مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد با بیان این که ظرفیت نیروگاه های خورشیدی استان یزد ۱۰۰ مگاوات است، پیش بینی کرد این ظرفیت تا پایان ۱۴۰۳ به ۱۰ هزار مگاوات رسد.

به گزارش اشکذر خبر، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد با بیان اینکه تأمین برق مورد نیاز صنایع، یکی از اولویت‌های جدی این سازمان در استان است، گفت: در سال گذشته هیچ مورد قطعی برق صنایع نداشتیم و بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان پاداش کاهش مصرف به صنایع پرداخت شده است.
ابوالفضل اسدی، در جمع خبرنگاران با اشاره به این که پیک نیاز مصرف استان در سال گذشته ۲۰۵۲ مگاوات بوده است، گفت: پیک بار استان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۹۳۵ مگاوات بوده است.
وی گفت: البته در هفته اول خردادماه به دنبال افزایش زودهنگام دمای هوا، مصرف برق در کشور به شدت افزایش یافت و به ۶۱ هزار و ۹۱۷ مگاوات رسید.
اسدی با بیان این که ۷۵ درصد برق مصرفی استان صنعتی، ۱۱ درصد خانگی، ۷ درصد کشاورزی و ۷ درصد مربوط به سایر مصارف است، گفت: این نسبت معمولاً در تابستان تغییر می‌کند و به منظور گذر از پیک بار، سهم بخش صنعت تا حدود ۶۰ درصد نیز کاهش می‌یابد.
این مقام مسئول در صنعت برق با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته از چهار ماه قبل برای گذر از پیک بار امسال، گفت: از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این رابطه اجرای طرحهای پیک بار موظفی برق استان بوده که شامل ارتقای ظرفیت پستهای انتقال و فوق توزیع استان به  ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات و افزایش سهم تولید برق خورشیدی استان به ۹۹ مگاوات از مجموع ۲۸۰۰ مگاوات ظرفیت نامی تولید برق استان یزد بوده است.
وی افزود: علاوه بر اتمام طرحهای پیک بار سال جاری که برق پایدارتری را برخی شهرستانها مانند مهریز به همراه خواهد داشت، سرویس و نگهداری شبکه نیز به رغم محدودیتهای قطعات ناشی از تحریم‌ها در استان به صورت کامل انجام شده است.

این مسئول در مورد همکاری صنایع در برنامه پیک بار تابستان امسال، گفت: در همین راستا صنایع به سه گروه تقسیم شده که ۹۰ درصد آنها شامل صنایع کوچک و واحدهای صنفی صنعتی همانند بخش خانگی فعالیت خواهند کرد،‌ برای واحدهای صنعتی داخل و خارج شهرک‌های صنعتی از ۲۰ خرداد تا ۱۷ شهرویور نیم روز صرف جویی از ساعت ۱۱ تا ۲۳ درخواست شده و در مورد صنایع بزرگی که تعداد آنها در کشور ۳۰۰ واحد است، مشارکت از طریق بخشی از بار از ساعات اوج به ساعت غیراوج و نیز تعطیلات و تعمیرات در زمان پیک را خواهیم داشت.

وی با بیان این که مطابق برنامه وزارت صمت و نیرو به صنایع همکار پاداش مشارکت پرداخت می‌شود، گفت: خوشبختانه در سال گذشته با وجود مشارکت صنایع، جزو معدود کشورهایی بودیم که افزایش تولید فولاد و سیمان را داشتیم

اسدی هماهنگی با صنایع برای برنامه ریزی تولید و حداکثر بارگیری از اسفندماه ۱۴۰۱، مکاتبه با صنایع برای جابجایی و برنامه ریزی تعطیلات و تعمیرات به ایام گرم و دریافت برنامه زمانبندی، تامین سوخت مولدهای اضطراری و خود تامین صنایع ، برگزاری جلسات تخصصی با صنایع استان برای امادگی در ایام اوج بار تابستان و بازدید از مشترکین و آشنایی با فرایند تولید و تجهیزات عمده مصرف را از جمله اقدامت صورت گرفته در جهت کاهش پیک بار در استان خواند.
وی در موضوع صرفه جویی در بخش ادارات استان نیز گفت: ادارات موظف هستند کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق در ساعات اداری و ۶۰ درصدی در ساعات غیراداری را دنبال کنند.

مدیرعامل برق منطقه ای یزد اوج زمان همکاری برای کاهش پیک مصرف را ۱۵ تیر تا ۱۵ مرداد ذکر کرد و گفت: حداکثر همکاری در این ایام به ۴۰۰ مگاوات خواهد رسید ولی در این ایام شاهد تعطیلات و تعمیرات صنایع بزرگ در استان خواهیم بود.
اسدی در پایان گفت: امسال علاوه بر مشترکان زیر الگوی مصرف،‌ برای صرفه جویی مشترکان بالای الگوی مصرف نیز پاداش در نظر گرفته شده است

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/gVkm4