اشکذر خبر

طنبی بندرآباد در اشکذر ثبت ملی شد

شناسه خبر : 35082 | تاریخ انتشار : : ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۴ | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ایسنا، منطقه یزد، محمد مهدی شرافت، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: این بنای ثبتی در ضلع غربی یخچال بندرآباد و قلعۀ تخریب‌شده روستا واقع در دهستان رستاق از توابع بخش مرکزی شهرستان اشکذر قرار گرفته است. وی اظهار کرد: “طنبی” دارای بنایی […]

طنبی بندرآباد در اشکذر

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از ایسنا، منطقه یزد، محمد مهدی شرافت، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: این بنای ثبتی در ضلع غربی یخچال بندرآباد و قلعۀ تخریب‌شده روستا واقع در دهستان رستاق از توابع بخش مرکزی شهرستان اشکذر قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: “طنبی” دارای بنایی باشکوه در دو طبقه و با دیوارهای خشتی ضخیم است. به نظر می‌رسد که این بنا، جزئی از یک خانه در دورۀ آل مظفر بوده که اکنون به فضای عمومی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: فضای داخلی بالاخانه با نقش‌های زیبا گِل‏‎‎ بری شده و کاربری فضای خنک و دلنشین زیرگذر برای استراحت و نشستن در فصول گرم سال بوده است.

این مسئول اضافه کرد: ورودی فضای بالایی شامل فضای شاه نشین که با یک دهنه سقف به صورت هلالی زده شده در ضلع شرقی است و همچنین فضایی با ارتفاع کمتر در جبهه شمالی بنا شده که برای رسیدن به این فضا راه پله‏‏‌هایی در سمت راست زیرگذر تعبیه شده است.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/mZHSC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *