در نهمین دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، روستای باقر العلوم از شهرستان اشکذر حایز رتبه برتر شد و در لیست روستاهای دوستدار کتاب قرار گرفت.

به گزارش اشکذر خبر؛ در نهمین دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، روستای عزآباد از شهرستان اشکذر حایز رتبه برتر شد و در لیست روستاهای دوستدار کتاب قرار گرفت.

نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به منظور تقویت هویت ایرانی اسلامی، امید بخشی و محرومیت‌زدایی فرهنگی، ارزیابی عملکرد روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پشتیبانی از طرح‌های ابتکاری روستاها و عشایر در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی برگزار شد.

در جلسه نهایی داوری نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب از ۲۷۱ روستای شرکت‌کننده ۴۰ روستا به مرحله نهایی رسید و در نهایت ۱۳ روستا برگزیده شد.

ارزیابی فعالیت هر روستا بر اساس نیازهای محلی، آئین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی و همچنین جلب مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری از مؤلفه‌های مهم داوری جشنواره بود، همچنین طراحی یا اجرای برنامه برای زنان، کودکان و نوجوانان نیز از دیگر شاخص‌های تأثیرگذار جشنواره است.

از دیگر شاخص‌های ارزیابی می‌توان به برنامه‌ها توأم با بیشترین تأثیر و کم‌ترین هزینه حاصل آمده، برنامه‌های مبتنی بر منابع، امکانات و ظرفیت‌های محلی، داشتن کتابخانه و تعداد اعضاء، فعالیت‌های جنبی کتابخانه، گروه سنی و جنسیت اعضاء، فعالیت‌های فرهنگی روستا (نظیر جشنواره‌ها، مسابقات کتاب‌خوانی) و مشارکت مردم در این برنامه‌ها اشاره کرد.

خلاقیت و نوآوری، قابلیت الگوبرداری و استمرار و مداومت برنامه‌ها، اهتمام ویژه به توسعه و تجهیز فضاها و بناهای حوزه کتاب روستاها در برنامه‌های طراحی شده، قابلیت و ضمانت اجرا داشتن برنامه‌های ترویج کتابخوانی از جمله فاکتورهای دیگر این جشنواره بود.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/jWads