اشکذر خبر

شرکت های تعاونی نقش مهمی در همدلی و تحقق کارگروهی دارند

شناسه خبر : 66960 | تاریخ انتشار : : 27 شهریور 1396 - 20:05 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر ، علیرضا ابوالحسنی در نشست تعاونی توسعه و عمران شهرستان تبدیل فعالیت های خرد به کلان را از جمله مزیت های این نوع شرکتها ذکر کرد که برکات زیادی در جامعه دارد. وی با اشاره به قابلیت های بخش تعاون افزود: تاسیس تعاونی توسعه و عمران اهرم مناسب برای توسعه و […]

به گزارش اشکذر خبر ، علیرضا ابوالحسنی در نشست تعاونی توسعه و عمران شهرستان تبدیل فعالیت های خرد به کلان را از جمله مزیت های این نوع شرکتها ذکر کرد که برکات زیادی در جامعه دارد.
وی با اشاره به قابلیت های بخش تعاون افزود: تاسیس تعاونی توسعه و عمران اهرم مناسب برای توسعه و عمران شهرستان به حساب می آید، بنابراین باید از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد.
معاون فرمانداری اشکذر وجود یک هیئت مدیره خوب و قوی را یکی از عوامل مهم در موفقیت چنین شرکت هایی دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت های یادشده صرفا اقتصادی و مردمی هستند نه سیاسی ، سرنوشت اقتصادی شهرستان که کاری بس سنگین است باید در دست افراد مطلع باشد.
وی بیان کرد: برای ایجاد اشتغال پایدار در میان افراد بومی شهرستان، مسئولان می باسیت جهت افزایش مشارکت خانواده کارکنان بخش دولتی و شهرداری ها در شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
ابوالحسنی یادآور شد: با وجود ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل موجود در شهرستان این تعاونی می‌تواند در راستای توسعه شهرستان اشکذر نقش مؤثری برای درآمدزایی و اشتغال جوانان بومی داشته باشد و بستر مناسبی را برای توسعه پایدار با مشارکت مردم فراهم کند.
وی افزود: شرکت تعاونی توسعه و عمران می تواند روی طرح‌هایی که توسعه شهرستان را در بر دارد مثل طرح‌های هادی، احیای بافت های فرسوده شهری و روستایی، طرح های گردشگری یا هرطرح دیگری کار کند.
معاون فرمانداری اشکذر با بیان اینکه تعاونی ها بازوان قوی برای مسوولان در راستای توسعه و عمران هستند، اظهار کرد: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید فعال سازی و تشکیل تعاونی هاست که در شهرستان هم این سیاست توسط نمایندگان دولت دنبال خواهد شد.
مدیر تعاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد هم با بیان اینکه هدف از تشکیل شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی ،تسریع در رشد و توسعه اقتصادی ، هدایت منابع مردمی به بخش های تولیدی و بسترسازی برای ورود بخش تعاونی به فعالیت های اقتصادی است،  اظهار کرد: شرکت تعاونی توسعه و عمران با توجه به مصوبه مجلس در سال 89 علاوه بر ظرفیت پشتیبانی مردمی، ظرفیت های قانونی بسیار خوبی هم دارد که توصیه می شود مردم شهرستان با مطالعه در این خصوص تصمیم گیری و اقدام کنند.
وی گفت: در صورت تشکیل هیئت مدیره قوی، کارآمد و خوش فکر با افرادی که نیت شان خدمت به مردم به دور از خط و ربط های سیاسی و توسعه شهرستان در تمامی حوزه ها باشد در صورت ارائه طرح های توجیهی مناسب می توان قدم های مثبتی در راستای روند رو به رشد شهرستان برداشت
ناصر زارع  تصریح کرد: با توجه به قانون تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران طرح هایی که به دلیل رانت زا بودن امکان واگذاری به بخش خصوصی ندارد را می توان به این گونه شرکت ها واگذار کرد.
وی  به مواد قانونی این مصوبه اشاره کرد و افزود: اعضای این تعاونی تمام افراد حقیقی متولد، ساکن یا شاغل در شهرستان اشکذر هستند و برابر ماده 5 قانون تأسیس آن که دولت و سازمان های وابسته را مکلف به واگذاری مزایده طرح ها در بخش تولیدی، توزیعی و خدماتی با تأیید یکی از کمیسیون های دولتی به شرکت های تعاونی کرده است این امر می تواند در ایجاد اشتغال یک گام رو به جلو محسوب شود.
زراع با اشاره به اجرای طرح تعاون روستا در شهرستان های استان با شعار هر روستا حداقل یک تعاونی از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در سال جاری تصریح کرد: با توجه به نقش و جایگاه تعاون و تعاونی های روستایی در فرآیند تولید و نهایتا توسعه روستایی، می توان با تقویت این حوزه و تشکیل تعاونی های روستایی نقش بسزایی در تحقق عدالت اجتماعی،‌ توسعه روستاها و ریشه کنی گسترده فقر داشت.
وی اظهار کرد: یکی از مسائل و مشکلات فعلی بیکاری است که در همین راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش تعاون اقدام به پیاده سازی برنامه اشتغال فراگیر در روستاها کرده که در این طرح ملی تشکیل هزار تعاونی روستایی در هزار روستا مورد شناسائی قرار گرفته است.

منبع : ایرنا

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/aDMO2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *