه گری، چرم سازی، موتابی و نمدمالی تشکیل می دهند.

  سازمان جهانی مالکیت فکری(WIPO) یکی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل است که با امضای توافقنامه ای در استکهلم در سال 1967 برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/hhWPs

 • Telegram
 • برچسب‌ها:
  ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *