• کد خبر: 79129
   منتشر کننده: اشکذری
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 بهمن 1397 - 09:18
  برگی از تاریخ انقلاب اشکذر/
  «بهره مند »درجه دار دون پایه ای بود که در سالهای منتهی به انقلاب در پاسگاه اشکذر خدمت می کرد و در آزار و اذیت انقلابیون منطقه اشکذر (اشکذر، رستاق و زارچ) از هیچ کاری دریغ نمی کرد و بعد از چهل سال هنوز هم به بدی از او یاد می شود.

  اشکذر خبر: در کتاب بینوایان ویکتورهوگو بازرس ژاور فقط به فکر انجام وظیفه است یکدنگی و سماجت  شاخصه رفتار و سکنات اوست  همیشه به فکر گزارش به مافوقش است، ولی هیچ وقت به مافوق اعظم، یعنی خدا فکر نمی کند و عاقبت در رودخانه سن خودکشی می کند، ضد قهرمان حکایت ماهم بی شباهت به بازرس ژاور رمان بینوایان نیست کسی که رحم و مروت در او جایی ندارد و در انجام ماموریت، خدا را فراموش می کند.

  «بهره مند» درجه دار دون پایه ای بود که در سالهای منتهی به انقلاب در پاسگاه اشکذر خدمت می کرد و در آزار و اذیت انقلابیون منطقه اشکذر (اشکذر، رستاق و زارچ) از هیچ کاری دریغ نمی کرد و بعد از چهل سال هنوز هم به بدی از او یاد می شود.

  در هر نقطه منطقه اشکذر  تجمعی ضد رژیم برگزار می شد بلافاصله خود را به آنجا می رساند و با شدت با آنها برخورد می کرد، انقلابیون را دستگیر  و با ضرب و شتم به پاسگاه می برد.

  «بهره مند و داستان شهادت  کاظم دیاله و حاج عباس احمدی دو شهید انقلاب شهرستان اشکذر»

  نحوه شهادت شهیدان دیاله و احمدی به نقل از پدر شهید کاظم دیاله :

  «در شب هشتم محرم ۱۳۵۷ که هیئت عزاداری از شمسی رستاق به ابراهیم آباد می رفت کاظم نیز همراه جمعیت شرکت داشت.در هنگام بازگشت از ابراهیم آباد مامورین ژاندارمری اشکذر وارد شمسی شده بودند . جمعیت از هم پاشیده شد و چون تیر هوایی خالی کرده بودند مردم متفرق شدند و ۷-۸ نفری در یکجا محاصره نموده و مامورین برای ترساندن آن ها می گفتند آتش کنید و با خالی کردن تیر هوایی آن ها را جلو انداختند و آن ها مرا می زدند و با خود می بردند یک سیلی هم به گوش کاظم زدند، شهید دیاله اعتراض کرد که چرا می زنی و مامور ژاندارمری اشکذر به نام بهره مند گفت : بگو مرگ بر خ… و شهید کاظم دیاله جواب داد “مرگ بر تو و مرگ بر شاه، اگر دوباره مرا بزنی جوابت را می دهم . “

  تعدادی از آن ها در رفتند و تعداد ۵ نفر آن ها باقی ماندند و یکی از آن ها به نام کاظم ملانوری که طرف حسینیه فرار می کرد مامورین تیراندازی کردند که به وی اصابت نکرد و به یک ماشین خورد، ۴نفر بقیه را می خواستند ببرند نزدیک ماشین خودشان و آن ها را به اشکذر ببرند. پهلوی ماشین که رفتند دیدند که درب یکی از خانه ها باز است یکی از آن ها به نام غلامرضا فرار می کند و داخل آن خانه شده می گوید کاظم دیاله بیا و چون کاظم دم درب خانه می رسد به عقب نگاه می کند و می گوید حاج عباس بیا و چون حاج عباس حرکت کرده که به دنبال آن ها برود. بهرهمند با تیر به حاج عباس احمدی شلیک و تیری هم به قلب کاظم دیاله زده و آن ها را شهید می نماید بعد از آن اینجانب پدرکاظم (شهید) چون دیدم که مردم می گویند کشتند! با چراغ دستی دویدم و به درب آن خانه رسیدم و دیدم که کاظم دیاله و حاج عباس افتاده و در خون خود غلتیده و شهید شده اند.» (وبلاگ شهید منتظرقائم)

  نقل شده بهره مند اجازه شلیک تیر از مافوق خود نداشته و خودسرانه به سمت شهیدان دیاله و احمدی تیراندازی کرده است و آنها را به شهادت رسانده است.

  ماجرای دستگیری قاتل شهیدان احمدی ودیاله از زبان حاج علي محمد سعيدي از انقلابیون اشکذر (بیشتر بخوانید!)

  مسئول این اتفاقات (شهید شدن کاظم دیاله و غلامعباس احمدی) آقای بهره مند (رییس پاسگاه اشکذر) بود که بعد از این اتفاق به سمت شیراز متواری شد و دوستان انقلابی ما جمع شدند و قرار شد که عده ای با ماشین جیپی که ما داشتیم به سمت شیراز حرکت کنند تا بهرمن را دستگیر کنند.

  وقتی وارد شهر شده بودند او را سوار بر موتور با چمدان وسایل دیدند که آماده فرار بود که وی نیز به محض دیدن جیپ (چون جیپ برای بهره مند آشنا بود) به سرعت فرار می کند و داخل کوچه های شهر متواری می شود.

  دوستان انقلابی ما پس از این موضوع به کمیته های مردمی آن شهر رجوع کردند و خواستار دستگیری وی شدند (در اوایل انقلاب برای این که اوضاع تشدیدتر نشود کمیته های مردمی برای رسیدگی به مشکلات مردم تشکیل شده بود) و با رجوع به کمیته شهر به آنها اطلاع داده بودند که بهره مند شخصی را کشته است.

  کمیته پس از اطلاع وارد عمل می شود و پس از پیدا کردن بهره مند که گویا در خانه یکی از اقوام خود بود به جرم اینکه چرا محل خدمت را بدون اطلاع ترک کرده (پاسگاه اشکذر) دستگیر کردند و بعدا با گفتن این قضیه که کسی را کشته او را به اعدام محکوم کردند.

   

  شبنم از دامان گلها خون بلبل را نشست

  کی به شستن می رود خونی که دامنگیر شد؟

  و هلاکت عاقبت کسانی است که رحم و مروت مرامشان نیست و در کارها  و سکناتشان خدا را فراموش می کنند.

  منابع:

  سایت حسینیه دو شهید نویسنده ح.د

  وبلاگ شهید منتظرقائم

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/y0rMy

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *