اشکذر خبر

یادداشت سردبیر

دلیل توقف عملیات عمرانی راه آهن اشکذر چیست؟

شناسه خبر : 104146 | تاریخ انتشار : : ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۸:۳۲ | ارسال توسط :

طبق ادعای کاربران و فعالین شبکه‌های مجازی شهرستان اشکذر اینگونه بر می‌آید که گویا این دو پروژه از اولویت کافی نزد مسئولان ارشد استان و شهرستان برخوردار نیست.

اشکذر خبر _ علی مشیری‌ نیا اشکذر دیار نجابت، اصالت و رافت شهرستان همجوار مرکز استان یزد که بواسطه استقرار صنایع کوچک و بزرگ اعم از کاشی، فولاد، کاغذ و… به یکی از قطب‌های صنعت استان یزد تبدیل شده است به اندازه کافی از استقرار صنایع نفع و بهره نبرده است‌؛ چرا که در کنار اشتغال‌زایی و رونق کسب‌وکار که از سایه فعالیت صنایع در هر منطقه‌ای برخورداری جامعه از فعالیت‌ها و انجام مسئولیت اجتماعی به عنوان یکی از محسنات صنایع لحاظ میگردد.

این مهم در حالی‌ست که با تغییر توزیع درآمد دولت از ردیف مالیات ارزش افزوده و توزیع این درآمد بر مبنای جمعیت و نیز کاهش بودجه عمومی و اختصاصی دولت و کاهش توفیقات دولت در انجام برخی تکالیف قانونی؛ می‌طلبد تا صنایع در کنار دولت بوده و بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را در این راستا معطوف دارند.

در شهرستان اشکذر و به رغم تلاش‌ها، پیگیری‌ها و اقدامات رسانه‌ای انجام مسئولیت اجتماعی از سوی صنایع ابتر مانده است. گرچه طی سال جاری شاهد نهضت مدرسه‌سازی در مناطق مختلف این شهرستان از سوی صنایع و در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی‌شان بودیم اما به نظر می‌رسد تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی داریم.

نگارنده طی سال‌های اخیر و به عنوان مطرح کننده‌ی این مهم در سطح استان و نیز شهرستان اشکذر در حالی ادعای فوق را مطرح می‌کند که هنوز هستند صنایعی که در انجام مسئولیت اجتماعی در قبال جامعه اشکذر کوتاهی نموده و هیچ تحرکی در این زمینه ندارند و یا اگر نیم نگاهی در این زمینه دارند؛ این مهم را در مرکز استان و یا مناطق دیگر به انجام رسانده اند.

همچنین نبود کار تیمی، تخصصی، منسجم و صد البته کارشناسی شده این زمینه را فراهم آورده است تا عملا دست مسئولان و نیز فعالین اجتماعی در زمینه مطالبه‌گری، برنامه‌ریزی، تعریف پروژه‌های عمرانی، فرهنگی و…. و همچنین اولویت‌بندی مسائل با اشکال مواجه شود که صد البته اگر پیشنهاد نگارنده مبنی بر تاسیس مجمع خیرین شهرستان اشکذر عملیاتی شده بود؛ هیچگاه با چنین مشکلاتی مواجه نمی‌شدیم.

اما حالا و با همین وضعیت موجود؛ چه باید کرد؟ باید عنان امور را رها کرد و با بی‌تفاوتی نسبت به مسائل پیش رو برخورد کرد؟ و یا همگان تلاش نموده و این کاستی را جبران کرد؟ قطعا اگر در مقام انصاف باشیم رویه دوم هم عاقلانه است و هم منشاء خیر کثیر لست. چه اینکه می‌توان با همت، همدلی و نیز پشتکار و تلاش در پیشبرد امور موفق بود.

در همین راستا؛ ادامه پروژه راه آهن اشکذر که به عنوان مطالبه جدی و عمومی مطرح و سابقه دیرینه دارد و نیز احداث راهِ مواصلاتی بخش خضرآباد به مرکز شهرستان که هم می‌تواند دسترسی شهروندان دو منطقه را تسهیل کند و هم به واسطه کاهش مسافت ۴۵ کیلومتری این دو منطقه شاهد تردد فعالین حوزه صنعت در این بخش باشیم. چه اینکه امروز بواسطه نبود دسترسی و جاده استاندارد عملا شاهد قطع ارتباط و یا در بهترین حالت ارتباط حداقلی بین بخش خضرآباد و مرکز شهرستان هستیم.

بر همین اساس و طبق ادعای کاربران و فعالین شبکه‌های مجازی شهرستان اشکذر اینگونه بر می‌آید که گویا این دو پروژه از اولویت کافی نزد مسئولان ارشد استان و شهرستان برخوردار نیست و احتمالا استاندار محترم دیدگاهِ متفاوتی نسبت به شهرستان اشکذر، مبانی اجتماعی، حوزه‌ی توسعه‌ای و نیازهای این شهرستان دارند که می‌طلبد تا ایشان و در این وضعیتی که کشور دست به گریبان مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی و…. است؛ ضمن حفظ استقلال ذهنی و تفکرات توسعه‌ای خود؛ نیم نگاهی نیز به مطالعات، برنامه‌ریزی‌ها و نیز مهماتی که از گذشته تشخیص داده شده است؛ داشته باشند.

و کلام آخر اینکه

ضمن قدردانی و تشکر از صنایعی که در امر انجام مسئولیت اجتماعی خود در قبال جامعه‌ای که نسبت به آن مسئول بوده و هستند؛ لازم است تا طی برنامه‌ریزی دقیق و منسجم از سوی مدیریت شهرستان و همکاری و همدلی کلیه نهادهای اجتماعی از جمله فعالین اجتماعی بخش‌ها و مناطق مختلف این شهرستان، ائمه جمعه و جماعت، رسانه‌های رسمی و فعالین شبکه‌های اجتماعی پای سایر صنایع مستقر در این شهرستان به انجام مسئولیت اجتماعی خود و ایفای این نقش مهم و اساسی باز شود و شاهد رشد و توسعه همه جانبه در تمام بخش‌ها، مناطق و شهرهای شهرستان اشکذر باشیم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/9ypUM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *