• کد خبر: 23447
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 تیر 1392 - 14:55
  سیفی فرماندار یزد :
  فرماندار یزد با اشاره به انعکاس خبر طرح توسعه امامزاده جعفر یزد در رسانه های داخلی و خارجی گفت: جنجال سازی های رسانه ای شبکه های بیگانه به خاطر 4 باب خانه ی مخروبه ای است که با مهر تایید میراث فرهنگی و شهرداری یزد تخریب شده اند.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از یزد رسا، عصر دیروز عزیزا.. سیفی فرماندار یزد در نشست طرح تبیین طرح جامع امام زاده جعفر که در این امام زاده با حضور اصحاب رسانه استان یزد برگزار شد با گرامیداشت سالگردشهادت سومین شهید محراب و ارتحال ملکوتی امام جمعه فقید یزد اظهار داشت: متأسفانه در هفته گذشته شاهد بازتاب منفی طرح توسعه ی امام زاده جعفر یزد در سایت های داخلی و متأسفانه حتی دررسانه های بیگانه بودیم که به بهانه ی دلسوزی برای حفظ بافت تاریخی یزد به انعکاس این خبر پرداختند.

  سیفی با اشاره  به اینکه یزد به  دارالعباده و دارالعلم معروف است گفت: دنیا یزد را با بافت تاریخی به عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر تاریخی دنیا می شناسد که این نشان از اهمیت یزد است که توانسته در یک شرایط سخت محیطی و کمبود آب فضایی را در دل کویر ایجاد کند که زندگی را در این شهر راحت کند.

  بافتی منسجم، زنده و پویا زمینه ساز جذب توریست است

  وی به اهمیت بافت تاریخی و استفاده ای که استان یزد از این پتانسیل جهت جذب توریست در استان می تواند بکند پرداخت و افزود: زمانی این بافت تاریخی می تواند میزبان توریست ها از کشورهای مختلف باشد که دارای بافتی منسجم، زنده و پویا باشد و اگر بافت را به عنوان موزه بدانیم خود به خود بافت تخریب خواهد شد.

  سیفی  در تشریح وضعیت برخی از بافت های تارخی استان یزد گفت:  برخی از بافت های تاریخی استان در حال تخریب است و در بسیاری از سکنه بافت های تاریخی مهاجرین غیر بومی استان هستند که باعث  ناهنجاری هایی در این بافت شده اند.

  فرماندار یزد در خصوص راهکار های حفظ میراث فرهنگی گفت: باید با سرمایه گذاری در بافت های تاریخی از طریق تبدیل خانه های قدیمی به فروشگاه ها و هتل ها یک مقدار تحرک را به بافت تاریخی بازگردانیم و باعث افزایش ارزش املاک این مناطق شویم تا  از خروج جمعیت در این مناطق جلوگیری کنیم.

  وی ادامه داد: بافت تاریخی پویا و متحرک به منظور جذب توریست نیازمند همکاری همه دستگاه های اجرایی است که البته همه مسئولین استان یزد چنین دیدگاهی دارند.

  فرماندار یزد گفت: در دور دوم سفر احمدی نژاد به استان یزد ۲۰میلیارد تومان به بافت تاریخی یزد اختصاص داده شد که ۱۰ میلیارد تومان از این بودجه در لایحه سال گذشته پیش بینی شد و قرار شده طی ۵ سال این بودجه به استان یزد اختصاص داده شود.

  سیفی تصیح کرد: اگر بخواهیم بیکاری رخت بندد و زمینه جذب توریست فاراهم شود می بایست جایگزینی برای صنعت نفت فراهم کنیم .

  وی با اشاره به اینکه توسعه نباید کالبد و فضای آن بنا را از بین ببرد به گونه ای که هویت تاریخی خود را از دست بدهدگفت: امام زاده جعفر یزد می بایست توسعه پیدا کند اما حریم اطراف امام زاده و نماد تاریخی خانه های اطراف این  طرح نباید از بین برود.

  وی گفت: امام زاده باید سنبل ارزش دینی و بافت تاریخی باشد و کمیسیون ۵ استانداری این طرح امام زاده  را  به امضاء رسانده است.

  جنجال سازی رسانه های بیگانه به خاطر تخریب ۴خانه ای است که مجوز میراث فرهنگی برای تخریب دارند !

  فرماندار یزد با اشاره به انعکاس خبر طرح توسعه امام زاده جعفر(ع) یزد در رسانه های بیگانه از جمله “بی بی سی” و” من و تو” گفت: ما فکر می کردیم خانه های زیادی در این طرح تخریب شده است که فریاد رسانه های بیگانه را در آورده است.

  وی با اشاره به اینکه جنجال سازی های رسانه ای شبکه های بیگانه در راستای حفاظت ازبافت تاریخی یزد نیست، ادامه داد: جنجال سازی های رسانه ای اخیر داخلی و خارجی به خاطر ۴ باب خانه ی مخروبه ای است که با مهر تایید میراث فرهنگی و شهرداری یزد تخریب شده اند، بنابراین هدف دیگری از سوی رسانه های بیگانه در این طرح دنبال می شود.

  با دستان خودمان منجر به مرگ بافت تارخی نشویم

  سیفی با بیان این نکته که نباید با دستان خودمان کاری را انجام دهیم که منجر به مرگ بافت تارخی شویم افزود: بعضی از رسانه های داخلی به خاطر علاقه ای که به بحث میراث فرهنگی داشته اند این بحث را مطرح کرده اند که جای سپاس دارد اما نباید کاری انجام دهیم که مانع احیای بافت تاریخی شویم زیرا در بحث بافت تاریخی نباید افراط و تفریط کرد بنابراین نباید بگذاریم عده ای بیرون از این کشور به ما فشار آورند و برای این مجموعه و استان تصمیم بگیرند.

  انتقاد فرماندار یزد از عدم اطلاع رسانی ها مسئولین این طرح

  وی با انتقاد از مسئولین ذی صلاح در این طرح گفت: اگر از ابتدا اهداف این طرح اطلاع رسانی می شد و مردم در جریان توسعه این طرح قرار می گرفتند این جنجال سازی های رسانه ای و مشکلات به وجود نمی آمد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/vX7F1

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *