روستای عزآباد رستاق از توابع بخش مرکزی شهرستان اشکذر در استان یزد که به عنوان روستای دوستدار کتاب ایران در سال جاری انتخاب شده است، طی مراسمی با حضور مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت ارشاد تجلیل شد.

به گزارش اشکذر خبر، «اسماعیل جانعلی‌پور» مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت ارشاد در این مراسم که شب گذشته در حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان، فرماندار اشکذر، مسئولان و معتمدین محلی در مسجد سرحوض عزآباد برگزار شد، ضمن تشریح اهداف و چگونگی انتخاب و معرفی روستاهای دوستدار کتاب، از عزآباد به عنوان یک روستای شاخص در زمینه‌های مختلف فرهنگی، ادبی و اجتماعی یاد کرد و گفت: در رویکرد جدید دوره‌های هشتم و نهم این جشنواره مسئولان وزارت ارشاد برای تقدیر و تجلیل از اهالی روستای دوستدار کتاب به آن روستا مراجعه می کنند تا از نزدیک مراتب قدردانی و تشکر وزیر محترم ارشاد را به مردم ابلاغ کنند.

وی از اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز کتابخانه باقر العلوم عزآباد خبرداد و افزود: به همین میزان اعتبار نیز برای فعالیت‌های کتابخوانی به این کتابخانه عمومی اختصاص یافته است که طی چندین نوبت ابلاغ خواهد شد.

جانعلی پور رونق هرچه بیشتر روستا ها را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد و ابراز امیدواری کرد: این جشنواره به سهم خود بتواند از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری کند.

«احسان عابدی» مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان نیز در این آئین به تشریح اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه امروزی و نقش مطالعه در روشنگیری نسل جوان پرداخت و از جوانان خواست برای بهره مندی از عمق مطالب مطالعه کتاب را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

وی افزود: هرچند شبکه‌های مجازی امروزه مورد اقبال جامعه واقع شده است ولی هیچ چیز نمی تواند جای کتاب و مطالعه را بگیرد و در این راستا نقش کتاب همواره باید مورد توجه آحاد جامعه باشد.

«روح الله ردایی» فرماندار اشکذر نیز با تبریک انتخاب عزاباد رستاق به عنوان روستای دوستدار کتاب، از این روستا به عنوان یکی از روستاهای فعال شهرستان یاد کرد که همواره در عرصه ها و ادوار مختلف نقش فعال خود را به نمایش گذاشته است.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو از همه نخبگان و آحاد جامعه دعوت کرد با نقش‌آفرینی، زمینه حضور حداکثری مردم دراین انتخابات را فراهم کنند.

ذکر افتخارات و موفقیت‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، مفاخر و شخصیت‌ها، معرفی نویسندگان و ناشران، معرفی کتاب جامع الخیرات به عنوان قدیمی ترین متن و سند تاریخی یزد و رستاق توسط دکتر کمال الدینی از نویسندگان عزآبادی و استاد دانشگاه از دیگر برنامه‌های این آئین بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، در پایان نیز با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی عزآباد به عنوان روستای دوستدار کتاب، از «راضیه رنجبر جمال آبادی» کتابدار کتابخانه باقرالعلوم عزاباد، «محمد حسین راعی عزآبادی» رئیس شورای اسلامی و «محمدحسن زارعیان» مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اشکذر تجلیل به عمل آمد.

در ادامه حاضران از کتابخانه باقر العلوم عزآباد رستاق بازدید کردند. اجرای سرود غزه توسط گروه سرود ضحی از پایگاه انصارالحسین شمسی رستاق، اجرای دکلمه و شعر خوانی توسطه رقیه و نازنین زهرا قانع، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/QoOUi
  • منبع خبر : ایسنا