اشکذر خبر

عوامل موثر ناباروری در مردان

شناسه خبر : 79770 | تاریخ انتشار : : 27 بهمن 1397 - 15:03 | ارسال توسط :

اشکذر خبر: همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، هفته ملی ” سلامت مردان ایران ” برگزار می شود. در استمراربرنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در دو سال اخیر و […]

اشکذر خبر: همه ساله در هفته آغازین اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، هفته ملی ” سلامت مردان ایران ” برگزار می شود.

در استمراربرنامه ترویج فعالیت جسمانی در مناسبت های ملی سلامت در دو سال اخیر و با توجه به برنامه عمل WHO برای کاهش کم تحرکی (GAPA: GLOBAL ACTION PLAN ON PHYSICAL ACTIVITY 2018- 2030) به میزان 15 درصد تا سال 2030 با شعار ” مردم فعال تر ، برای جهانی سالم تر”، درسال جاری نیز موضوع ترویج تحرک و فعالیت جسمانی به عنوان محور اقدامات این هفته انتخاب شده است.

ناباروری در مردان

رانندگی طولانی مدت با وسائل نقلیه سنگین ،کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می دهد اگر شغل مرد به گونه ای است که باید به مدت طولانی در جایی بنشیند در محل کار و محل نشستن او باید جریان هوا برقرار باشد کار و نشستن طولانی مدت به شکلی که سبب گرم شدن بیضه ها شود سبب آسیب به بافت بیضه ها خواهد شد.

با توجه به اینکه برخی ازداروها می توانند تاثیر منفی در تولید اسپرم داشته باشد لازم است آقایان در سنین باروری پیش از مصرف خود سرانه هر دارویی با پزشک مشورت کنند بیهوشی با عفونت ممکن است تعداد اسپرم های سالم متحرک را کاهش دهد در صورت نیاز به عمل جراحی یا وجود بیماری جدی بایستی درمان باروری را به تعویق انداخت.

دارو هایی نظیر استروئیدها داروهای زخم معده، دارو های بیماری قلبی و آنتی بیو تیک ها با تولید اسپرم تداخل دارند.

برخی از مواد نظیر ژل های تولید شده ازمواد نفتی، وازلین و رنگ های شیمیایی حاوی سرب و…برای اسپرم سمی هستند و توصیه می شود تا حدامکان از تماس با آنها پرهیز گردد.

حمام داغ طولانی مدت ،سونا ،وان داغ ، استفاده ازلپ تاپ و لباس زیر تنگ ممکن است تولید اسپرم سالم را با مشکل مواجه سازد.

آلودگی طولانی مدت با مواد کلر دار و فلزات سنگین موجود در دود  اگزوز وسائل نقلیه سبب افزایش موادی در خون می شود که کیفیت اسپرم را کاهش می دهد می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود هم چنین مواد محرکی مانند ماری جوانا و کو کائین می توانند روی باروری مردان تاثیر گذار باشند.

برخی از مکمل هایی که برای بدنسازی استفاده می شوند ممکن است حاوی مقادیر زیادی از هورمون های مردانه تستوسترون و مشتقات آن باشند این تر کیبات روی تولید اسپرم سالم به طور قابل ملاحظه تاثیرداشته باشد.

بررسی ها نشان داده اند که مکمل ها و ویتامین ها مانند ویتامین C،ویتامین E،سلنیوم ، روی ، اسید فولیک و کلسیم کیفیت اسپرم را افزایش می دهد.

فریده صدری کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت شتهرستان اشکذر

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/iriUO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *