• کد خبر: 22294
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 - 10:57
  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: فراخوان کنگره وحشی بافقی به همت دانشگاه یزد به سراسر کشور ارسال شده است.

   

   

  به گزارش  ایرنا، ˈبهرام عبدالحسینیˈ در جمع خبرنگاران بافق ضمن پاسخ به سوالات اصحاب رسانه افزود: تا اکنون 400 مقاله علمی و پژوهشی در رابطه با برگزاری کنگره وحشی بافقی دریافت کردیم که در نوع خود بی سابقه است.

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تصریح کرد: دریافت این تعداد مقاله نشان دهنده این است که مردم خوب ایران ، به شعرای کشورشان علاقه دارند.

  وی با بیان اینکه 40مقاله برگزیده شده است خاطر نشان کرد: خلاصه مقالات برگزیده، قبل از برگزاری کنگره و اصل آن ها در روز برگزاری کنگره وحشی بافقی در دو کتاب جداگانه چاپ می شود.

  عبدالحسینی، از برگزاری کنگره سراسری شاعر نامی بافق در مهرماه سال جاری در زادگاهش خبرداد و افزود: کنگره وحشی بافقی برای مردم شهرستان بافق و حتی استان یزد ، تبدیل به دغدغه شده و کرارا در باره زمان ، مکان و چگونه برگزاری این کنگره سوال می شود.

  وی یاد آورشد: در این راستا و جهت آگاهی بیشتر و اطلاع رسانی دقیق تر بهتر دیدیم که رسانه های شهرستان بافق را جمع کرده و آخرین مسائل و مشکلات را بیان کنیم.

  مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان یزد اعلام همکاری شرکت سنگ آهن مرکزی بافق را در برگزاری کنگره این شاعر نغز پرداز ، ستود و گفت: کلیه مسائل اجرایی با محوریت اداره ارشاد و با هماهنگی فرماندار بافق اعم از اسکان ، پذیرایی ، اطلاع رسانی و غیره به این شهرستان واگذار شده است.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به اینکه برای ساخت تندیس وحشی بافقی فراخوان خواهیم داد افزود: همچنین با همت شورای شهر و شهردار بافق ، یادمان این شاعر در سطح این شهرستان برگزار می شود.

  وی تصریح کرد: اینک فرصتی مغتنم است که اقدامات فاخر انجام و برای هر چه بهتر برگزار شدن این کنگره ، ایده های نوین ارائه شود تا در صورت تائید شورای سیاستگذاری کنگره سراسری وحشی بافقی ، به مرحله اجرا در آید.

  این مقام فرهنگی استان یزد گفت: الآن فرصتی است که خبرنگاران و افراد دست به قلم ، برای هرچه بهتر شناخته شدن این شاعر ، و ترسیم فضای بافق و مسائل فرهنگی و شناخت بیشتر این خطه ادیب پرور به مردم ایران اسلامی تلاش کنند.

  عبدالحسینی در پایان بزرگترین کار فرهنگی استان یزد را برگزاری کنگره وحشی بافقی در یک سال گذشته عنوان کرد.

  فرماندار بافق هم در این نشست خبری، به دلایل تعویق برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: به خاطر اینکه کنگره وحشی بافقی از نظر کمی و کیفی با شرایط بهتر برگزار و کمیته ها نیز بومی سازی شود ، ناچار شدیم زمان برگزاری آن را به بعد موکول کنیم.

  ˈمهدی خاوریˈ ادامه داد: کنگره وحشی بافقی با رویکرد کیفی تر و بومی تر ، به صورت کشوری برگزار می شود تا بتوانیم این شاعر نغزگفتار و همچنین شهر ستان بافق را به مردم خوب ایران بشناسانیم.

  وی با بیان اینکه هتل آهنشهر بافق اواخر خردادماه سال جاری افتتاح می شود افزود: این هتل رکن اساسی مهمان پذیری است ، و در صورت نبود آن برای پذیرایی از مهمانان دچار مشکل خواهیم بود.

  وی خاطر نشان کرد: نگاه ما به وحشی بافقی این است که پس از شعرای شاخص ادبیات فارسی کشور ،او قطعاً در رده دوم ، و از شعرای مشهور کشور است.

  خاوری از همکاری مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی در این خصوص قدردانی کرد و گفت: همه مسئولان محلی آمادگی دارند تا برای برگزاری کنگره وحشی بافقی یاری همکاری و مساعدت کنند.

  در پایان این جلسه ، از پوستر کنگره وحشی بافقی رو نمایی شد.

  کمال الدین محمد وحشی بافقی از شعرای قرن دهم ه – ق است که در شهر بافق دیده به جهان گشود و اشعار نغز پرداز وی زبانزد همگان و اهل عرفان و علاقمند به شعر و ادب پارسی است .

  خلد برین ، ناظر و منظور ، دیوان اشعار و فرهاد و شیرین از مشهور ترین آثار این شاعر سده دهم هجری قمری است.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/RSOyU

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *