اشکذر خبر


راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران

شناسه خبر : 106099 | تاریخ انتشار : : ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۲:۳۲ | ارسال توسط :

دلایل مختلفی برای ایجاد سردرد در ماه رمضان وجود دارد. پیدا کردن علت اصلی سردرد در این ماه و برطرف کردن آن می‌تواند به راحتی به شما کمک کند تا از شر این سردرد‌ها راحت شوید.

به گزارش اشکذر خبر، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بیشتر روزه‌داران با آن روبرو می‌شوند سردرد است. معمولاً سردرد‌هایی که در ماه رمضان ایجاد می‌شوند، دلایل مشخصی دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از افراد در ماه رمضان با سردرد مواجه می‌شوند. باید بدانید که افرادی که به سردرد‌های شدید و همیشگی بعد از روزه گرفتن مبتلا می‌شوند نباید روزه بگیرند؛ اما خود سردرد روزه را باطل نمی‌کند.

 

مهم‌ترین دلایل سردرد در ماه رمضان
کاهش قند خون

کم آبی بدن

تغییر ناگهانی در سبک زندگی

عدم مصرف کافئین

کم خوابی

افت فشار‌خون

کم خونی

کاهش مصرف سیگار

مشکلات گوارشی

نخوردن سحری

روش‌هایی برای درمان سردرد روزه‌داران در رمضان
روزه گرفتن می‌تواند بدن فرد را با کمبود مواد غذایی، آب و قند روبرو کند و این امر سبب بروز سردرد در برخی افراد می‌شود. معمولاً شدت سردرد می‌توانید از خفیف تا متوسط باشد و در اکثر مواقع اگر سردرد میگرنی و ضربان دار نباشد، بعد از خوردن افطار برطرف می‌شود. معمولاً افرادی که به هر دلیلی سردرد‌های بیشتری را تجربه می‌کنند با نخوردن آب و غذا بیشتر به سردرد دچار می‌شوند.

به طور معمول درمان سردرد روزه‌داران در ماه رمضان کار چندان سختی نیست. پیدا کردن علت اصلی سردرد در این ماه و برطرف کردن آن می‌تواند به راحتی به شما کمک کند تا از شر این سردرد‌ها راحت شوید.

به طور کلی بیشتر افراد به دلیل کمبود آب، کم خوابی و افت قند دچار سردرد در ماه رمضان می‌شوند و از همین رو مصرف به اندازه آب و مواد قندی در زمان سحری و افطار در کنار تنظیم زمان خواب و چرت زدن در طول روز می‌تواند به شما کمک کند تا بدون مشکل این دوران را پشت سر بگذارید.

راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
سردرد در ماه رمضان بیشتر در چه اوقاتی از روز رخ می‌دهد؟
سردرد روزه اغلب بعد از ظهر و یا غروب درست قبل از باز کردن روزه اتفاق می‌افتد. شدت سردرد معمولا با گذشت روزهای روزه داری بیشتر می‌شود. معمولا کسانی که در روزهای دیگر سال نیز سردرد می‌کنند، بیشتر در خطر سردرد در زمان روزه داری قرار دارند. خبر خوب این است که این سردردها بدون شکستن روزه قابل مدیریت است.

بهترین راه برای درمان سردرد در ماه رمضان چیست؟
دو راهکار کلی برای پیشگیری از سردرد وجود دارد که شامل آمادگی برای ماه رمضان و تغییر سبک زندگی در طول ماه است. کسانی که عادت به خوردن کافئین زیاد دارند باید قبل از شروع ماه رمضان میزان مصرف کافئین را کم کنند. این افراد در طول ماه رمضان می‌توانند یک فنجان قهوه یا چای در هنگام سحر بخورند.

یا اگر تمایل دارند طبق دستور پزشک مسکن مصرف کنند. البته در ماه رمضان، بیماران باید سعی کنند خواب کافی داشته باشند و همچنین مطمئن شوند به اندازه کافی آب می‌خورند تا بدنشان دچار کم‌آبی نشود.

راه‌حل‌های دیگر برای درمان سردرد در ماه رمضان شامل موارد زیر می‌شود:
راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
۱- برای سحری و افطار حتماً از مواد غذایی شیرین استفاده کنید
برای جلوگیری از افت قند خون در طول روز و جلوگیری از سردرد پیشنهاد می‌شود در وعده سحری حتماً از خرما، کشمش و خوراکی‌هایی با شیرینی طبیعی استفاده کنید.

برای افطار نیز بهتر است حتماً از عسل، کشمش و خرما استفاده کنید تا قند خون شما تنظیم شود. در بسیاری از مواقع علت احساس سرما در ماه رمضان افت قند و افت فشار خون است که در افرادی که قند‌های مصنوعی و شیرینی‌جات بیشتری استفاده می‌کنند و یا فشار خون پایینی دارند، شایع‌تر است.

۲- مصرف چای و قهوه را کاهش دهید
بسیاری از ما بدون این که متوجه باشیم به خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار عادت کرده‌ایم. اگر قصد دارید در ماه رمضان روزه بگیرید باید از چند ماه قبل از ماه رمضان مصرف کافئین را کاهش دهید تا بدن شما با کنار گذاشتن آن دچار مشکل نشود. می‌توانید میزان مصرف چای و قهوه را به یک تا دو بار در روز کم کنید.
راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
کافئین موجب از دست رفتن آب بدن می‌شود، از همین رو نوشیدن آن در ماه رمضان آن هم به مقدار زیاد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید برای سحری و افطار از یک لیوان چای کم رنگ یا تنها یک فنجان کوچک قهوه اسپرسو، قهوه ترک یا هر نوع قهوه دیگری که میل دارید استفاده کنید.

۳- خوردن ۸ لیوان آب را فراموش نکنید
با خوردن آب به راحتی با سردرد روزه‌داری خداحافظی کنید. در اکثر مواقع سردرد روزه‌داران در رمضان با نوشیدن آب برطرف می‌شود. بدن شما در طول روز به ۸ لیوان آب نیاز دارد. در صورتی که در سحری و افطار این میزان آب را به بدن نرسانید، بدن با کم آبی مواجه می‌شود.
راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
از همین رو ممکن است در طول روز با علائمی مثل سردرد، خستگی و بی‌حالی مواجه شوید. گاهی اوقات علت سرگیجه در ماه رمضان نیز می‌تواند ناشی از کمبود آب باشد. سعی کنید چند لیوان آب در وعده سحری بنوشید. از افطار تا زمانی که به خواب می‌روید هم چند لیوان آب بنوشید تا کم آبی بدن جبران شود.

۴- به اندازه بخوابید
گاهی اوقات مهم‌ترین علت سردرد در ماه رمضان کم خوابی است. از آنجایی که روزه‌داران برای خوردن سحری از خواب بیدار می‌شوند و ممکن است بعد از آن نتوانند به راحتی بخوابند، بدن با کمبود خواب مواجه می‌شود. برای پیشگیری و درمان سردرد روزه‌داران در رمضان باید سعی کنید بعد از خوردن سحری چند ساعت بخوابید. در صورتی که زمان لازم برای این کار را ندارید حتماً در طول روز چند بار چرت بزنید تا کم خوابی‌تان جبران شود.
راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
۵- از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما اجتناب کنید
قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرمای زیاد موجب عرق کردن و از دست رفتن آب بدن و در نتیجه سردرد می‌شود. سعی کنید در طول ماه رمضان لباس‌های خنک و روشن بپوشید و در معرض گرمای خورشید و مکان‌های گرم قرار نگیرید.

۶- از مصرف غذا‌های حاوی قند کربوهیدرات ساده اجتناب کنید
غذا‌هایی که حاوی کربوهیدرات‌های ساده هستند، خیلی زود قند خون را افزایش می‌دهند و از طرفی به سرعت نیز موجب افت قند خون می‌شوند. این موضوع موجب می‌شود تا فرد بعد از چند ساعت از خوردن سحری با سردرد و افت قند مواجه شود. برای وعده سحری سعی کنید کمتر از کربوهیدرات‌های ساده و شیرین استفاده کنید.

۷- برای پیشگیری از سردرد از دارو‌های کمکی استفاده کنید
اگر معمولاً دچار سردرد می‌شوید و بدن شما قادر به تحمل گرسنگی و تشنگی روزه‌داری نیست، می‌توانید از دارو‌های پیشگیرانه استفاده کنید. این دارو‌ها معمولاً برای ۱۲ ساعت ناشتا تأثیرگذار هستند. فراموش نکنید که مصرف هر قرصی باید با تجویز پزشک باشد و در صورت تشخیص متخصص مصرف شود.

۸- از خوردن سریع غذا در افطار اجتناب کنید
اگر به دنبال پیدا کردن علت سردرد و سرگیجه بعد از افطار هستید، باید بدانید که خوردن سریع و یک باره حجم زیادی مواد غذایی می‌تواند موجب ایجاد این حالت شود. برای رفع سردرد بعد از افطار باید ابتدا روزه خود را با خرما و آب جوش باز کنید. سپس به آرامی و بعد از نیم ساعت شروع به خوردن غذا کنید.
راهکار‌های مدیریت سردرد روزه داران
۹- از طب سنتی برای درمان سردرد کمک بگیرید
برای درمان سردرد روزه‌داران در رمضان می‌توانند از شربت سکنجبین، شربت ریواس، شربت زرشک، شربت آلو، شربت خاکشیر با گلاب استفاده کنند. این شربت‌ها هم در درمان کم آبی بدن مؤثر هستند و هم به پیشگیری و درمان سردرد کمک زیادی می‌کنند.

۱۰- در صورت نیاز از پزشک کمک بگیرید
اگر سردرد‌های شما با روزه گرفتن زیاد شده و حتی با به کار بردن راه‌حل‌های ارائه شده، باز هم بعد از روزه گرفتن دچار سردرد می‌شوید، بهتر است روزه گرفتن را کنار بگذارید و این موضوع را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/rax3b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *