اشکذر خبر

[corner-ad id="1"]
تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

دهکده گردشگری یزد در اشکذر ایجاد می‌شود/احيا زندگی در «عصرآباد»

شناسه خبر : 43830 | تاریخ انتشار : : 25 شهریور 1394 - 18:59 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر نیوز سید محمدجعفر میرجلیلی  از آغاز عملیات اجرایی نخستین دهکده گردشگری استان یزد در روستای عصرآباد اشکذر خبر داد و اظهار داشت:  عصرآباد از روستاهای زرتشتی نشین شمال یزد و دهی خالی از سکنه است که در روزگاری نه چندان دور نزدیک به ۵۰ خانوار در آن زندگی می کردند. وی ادامه […]

روستاي تاريخي

به گزارش اشکذر نیوز سید محمدجعفر میرجلیلی  از آغاز عملیات اجرایی نخستین دهکده گردشگری استان یزد در روستای عصرآباد اشکذر خبر داد و اظهار داشت:  عصرآباد از روستاهای زرتشتی نشین شمال یزد و دهی خالی از سکنه است که در روزگاری نه چندان دور نزدیک به ۵۰ خانوار در آن زندگی می کردند.

وی ادامه داد: آنچه بیش از هر چیز این روستای تاریخی را مورد توجه قرار داده، بافت بکر و دست نخورده تجمیع شده و آب انباری که از شهرتی جهانی برخوردار و متعلق به دوران قاجار است.

میرجلیلی با اشاره به اینکه آب انبار از هفت بادگیر بلند و دو مخزن برخوردار است که هر بادگیر دارای چهار منفذ در هر ضلع است افزود: آجر، خشت خام، ساروج، گچ و قلوه سنگ عمده مصالح به کار رفته در این بنا است.

زندگی در روستاي تاريخي احيا می‌شود

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر گفت: هدف از اجرای این طرح ایجاد تاسیسات گردشگری شامل مراکز اقامتی، رستوران سنتی، کافی شاپ، رصدخانه، مراکز کویرنوردی، سافاری و مراکز بوم گردی است.

وی ادامه داد: افزایش شب خواب گردشگران شهرستان، توقف بیش از ۱۰ ساعت گردشگر به منظور استفاده از مراکز دهکده توریستی و احیاء بافت عصرآباد و زندگی دوباره در این بافت از دیگر اهداف این طرح است.

میرجلیلی تصریح کرد: سرمایه گذاری در این روستا با حمايت های معاونت سرمايه گذاری و کمک بخش خصوصی صورت می گیرد.

ساماندهي محور فرهنگي – گردشگري شهر اشكذر

وی گفت: بافت تاريخی موجود در محدوده مسجد جامع و مسجد حاجی رجبعلی يكی از بافت های تاريخی و ارزشمند شهر اشكذر است كه بخش عمده ای از آثار تاريخی، فرهنگی شهر شامل آسياب آبی اشكذر، حسينيه سفيد، مسجد حاجی رجبعلی، آب انبار ميرزا ابوالهادی، امامزاده مراد، مسجد تنوره، مسجدجامع، قلعه اشكذر، سايت تاريخی و … در اين محدوده قرار دارد.

میرجلیلی افزود: می توان با ساماندهی و محوطه سازی، مرمت و احيا بافت تاريخی و مسيرهای منتهی به آن محور فرهنگي – گردشگری بی نظيری را به منظور استفاده گردشگران تخصيص دهد.

مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي شهرستان اشكذر اظهار داشت: اين نمايندگی آثار تاريخی همچون آسياب آبی، مسجد حاجی رجبعلی، آب انبار ميرزا ابوالهادی را مرمت و بوستان علی مرشد را در دو سال اخير ايجاد کرده است و در حال حاضر فاز اول مرمت قلعه اشكذر در حال انجام است و ساير آثار نيز در اولويت مرمت قرار دارد.

وي اظهار اميدواری كرد: با مشاركت و همكاری بخش خصوصی و دولتی و معتمدان و خيران از پتانسيل های بالای مجموعه استفاده شود و مجموعه فرهنگی گردشگری شهر اشكذر طرح ريزی و به بهره برداری برسد.

میرجلیلی افزود: در حال حاضر طرح اوليه ساماندهی اين مجموعه با كمک كارشناسان نمايندگی ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری شهرستان اشكذر تهيه و به زودی به نهادهای ذيربط ارسال خواهد شد.

قریب ۷۰۰ اثر تاریخی در اشکذر وجود دارد

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر گفت: این شهرستان دارای آثار تاريخی، فرهنگی و طبيعی بی نظيری است كه قابليت جذب گردشگران بسياری را داراست.

میرجلیلی با اشاره به اینکه قريب به ۷۰۰ اثر تاريخي در اين شهرستان وجود دارد، افزود: تاكنون بيش از ۶۰ اثر تاريخي شهرستان اشكذر در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است.

منبع:مهر

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/HpVwH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124