• کد خبر: 24461
   منتشر کننده: سعید دهقانی اشکذری
    تاریخ انتشار: دوشنبه 14 مرداد 1392 - 12:26
  رییس جهاد دانشگاهی استان یزد با بیان این‌که دولت‌هایی که با جهاد دانشگاهی تعامل و همکاری داشته‌اند موفق‌تر بوده‌اند، از دولت یازدهم خواست تا جهاد دانشگاهی را به عنوان نهاد همکار خود بداند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، دکتر “سید حبیب الله میرغفوری” امروز در جمع اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای جهاددانشگاهی پرداخت و تصریح کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد انقلابی و به فرموده مقام معظم رهبری از مولودهای انقلاب است.

  وی با اشاره به زمینه‌های فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه‌های فرهنگی، پژوهش‌های علمی و کاربردی و آموزشی و درخشش این نهاد در این عرصه‌ها، خاطرنشان کرد: امروزه و با حمایت دولت‌ها پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی نه تنها بازوی توانمند حوزه پزشکی کشورمان بلکه در دنیا نامی شناخته شده است، همچنین اعتماد دولت‌ به جهاددانشگاهی در برون‌سپاری پروژه ساخت دکل‌های نفتی باعث شد که برای اولین بار این دکل‌ها در داخل کشور تولید شود.

  رییس جهاد دانشگاهی یزد با اشاره به سایر افتخارات این نهاد در عرصه‌های مختلف، اضافه کرد: دولت‌هایی که با جهاد دانشگاهی تعامل و همکاری داشته‌اند، موفق‌تر بوده‌اند لذا امیدواریم دولت یازدهم نیز جهاد دانشگاهی را به عنوان نهاد همکار خود دانسته از توانایی‌های و پتانسیل‌های آن برای تحقق اهداف نظام بهره‌ گیرد.

  وی افزود: البته دولت دکتر روحانی رییس جمهور منتخب به قطع و یقین با توجه به این‌که تدبیر را سرلوحه خود دارد، از این فرصت‌ها استفاده خواهد کرد و جهاد دانشگاهی نیز در طول دوره‌های متمادی گذشته توانایی‌های خود نشان داده است.

  میرغفوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تاریخچه تشکیل جهاد دانشگاهی یزد، گفت: امروز جهاددانشگاهی یزد با 300 نفر پرسنل و 500 نفر همکار شامل پژوهش‌کاران همکار، اساتید حق‌التدریس و غیره، از دستگاه‌های بزرگ استان محسوب می‌شود که در حوزه‌های پژوهش، آموزش و فرهنگی ورود کرده است.

  وی با اشاره به فعالیت گروه‌های مختلف پژوهشی جهاددانشگاهی یزد از جمله سرامیک‌های صنعتی، محیط‌ زیست و توسعه پایدار، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و غیره، اضافه کرد: گروه پژوهشی سرامیک‌های صنعتی جهاددانشگاهی یزد قطعاً حرف اول کشور را در این حوزه می‌زند.

  رییس جهاد دانشگاهی یزد همچنین به 15 ثبت اختراع و ارائه 150 مقاله علمی و پژوهشی در نشریات و کنفرانس‌های علمی مختلف اشاره کرد و افزود: جهاددانشگاهی یزد نمایندگی بانک خون بند ناف نوزادان رویان را در استان یزد دارد که وظیفه برخی آزمایشات و نگهداری و ارسال نمونه‌ها به بانک تهران را برعهده دارد.

  وی با بیان این‌که تاکنون حدود 500 نمونه خون بند ناف از استان یزد جمع‌آوری و با تأیید آزمایشات برای نگهداری به تهران ارسال شده است، اضافه کرد: متأسفانه عدم آگاهی مردم از مزیت‌های سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف و گاهاً عدم همکاری و آشنایی برخی متخصصان زنان و زایمان باعث شده تا عملکرد جهاددانشگاهی یزد در این مورد چشمگیر نباشد در حالی که در برخی استان‌ها با اعتبارات و حمایت‌های استانی بانک خون در همان استان‌ها ایجاد شده است.

  دکتر میرغفوری به خدمات‌رسانی مراکز تخصصی خاک و بتن و آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی یزد به عنوان دیگر فعالیت‌های این نهاد اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنانش از فعالیت دفاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قران(ایکنا) و همچنین مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران موسوم به ایسپا خبر داد.

  وی فعالیت جهاددانشگاهی یزد در حوزه آموزش را به دو بخش آموزش‌های کوتاه مدت و آموزش‌های آکادمیک تفکیک کرد و گفت: آموزش‌های کوتاه مدت جهاددانشگاهی در قالب هفت مرکز در شهرستان‌های یزد، میبد و اردکان در بخش‌های آموزش‌های عمومی، تخصصی و کارکنان دولت انجام می‌گیرد.

  وی پیرامون آموزش‌های آکادمیک جهاددانشگاهی، اظهار کرد: مؤسسه غیرانتفاعی جهاددانشگاهی یزد که از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کرده بود پس از پیگیری‌های مداوم، بازدیدهای مکرر نمایندگان وزارت علوم و ممیزی‌های صورت گرفته،‌ در ماه گذشته موفق شد تا به عنوان پنجمین موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی کشور به دانشگاه علم و هنر ارتقاء یابد.

  رییس دانشگاه علم و هنر با اشاره به فعالیت 345 موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی در کشور در حال حاضر، این موفقیت را افتخاری برای استان و فرصتی برای ارائه خدمات آموزشی با کیفیت عنوان کرد.

  وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دانشگاه علم و هنر با 6500 دانشجو در 75 کدرشته مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در سه شهرستان یزد، اردکان و اشکذر فعالیت دارد.

  او افزود: محور توسعه فعالیت‌های این دانشگاه توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال تحصیلی آینده به حدود 8000 دانشجو و تعداد رشته‌های تحصیلی آن به 85 کدرشته افزایش یابد که 21 کدرشته آن در مقاطع کارشناسی ارشد خواهد بود.

  میرغفوری یادآور شد: رویکرد این دانشگاه برای گسترش رشته‌ها براساس کاربردی بودن آنهاست لذا بسیاری از رشته‌های ایجاد شده در این دانشگاه برای اولین بار در کشور و استان در این مرکز آموزشی راه‌اندازی شده است که از آن جمله می‌توان به رشته‌های کارشناسی ارشد مالی مدیریت فرش، رنگرزی فرش، مدیریت مالی، مهندسی ایمنی صنعتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) اشاره کرد.

  وی با اشاره به قول مساعد استاندار یزد برای واگذاری زمین 20 هکتاری به این دانشگاه، ابراز امیدواری کرد که با واگذاری این زمین کلنگ طرح توسعه این دانشگاه به زودی بر زمین زده شود.

  این مقام مسوول با بیان این‌که بررسی‌های آسیب‌شناسی آموزشی و فرهنگی نشان از عدم آگاهی دانش‌آموزان به رشته‌های انتخابی‌شان در دانشگاه و مشکلات ناشی از آن دارد، از برگزاری مشاوره انتخاب رشته برای دانش‌آموزان پذیرفته شده در کنکور به صورت رایگان خبر داد.

  دکتر میرغفوری، تصریح کرد: این مشاوره از سیزدهم لغایت بیست و سوم مردادماه با حضور مشاوران خبره استان برگزار می‌شود و متقاضیان می‌توانند با ثبت نام در سایت WWW.YAZDJDU.AC.IR از زمان تعیین شده برای انجام مشاوره در طول این مدت آگاهی یابند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/4ZZSl

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *