• کد خبر: 90482
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: جمعه 8 فروردین 1399 - 09:41
  + فیلم
  در ادامه با زندگینامه مرحوم مهندس علی محمد اشکی از خیران نو اندیش شهرستان اشکذر در برنامه روزی روزگاری اشکذر با صدای خانم فاطمه صابری آشنا شوید.

  اشکذر خبر:

  روزی روزگاری اشکذر

  مشاهیر

  اشکذر دیار 《نجابت، اصالت و نجابت》 مهد تربیت مردان نیک اندیش و دور اندیش بوده است. شاهد این ادعا تاسیس پارک اشکی و مسجد و مجتمع سبحان در ورودی این شهر با اصالت به دست مرحوم اشکی است‌.

  اشکی در سال ۱۳۰۹ در اشکذر به دنیا آمد، دوران ۴ ساله دبستان را در فیروزآباد گذراند و ۳ سال در اشکذر و ۲ سال در مدرسه سعدی یزد تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک سیکل خود را کسب کرد.

  مرحوم علی محمد اشکی در سال ۱۳۰۹ در اشکذر به دنیا آمد، دوران ۴ ساله دبستان را در فیروزآباد اشکذر گذراند و ۳ سال در اشکذر و ۲ سال در مدرسه سعدی یزد تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک سیکل خود را کسب کرد.

  اشکی در سن ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیل به تهران عازم شد و به صورت شبانه به ادامه تحصیل پرداخت. از آنجا که به کارهای فنی علاقه وافری داشت رشته ساختمان را انتخاب کرد.

  سپس کار تجربی را برای تحول در زندگی خود برگزید . در این راستا به مدت ۷ سال کارمند نمونه شرکت آرمان معرفی شد و بعد از کسب تجربه اقدام به تأسیس شرکت خصوصی کرد.

  این خیر نیک اندیش مدت ۴۴ سال خدمت ارزشمند به میهن خود پروژه های عظیمی را در زمینه راه، ساختمان و راه آهن طرح ریزی و اجرا نمود.

  بزرگترین پروژه‌های عمرانی وی، ساختمان شهرداری کل تهران به متراژ ۲۶ هزار متر مربع بوده است که با حدود ۲۰۰۰ کارگر و ۱۵۰ کارمند به مرحله اجرا در آورده است.

  از دیگر پروژه هایی که مرحوم اشکی آنرا مدیریت کرده است را می توان ساخت کارخانه ذوب آهن اصفهان، شهرک آهن شهر بافق، شهرک ۴۰۰ دستگاه مشهد، هتل همای مشهد، ایستگاه راه آهن مشهد، خط راه اهن اصفهان- بافق،  طرح اصلاح توسعه حرم رضوی، دانشکده الکترونیک دانشگاه شیراز، ساختمان نیروی دریایی بندرعباس، مرکز مبادلاتی پستی تهران، خوابگاه دانشگاه شیراز را نام برد.

  نام نیکوی مرحوم اشکی در شهر و شهرستان اشکذر با نام پارک اشکی و مسجد سبحان عجین شده است و رسم دیرینه وی در برپایی مراسم جشن تولد امام رضا (ع) در این مسجد نشان از ارادت وی به آستان مقدس علی بن موسی الرضا دارد.

  وی عصر روز شنبه ۲۷ خرداد ۹۷ در سن ۸۸ سالگی بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

  روحش شاد

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/A0WCp

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *