• کد خبر: 26866
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 دی 1392 - 22:19
  نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس:
  رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با اشاره به ضرورت اولویت‌بندی رسیدگی به مشکلات استان گفت: بحران آب مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید مسئولان استانی برای آن چاره‌ای بیندیشند.

  به گزارش اشکذر نیوز به نقل از بشارت نو؛ جوکار تاکید کرد: آب اولین نیاز هر جامعه‌ای بوده و طبیعی است که باید برای رفع این مشکل، اعتباراتی در نظر گرفته شود.
  جوکار ادامه داد: موضوع مشکل آب به دو بخش شرب و غیرشرب تقسیم می‌شود که باید بیش از هر چیزی به تامین آب شرب توجه شود.
  وی افزود: باید سعی شود ابتدا مشکل آب شرب استان که تهدیدی بر مردمان این منطقه است مرتفع شده و سپس به سایر امور بپردازیم.
  رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در ادامه به اهمیت پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و گفت: متاسفانه پروژه‌های عمرانی استان یزد نیمه تمام‌‌ رها شده که هم مردم و هم مسئولان را آزار می‌دهد.
  وی تاکید کرد: بودجه سالانه کل کشور باید عادلانه باشد تا همه استان‌های کشور مخصوصا مناطق محروم بتوانند از اعتبارت واقعی برخوردار باشند.
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: توزیع عادلانه بودجه به مفهوم توزیع بودجه به همه استان‌ها نیست بلکه تقسیم و تخصیص اعتبارات براساس نیازهای واقعی جامعه هدف است که این اقدام می‌‎تواند باعث رشد یکسان و عادلانه استان‌ها شود.
  وی تصریح کرد: این‌که معتقدند بودجه استان باید عادلانه، شفاف، واقعی و عملیاتی باشد این موضوعات می‌تواند در متن لایحه بودجه ۹۳ دیده شود نه این‌که کاملا برخلاف وعده انتخاباتی در مورد استان‌ها باشد.
  جوکار همچنین به ظرفیت‌های استان یزد نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه از ظرفیت‌های استان به خوبی استفاده نشده، ظرفیتی همچون صنعت، معدن، توریسم و… از جمله این مهم‌هاست.
  وی یادآور شد: تدوین بودجه نیازمند کار کار‌شناسی و تعامل طرفین یعنی قوه مقننه و قوه مجریه است تا با عزمی راسخ و بدون هیچ حاشیه‌ای آماده شود.
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: عدالت مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید در متن بودجه گنجانده شود.
  وی ادامه داد: توجه به اقتصاد استان یزد و البته هر استان دیگر، آینده اقتصادی استان را ترسیم خواهد کرد تا با استناد به آن به برنامه‌ریزی پرداخت.
  نماینده یزد و اشکذر در ادامه گفت: قطعا برنامه‌های بودجه نیارمند مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقی است. امیدواریم لایحه نهایی بودجه سال ۱۳۹۳ که فعلا در حد لایحه است هرچه بهتر تهیه و تنظیم شود.
  وی تاکید کرد: بودجه استان یزد واقعی نیست و انتظار داریم این موضوع هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد.
  جوکار افزود: براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، درآمدهای دولت از استان یزد نسبت به سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است که این رقم بسیار بالایی است و قطعا استان توانایی پرداخت این رقم را ندارد.
  وی افزود: این افزایش درآمدی بخشی از طریق مالیات خواهد بود و بخشی نیز از طریق برخی دستگاه‌ها که در هر صورت به مردم فشار خواهد آمد.
  نماینده یزد و اشکذر با بیان این‌که این رقم کمرشکن است، اظهار کرد: رقم درامد دولت از استان یزد در سال گذشته پایین بود که این رقم در لایحه بودجه ۹۳ به ۱۹۷ میلیارد تومان افزایش داشته است و این میزان قطعا محقق نخواهد شد.
  وی تصریح کرد: متاسفاه بودجه عمرانی استان یزد نسبت به سنوات قبل ۵۰ درصد کاهش داشته است. جوکار تاکید کرد: وضعیت دریافت و پرداخت استان باهم همخوانی ندارد.
  رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: با توجه به این‌که در استان یزد رشد توسعه نداریم و به عبارتی این استان جزء استان‌های نیازمند منابع و اعتبارت بیشتر است، انتطار داشتیم دولت بیش از پیش به استان یزد توجه می‌کرد.
  وی خاطرنشان کرد: در این راستا، نامه‌ای به لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشتیم تا در کمیسیون تلفیق و در مجلس نسبت به اعتبارات استان یزد تجدیدنظر شود.
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: استان یزد نیازمند اعتبارت ویژه برای به سرانجام رساندن پروژه‌های عمرانی است که باید به این مهم نیز توجه جدی شود.
  وی تاکید کرد: معتقدیم اگر استان یزد منابع و درآمدی دارد باید در خود استان هزینه شود چرا که با مشکلات زیادی مواجه است.
  جوکار ادامه داد: بار‌ها به مسئولان کشور تذکر داده‌ایم که یزد با مشکلات زیادی از قبیل بحران آب مواجه است ولی به نتیجه نرسیده‌ایم، بنابراین باید نسبت به این موضوع توجه جدی شود.
  نماینده یزد و اشکذر خاطرنشان کرد: توجه به ضروریات استان یزد امری اجتناب‌ناپذیر بوده و این مهم نیز نیازمند بودجه و اعتبارات است، بنابراین باید به جای افزایش درآمد دولت از استان یزد، میزان اعتبارات تخصیص داده شده به این استان افزایش یابد.
  رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در بخش دیگر سخنان خود به موضوع استعفای برخی نمایندگان در اعتراض یه لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: از آنجایی که لایحه بودجه را دولت تهیه و تسلیم مجلس می‌کند بنابراین باید دقت داشته باشد تا به نحوی عمل نکند تا باعث پیش آمدن چنین اتفاقاتی شود.
  وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس اختیار خود را دارند، لذا نمی‌توانم در این زمینه چیزی بگویم ولی معتقدم دولت نباید کاری کند تا چنین اتفاقاتی حاصل شود.
  جوکار گفت: دولت باید در این زمینه با مجلس همکاری و همفکری کند تا سند بودجه به نحو احسن تهیه و تنظیم شود.
  نماینده یزد و اشکذر در ادامه به مسئولیت کمیسیون‌های تخصصی مجلس و کمیسیون تلفیق در قبال لایحه بودجه ۱۳۹۳ کل کشور اشاره کرد و گفت: معتقدم باید این کمیسیون‌ها توجه جدی به بودجه استان‌ها داشته باشند.
  وی تصریح کرد: کمیسیون تلفیق مجلس که از نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی شکل گرفته است می‌تواند در این زمینه نقش مثبتی داشته باشد.
  جوکار ادامه داد: باید نیازهای واقعی استان‌ها در لایحه بودجه ۹۳ لحاظ شود بنابراین خود مجلس می‌تواند این مهم را انجام دهد.
  وی خاطرنشان کرد: توجه به نیازهای ضروری استان‌ها اجتناب‌ناپذیر بوده و لازم است به تمام موارد به صورت عادلانه رسیدگی شود./

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/dYP2b

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *