اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

“شکایت کیفری ” و “شکایت حقوقی”

شناسه خبر : 65780 | تاریخ انتشار : : 11 مرداد 1396 - 9:11 | ارسال توسط :

اشکذر خبر – علی دهقانی اشکذری: برخلاف اکثر شماره های “ستون حق وحقوق ” در دو شماره ی اخیر ( شماره های 11 و 12 ) به مسائل مهم اجتماعی پرداخته شد و البته تلاش شد تا با نگاهی حقوقی مسائل اجتماعی و به ویژه انتخابات کنکاش شود . در این شماره طبق روال سابق […]

اشکذر خبر – علی دهقانی اشکذری: برخلاف اکثر شماره های “ستون حق وحقوق ” در دو شماره ی اخیر ( شماره های 11 و 12 ) به مسائل مهم اجتماعی پرداخته شد و البته تلاش شد تا با نگاهی حقوقی مسائل اجتماعی و به ویژه انتخابات کنکاش شود .
در این شماره طبق روال سابق به بحث حقوقی می پردازیم و تلاش می کنیم تا یکی دیگر از مسائل کاربردی و عمومی حقوقی را شرح دهیم .

به گمان عموم مردم ، برای رسیدگی به یک اختلاف و یا برای گرفتن حق صرفا باید به دادگاه مراجعه و طرح دعوا کرد . و برای تمامی موضوعات فقط یک نوع شکایت وجود دارد .
لیکن این تصور صحیح نیست . چرا که برای طرح هر دعوایی بسته به نوع آن باید شکایت متفاوتی مطرح و به دادگاه خاص آن دعوا مراجعه نمود و اساسا چگونگی طرح دعوا و اینکه هر دعوا در کدام دادگاه باید مطرح شود و در صلاحیت کدام محکمه است یکی از مهمترین مسائل حقوقی است که کاملا تخصصی و فنی است و چه بسا این موضوع تمام مسیر یک پرونده را مشخص می نماید .
بحث انواع دادگاه ها و مراجع صلاحیت دار برای رسیدگی به یک دعوا بحث مفصلی است که مجال دیگری نیاز دارد لیکن در این شماره فقط به بحث “انواع شکایت ها ” اشاره می گردد .

در یک تقسیم بندی کلی شکایت به دو نوع تقسیم میشود :
” شکایت کیفری” و” شکایت حقوقی”

“شکایت کیفری”
اساسا هر گاه “جرمی” اتفاق بیفتد باید طرح شکایت کیفری شود و نتیجه آن معمولا ، قصاص ، زندان ، شلاق ، جزای نقدی و پرداخت دیه است . و “جرم” وقتی اتفاق می افتد که فردی به صورت عمدی خسارت جانی یا مالی به دیگری وارد نماید و یا به صورت غیر عمد ولی با تقصیر ، همین خسارت ها را به دیگری وارد نماید و برای این عمل وی در قانون “مجازات ” تعیین شده باشد .
شکایت کیفری و رسیدگی به آن بسیار حساس است چرا که با آبرو و حیثیت و آزادی افراد سر و کار دارد و به همین دلیل است که اگر فردی بی جهت علیه دیگری طرح شکایت کیفری نماید خود این عمل جرم است و مجازات دارد .
شکایت کیفری در دادسرا مطرح و رسیدگی می شود و با نهاد هایی مانند : کلانتری ، اداره آگاهی ، دادیار ، بازپرس ، دادستان و قاضی دادگاه کیفری و اجرای احکام کیفری سر و کار دارد . و عنوان هایی مانند اخطاریه و احضاریه و جلب مربوط به شکایت کیفری است .

“شکایت حقوقی ”
در کنار مسائل کیفری بخش مهم و دیگری از اختلافات وجود دارد که تحت عنوان مسائل حقوقی مطرح است و برای رسیدگی به آن ها باید شکایت حقوقی مطرح نمود .
این دسته اختلافات بیشتر مربوط به مسائل “مالی” و “ملکی” است . به این معنا که وقتی بر سر طلب یا بدهی بین افراد یا ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی اختلافی حادث شود باید طرح دعوای حقوقی نمود . همچنین وقتی بر سر مالکیت یک ملک اختلاف باشد و یا در خصوص خرید و فروش و قولنامه و سند رسمی اختلافاتی شکل بگیرد این اختلافات با طرح دعوای حقوقی در دادگاه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت .
همچنین مسائلی مانند چک بلامحل یا سفته نیز اکثر موارد با طرح دعوای حقوقی قابل پیگیری است .
دسته دیگری از مسائل حقوقی مهم بحث دعاوی خانوادگی است . مانند : مطالبه مهریه ، حضانت ، طلاق و غیره که تماما با طرح شکایت حقوقی قابل پیگیری می باشد .
شکایت های حقوقی همان ابتدا در دادگاه حقوقی طرح می شود و سر و کاری با کلانتری و اداره آگاهی و دادسرا ندارد . و فقط در دادگاه حقوقی بدوی و تجدید نظر رسیدگی می شود .

پیچیده شدن روابط مالی و اجتماعی از یک سو و تعدد و تکثر قوانین از سوی دیگر موجب شده است که تشخیص اینکه برای احقاق حق چه نوع شکایتی باید مطرح شود و این شکایت چگونه باید طرح گردد تا زودتر و کامل تر افراد به حق و حقوق خود دست پیدا کنند یکی از فنی ترین و مهم ترین مسائل حقوقی است که حتما باید با مشاوره و همراهی افراد متخصص از جمله وکلای دادگستری انجام شود .
این موضوع وقتی با اهمیت تر می شود که بدانیم بنا به دلایل متعدد ، روال رسیدگی به یک شکایت در دادگاه بسیار طولانی است و چه بسا به دلیل طرح شکایت غلط و با دوندگی بسیار و صرف زمان و انرژی زیاد نتیجه ی مطلوب حاصل نمی شود و مجددا فرد مجبور به طرح شکایت می شود .

آگاهی حداقلی با این گونه مسائل میتواند در زندگی روزمره و امور اجتماعی ، بسیار به ما کمک کند .

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/RPR1r

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124