امام جمعه رستاق گفت: دنیا از رفتار دوگانه مدعیان حقوق بشر در زلزله ترکیه و سوریه متحیر شد.

به گزارش اشکذر خبر؛ حجه الاسلام دلاوری امام جمعه رستاق در خطبه ه ای نماز جمعه اینهفته به مناسبت ۲۶ ماه رجب سالروز وفات جانسوز حضرت ابوطالب علیه السلام پدر بزرگوار آقا امیر المومنین علی علیه السلام با تلاوت آیه وَالَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوْا وَنَصَرُوا أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا ۚ لَهُمْ مَغْفِرَهٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ. ۷۴ / انفال و آنان که ایمان آوردند و هجرت گزیدند و در راه خدا کوشش و جانفشانی کردند و هم آنان که (مهاجران را با فداکاری) منزل دادند و یاری کردند آنها به حقیقت اهل ایمانند و هم آمرزش خدا و روزی نیکوی بهشتی مخصوص آنهاست؛ گفت: پناه دادن حضرت ابوطالب به رسول خدا در مواقف دشوار و در برابر دشمنان سرسخت، از مسلّمات تاریخ است و از مصادیق بارز آیه ۷۴ سوره مبارکه انفال حضرت ابوطالب(ع) این شخصیت مظلوم تاریخ است.

دلاوری در همین رابطه گفت: شبهه‌انگیزی در ایمان حضرت ابوطالب، ریشه سیاسی دارد؛ و گرنه، اگر یک دهم شواهد و دلائلی را که مبنی بر ایمان و اسلام ایشان هست، درباره فرد دیگری دور از گود سیاست، و کینه و بغض، بیان می‌کردیم، تمام فرق اسلامی، به اتفاق، اسلام و ایمان ایشان را تصدیق می‌کردند؛ ولی چرا با بودن گواه‌های محکم بر ایمان بزرگ‌مردی چون جناب ابوطالب، تشکیک کرده و حتی حکم به کفر او داده‌اند؟

وی ادامه داد: با اندک تأملی در تاریخ، به‌راحتی می‌توان دریافت که تخریب چهره و تحریف شخصیت انبیا و برگزیدگان الهی از سوی جریان کفر و شرک مرسوم بوده است و ما در تورات تحریف‌شده، موج گسترده‌ای از این تخریب چهره و تحریف شخصیت را درباره انبیاء بنی‌اسرائیل شاهد هستیم. حتی شیطان هم از این ترفند استفاده کرده است.

دلاوری گفت: این جریان در صدر اسلام نیز ادامه داشته است. دشمنان دین برای ناکام گذاشتن پیامبر اکرم(ص) در رسالت، ایشان را ساحر، مجنون و مانند آن معرفی کردند، درحالی‌که حتی پیش از اسلام، آن‌حضرت، امین مردم بود. ترفند تخریب چهره و تحریف شخصیت، بلایی بر سر حقیقت آورد که وقتی امیرالمؤمنین(ع) در محراب عبادت به شهادت رسید، بسیاری می‌گفتند: «مگر علی نماز می‌خواند؟»

خطیب جمعه رستاق ابراز داشت: در عصر ما نیز با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جوسازان و مخالفان به تخریب شخصیت‌های مهم انقلاب مانند شهید بهشتی پرداختند.

دلاوری افزود: رسول اکرم (ص) فرمود: «اصحاب کهف، ایمان واقعی خود را مخفی نگهداشته، و خود را کافر معرفی می‌کردند؛ از این رو، خداوند دو پاداش به آنان مرحمت فرمود، و همین‌طور عمویم «ابوطالب» در کنار قریش خود را با آنان هم‌کیش معرفی نمود و ایمانِ واقعی‌اش را پنهان داشت؛ خداوند به او نیز دو پاداش عطا خواهد کرد.

دلاوری در خطبه دوم با قرائت حدیث عَنِ الصَّادِقِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ آبَائِهِ(ع) قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) إِنَّکُمْ لَنْ تَسَعُوا النَّاسَ بِأَمْوَالِکُمْ فَسَعُوهُمْ بِأَخْلَاقِکُمْ گفت: امام صادق علیه السلام از پدرشان و از پدران گرامیشان علیهم‌السلام فرموده‌اند؛ پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرموده است: «همانا شما نخواهید توانست مردم را با داراییتان به خود علاقه‌مند کنید، پس با اخلاق نیک خود آنها را نگه دارید.

بعثت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

وی ابراز داشت: وقتی خدای متعال، هدف اول از بعثت رسول الله(ص) را تزکیه بیان می‌فرماید، چنین می‌توان نتیجه گرفت که بعثت علاوه بر جنبه آفاقی و بیرونی(نظام‌سازی و تشکیل حکومت)، یک جنبه مهم انفسی و درونی نیز دارد که ناظر به تزکیه است که شاهراه، بلکه تنها راه خوشبختی حقیقی بشر است: «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّى»

دلاوری گفت: غایت و هدف انسانیت تنها و تنها، ذیل تبعیت از رسول الله(ص) تعریف و تحقق می‌یابد. به همین جهت ما در سیر معراجی خود، یعنی نماز(الصَّلاهُ مِعرَاجُ المُؤمِن) به‌دنبال آن‌حضرت می‌گردیم و دائماً رسیدن به ایشان را مطالبه می‌کنیم. چون وقتی می‌گوییم «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ»، حقیقت و عینیت این صراط مستقیم، رسول الله(ص) است: «إِنَّکَ عَلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ»

خطیب جمعه رستاق افزود: شیطان و جنود شیطان نیز، محوریت و مرکز ثقل دشمنی‌شان با انسان، در عناد با همین حقیقت نمود پیدا می‌کند، راهبرد اصلی شیطان در این دشمنی و عنادورزی، «حب الدنیا» است. شیطان انسان را با دوستی دنیا، به حرمان و فراق رسول الله(ص) گرفتار می‌کند.

وی گفت: امام زین‌العابدین (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی یادمان می‌دهند که اگر می‌خواهید به فراق آن‌حضرت که حقیقت وجودی خودتان است، مبتلا نشوید و در روز قیامت حسرت نکشید، محبت دنیا را از وجود خویش برانید.

 تحیر دنیا از رفتار دوگانه مدعیان حقوق بشر در زلزله ترکیه و سوریه

دلاوری ابراز داشت: کمک‌های بیش از ۶۵کشور جهان به ترکیه سرازیر شده و باید هم بشود و لازم هم است و کشور ایران هم باید به وسع خود کمک کند ولکن تعداد اندکی از کشورها مثل ایران، امارات ، پاکستان، افغانستان و برخی دیگر فقط توانستند به سوریه کمک کنند.

وی اظهار داشت: آمریکا نه تنها کمک نمی‌کند بلکه جلوی کمک به سوریه به بهانه تحریم را گرفته است و این فاجعه مضاعفی برای مردم ستم‌دیده سوریه ایجاد کرده است. حتی رسانه‌های غربی هم رویکردی متناقض نسبت به این دو زلزله داشتند. این فاجعه، ظلم و بی‌عدالتی، فقط در حوزه امدادرسانی رخ نداد بلکه در حوزه اطلاع‌رسانی هم این ظلم کاملا ملموس است.

وی تاکید کرد: غرب بار دیگر در آزمون انصاف، حقوق‌بشر و صداقت به سخت‌ترین وجه ممکن باخت و برگ ننگین دیگری در تاریخ خفت‌بار غرب در برخورد متناقض با موضوع حقوق‌بشر و انسانیت رقم خورد. غرب و آمریکای جنایتکار نشان دادند که حقوق‌بشر برای آنان ابزاری جهت رسیدن به اهدافشان است و اصلاً بشریت در این بین معنا و مفهومی نداشته و ندارد. در همین رابطه رهبر انقلاب در سال۷۱ می‌فرمایند: «آمریکایی‌ها می‌گویند «ما طرفدار حقوق‌بشریم»! ما می‌گوییم: اصلاً شما حقوق‌بشر را قبول ندارید. شما معتقد به حقوق کمپانی‌ها و سرمایه‌داران بزرگ آمریکایی هستید. شما معتقد به منافع نامشروع رژیم آمریکا در سراسر دنیا هستید!

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/XE8vw