اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

ساماندهی 5 هزار سایت خبری بدون مجوز

شناسه خبر : 31369 | تاریخ انتشار : : 20 شهریور 1393 - 7:40 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از فارس، علی‌اصغر کاراندیش پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ارشاد استان یزد با اشاره به سابقه فرهنگی استان یزد اظهار داشت: برخی ویژگی‌های فرهنگی در استان یزد به دلیل هجمه‌های فرهنگی دچار آسیب‌هایی شده که باید آسیب‌شناسی صورت گیرد و این ویژگی‌ها دوباره به […]

به گزارش اشکذر نیوز به نقل از فارس، علی‌اصغر کاراندیش پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ارشاد استان یزد با اشاره به سابقه فرهنگی استان یزد اظهار داشت: برخی ویژگی‌های فرهنگی در استان یزد به دلیل هجمه‌های فرهنگی دچار آسیب‌هایی شده که باید آسیب‌شناسی صورت گیرد و این ویژگی‌ها دوباره به یزد و مردمان آن بازگردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود و امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز بارها بر آن تاکید کردند، اظهار داشت: این تاکیدات نشان از اهمیت فرهنگ در کشور ما و دغدغه مسئولان نظام در این زمینه است.

کاراندیش همچنین با بیان اینکه دستگاه‌های مختلفی در کشور متولی امور فرهنگی و هنری هستند، عنوان کرد: متاسفانه اعتبارات در این بخش بین دستگاه‌های مختلف خرد شده و رقم قابل توجهی برای انجام کارهای بزرگ به دستگاهی اختصاص نیافته است.

وی افزود: در کل بودجه کشور، بیش از 51 درصد بودجه به رفاه، تامین اجتماعی و آموزش اختصاص دارد که از این میزان 4.5 درصد به فرهنگ، هنر و رسانه تخصیص می‌یابد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد ادامه داد: از این میزان نیز 17 درصد به وزارت ارشاد می‌رسد و بقیه بودجه بین دستگاه‌های مختلف برای انجام کارهای فرهنگی و هنری خرد می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمینه تملک فضاهای آموزشی، هنری و فرهنگی نیز همین شرایط را داریم، تصریح کرد: وضعیت بودجه و فضاهای فرهنگی کشور مناسب نیست و مسئولان در بدنه دولت و مجلس باید برای آن چاره‌اندیشی کنند.

کاراندیش خاطرنشان کرد: در شرایطی که باید سرانه فضاهای فرهنگی در کشور یک متر باشد، این میزان 15 سانتی‌متر است که شامل فضای کل دستگاه‌های فرهنگی، شهرداری‌ها و … به جز مساجد است که این امر نشان از آن دارد که کشور ما هم به لحاظ بودجه‌ای و هم فضا از کشورهای فقیر در حوزه فرهنگ است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه وزارت ارشاد بر اساس رسالت خود مبنی بر ترویج و رشد ارزش‌های اخلاقی در جامعه و تعامل  ارتباط نزدیک با ادیان و مذاهب دیگر، ایجاد اتحاد بین مسلمین و … در چارچوب قوانین و شرع عمل می‌کند، عنوان کرد: برای اینکه به اهداف خود برسیم، باید از ابزار روز استفاده کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: زمانی تنها ابزار بازی کودکان در خانه‌ها و کوچه‌ها، وسایل بسیار معمولی بازی بود و تنها ابزار تبلیغ فرهنگ دینی، مسجد و سخنرانی‌های روحانیون در منابر بود، اما اکنون بچه‌ها حتی قبل از رسیدن به سن مدرسه، انواع ابزار دیجیتالی را در اختیار دارند و نحوه استفاده از آنها را بسیار بهتر از والدین خود می‌دانند.

وی ادامه داد: زمانی سینما نقش و جایگاه چندانی در جامعه نداشت اما اکنون سینما به یکی از مهم‌ترین ابزارهای انتقال فرهنگ تبدیل شده به همین دلیل معتقدیم باید با زمانه و با ابزارهای موجود در دنیا پیش برویم تا بتوانیم در حوزه فرهنگ و هنر پیشرفت کنیم اما به رعایت شرع و قانون نیز بسیار پای‌بند هستیم و معتقدیم ابزار باید در اختیار دین و فرهنگ قرار گیرد.

کاراندیش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های مختلفی که در حوزه‌های فرهنگی، سینمایی، مطبوعاتی و… وزارت ارشاد به مرحله اجرا درخواهد آمد، اظهار داشت: تلاش شده تا در حوزه رسانه‌ها ضمن ساماندهی 5 هزار سایت خبری بدون مجوز، فضای آزادی بیان و آزادی قلم نیز توسعه یابد و رسانه‌ها به عنوان ناظران دستگاه‌های اجرایی و رابطان امین مسئولان و مردم دیده شوند.

وی همچنین از تجهیز کل سینماهای کشور به سیستم دیجیتال خبر داد و اظهار داشت: این کار اندکی پر هزینه است، اما شرایط خوبی در کشور برای اکران فیلم ایجاد می‌کند و یک فیلم به طور همزمان در کل سینماهای کشور قابل اکران خواهد بود.

در این مراسم از تلاش‌های بهرام عبدالحسینی به عنوان مدیرکل ارشاد سابق استان یزد و محمدرضا ده‌بیدی پور به عنوان سرپرست ارشاد یزد در طول بیش از هفت ماه گذشته تجلیل و علی غیاثی ندوشن به عنوان مدیرکل ارشاد استان یزد معرفی شد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/zSGUd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124