• کد خبر: 26213
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: سه شنبه 12 آذر 1392 - 20:30
  افتخار دیگری برای شهرستان
  دکتر محمود فتوحی فیروزآّباد به عنوان برترین مقام علمی - عضو پیوسته انجمن مهندسین برق و الکترونیک امریکا(IEEE Fellow) ارتقا یافت .

  ایشان که از سال گذشته به عنوان رئیس IEEE شاخه ایران  برگزیده شدند استاد تمام گروه قدرت دانشگاه شریف و حدود 9 سال به عنوان رئیس دانشگده مهندسی برق این دانشگاه در حال خدمت می باشند از ایشان حدود 150 مقاله در معتبرترین مجلات برق چاپ شده و بیش از200 مقاله در کنفرانس ها معتبر علمی دنیا توسط ایشان ارائه گردیده است.

   

  یک عضو IEEE با داشتن امتیازی غیر معمول در حرفه به مرتبه عضو پیوسته ارتقا می‌یابد. این رتبه باید با مشورت هیأت اداره کنندگان به شخصی با توفیقات بالاتر از معمول در هریک از زمینه‌های مورد علاقه IEEE اعطا شود. اهمیت موضوع از این جهت ارزشمند است ایشان اولین نفر ایرانی هستند که در حال حاضر در کشور خود به خدمت و تحقیق مشغول بوده و توانسته است در زمینه مهندسی برق قدرت به این درجه دست پیدا نماید. هر چند که طی سالیان گذشته و زودتر از این، ایشان شایسته این درجه بودند ولی بدلایلی غیر مرتبط با سوابق علمی این موضوع عقب افتاده بود.
  استاد تمام گروه قدرت وریاست دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف متولد سال 1338 فیروزآباد اشکذر است.   پدرایشان مرحوم حاج میرزا محمد فتوحی کشاورزی سخت کوش و مومنی معتقد  که سالهایی بسیار در این دیار زحمت کشیده وخانواده خود را از حلالترین روزی بهرهمند گرداندندو مادر ایشان از خاندانی صاحب علم می باشند .

   

  تحصیلات ابتدایی : دبستان شرف الدین فیروزآباداشکذر

   

  راهنمایی:مجومرد اشکذر

   

  دبیرستان : مدرسه ی شبانه روزی اصفهان  دبیرستان اسلامی زرگران یزد

   

  تحصیلات دانشگاهی: مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف –ایران(1364)

   

  کارشناسی ارشد دانشگاه تهران –ایران(1366)

   

  کارشناسی ارشد دانشگاه ساسکاچون کانادا

   

  دکترا : دانشگاه ساسکاچون کانادا

   

  فوق دکترا: دانشگاه ساسکاچون کانادا

   

  مختصری از زندگی نامه :

   

  دکتر محمود فتوحی فیروزآبادی در سال ۱۳۳۸ در فیروزآباد اشکذر به دنیا آمد . وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را به ترتیب در فیروزآباد و مجومرد به اتمام رساند. سپس به عنوان دانش آموز نمونه از فیروز آباد دوران متوسّطه را در مدرسه ی شبانه روزی اصفهان گذراند . پس از اخذ دیپلم از دبیرستان اسلامی زرگران یزد تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه صنعتی شریف آغاز نمود.در سال  ۱۳۶۴ در رشته ی مهندسی برق گرایش قدرت با رتبه ی اوّل از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

   

  در سال ۱۳۶۵ دوره ی کارشناسی ارشد رادردانشکده ی فنّی دانشگاه تهران شروع کرده و همزمان در معاونت سازندگی  و آموزش(دفتر آموزش) وزارت نیرو به عنوان کارشناس انتقال و توزیع مشغول به کار شد.پس از موفقیت در امتحان اعزام و اخذ بورس تحصیلی از وزارت علوم تحقیقات و فنّاوری تحصیلات خود را در دانشگاه ساسکاچوان کانادا تحت راهنمایی پروفسوربیلینتون که یکی از بر جسته ترین اساتید دنیا در زمینه ی قابلیت اطمینان سیستمهای قدرت است آغاز نمود و موفق به اخذ درجه ی کارشناسی ارشد و دکترا از آن دانشگاه شد.از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ در دانشگاه ساسکاچوان به عنوان فوق دکتری و استاد مشغول تحقیق و تدریس بود. وی در حال حاضر دانشیار و رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و همچنین عضوهیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات میباشد. علاوه بر تحقیق و تدریس در این دانشگاه،مشاور شرکت مدیریت شبکه ی برق ایران در امور پایایی و امنیت شبکه در وزارت نیرو میباشد.

   

  دکتر محمود فتوحی فیروزآبادی در طول این دوران موفق به اخذ جوایز و افتخارات بسیاری از جمله:

   

   رتبه ی اوّل لیسانس مهندس برق (قدرت) از دانشگاه صنعتی شریف، بورس تحصیلی از وزارت علوم تحقیقات و فنّاوری،عضو ارشد انجمن مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (senior member IEE) ،منتخب بهترین پایان نامه دکتری از بین کلیه پایان نامه های نوشته شده در رشته های علوم و مهندسی و پزشکی از سال  ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ در دانشگاه ساسکاچوان کانادا، جایزه ی مدال طلای سازمان جهانی همایت از نخبگان ((WIPO و جایزه ی شانزدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی شده است.  ریاست دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف ، پژوهشگر برجسته در علوم مهندسی سال 90 ، منتخب شانزدهمین دوره کتاب فصل ، وی به عنوان سخنران دعوت شده در چندین کنفرانس و همچنین مجری تعدادی دوره های آموزشی در زمینه ی تجدید ساختار در صنعت برق و قابلیت اطمینان سیستمهای قدرت در شرکت های برق منطقه ای دعوت شده است .

   

  وی دارای بیش از 150 مقاله در مجلات معتبر بین المللی  و 200 مقاله در کنفرانس های علمی میباشد. همچنین داور مقالات چندین مجلّه معتبر بین المللی میباشد.

   

  زمینه های تحقیقاتی ایشان شامل قابلیت اطمینان در سیستمهای مهندسی، قابلیت اطمینان در سیستمهای قدرت و تجدید ساختار در صنعت برق می باشد.

  *فیروزآباد*

   

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/15kiW

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  یک پاسخ به “دکتر “فتوحی فیروزآبادی” فوق ستاره شهرستان”

  1. رسول گفت:

   در ادامه روند ديدار مسئولان شهرستانها با استاندار، مسئولان شهرستان اشكذر 13آذربا عالي ترين مقام اجرايي استان يزد ديدار كردند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *