اشکذر خبر

دغدغه فولادی‌ها بررسی شد

شناسه خبر : 83651 | تاریخ انتشار : : ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶ | ارسال توسط :

به گزارش اشکذر خبر؛ در راستای شفافیت سازی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی صنایع فعال در سطح شهرستان اشکذر؛ شرکت فولاد پیروان غدیر یکی از شرکت‌های فولاد آلیاژی بود که با ارسال جوابیه‌ای به پایگاه اطلاع رسانی اشکذر خبر؛ مسئولیت‌های اجتماعی خود را اعلام و منتشر کرد. این جوابیه نیز در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سالجاری […]

به گزارش اشکذر خبر؛ در راستای شفافیت سازی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی صنایع فعال در سطح شهرستان اشکذر؛ شرکت فولاد پیروان غدیر یکی از شرکت‌های فولاد آلیاژی بود که با ارسال جوابیه‌ای به پایگاه اطلاع رسانی اشکذر خبر؛ مسئولیت‌های اجتماعی خود را اعلام و منتشر کرد. این جوابیه نیز در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سالجاری در این سایت خبری منتشر شد. اما طی نشستی که علی مشیری‌نیا سردبیر این سایت و طی روزهای اخیر با علی اکبر رضائی مدیر عامل این شرکت داشته است؛ دغدغه‌هایی نیز مطرح شد که در راستای شفاف‌سازی آنرا منتشر کردیم.

فولاد کالای استراتژیک در جهان امروز

در این نشست رضایی از فولاد آلیاژی به عنوان کالای استراتژیک نام برد و تاکید کرد: امروزه در دنیا صنایعی مانند فولاد آلیاژی و پتروشیمی به عنوان کالاهای استراتژیک مطرح هستند و میتوان ادعا کرد مسیر خودکفایی کشور نیز تا حدودی از خودکفایی در صنعت فولاد عبور میکند.
مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی پیروان غدیر تاکید کرد: فولاد یکی از کالاهای مهم و تاثیرگذار در رشد و توسعه صنعتی کشورها است. این کالا بعد از نفت و گاز دومین کالای پر حجم تجارت جهانی محسوب میشود و تعداد زیادی از صنایع پایه مانند حمل و نقل، ساختمان، ساخت ماشین آلات معدن و دیگر صنایع مرتبط نیز با تولید و انتقال انرژی به صنعت وابسته هستند.
وی ادامه داد: فولاد نقش مهمی در پایداری جهان مدرن امروز دارد و به همین دلیل توسعه صنعت فولاد؛ اهمیت ویژه‌ای در توسعه اقتصادی کشورها دارد.
رضایی با اشاره به تولید فولاد در کشورهای مطرح، دارای نفوذ بالا در سطح دنیا و قدرتمند در حوزه صنعت گفت: کشورهایی مانند آمریکا، چین، آلمان، هند، کره جنوبی، فرانسه، ژاپن،برزیل، روسیه، اوکراین و ترکیه بیشترین سهم در تولید فولاد دارا هستند و طبیعتا اگر بخواهیم بحث‌های آلایندگی و مضرات وجود این صنایع را مطرح کنیم؛ اولا: برخی کشورهایی که به آنها اشاره شد در حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان خود دقت بیشتری دارند و دوم اینکه: در بحث محیط پایدار نیز فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه مصرف آب در صنعت تولید فولاد به مراتب کمتر از صنایع دیگر است گفت: با بررسی فرمول‌های علمی و جدول اعداد و ارقام موجود در مراکز علمی؛ میتوان به بطلان ادعا پی‌برد؛ چه اینکه مصرف آب در سایر صنایع مانند صنایع تولید کاغذ بیشتر از مصرف آب در صنایع فولادی است.

شهرستان اشکذر نگین صنعت استان یزد است

عضو هیات مدیره شهرک فولاد با بیان اینکه ارتباط دانشجویان شهرستان اشکذر با صنعت به شدت پایین است گفت: شهرستان اشکذر نگین صنعت استان یزد و به عنوان قطب فولاد و کاغذ در سطح ملی مطرح است؛ اما از سوئی مشاهده میشود حضور نیروهای بومی در صنایع و کارخانجات کمترین نیروی بومی مشغول بکار هستند و این مهم ریشه در فقدان نیروی کار بومیِ متخصص در حوزه این صنایع دارد. بی شک برای صنعتگران فعال در این شهرستان استفاده از نیروی‌های متخصص بومی در اولویت قرار دارد؛ اما نبود نیروی کار متخصص از یک سو و سختی ایاب و ذهاب کارکنان از سوی دیگر موجب شده است تا صنایع فعال در این شهرستان به رغم وجود حاشیه‌های مختلف؛ استفاده از نیروهای غیر بومی را ترجیح دهند.

عدم همکاری مسئولین شهرستان اشکذر با صنایع فولاد

رضایی با اشاره به اینکه صنایع فولادی مستقر در شهرک صنعتی فولاد از کمترین امکانات برخوردار هستند افزود: عدم دسترسی به شبکه تلفن ثابت، نبود اینترنت، عدم همکاری اداره پست و تلگرام، عدم همکاری مسئولین منطقه‌ای در راه‌اندازی ایستگاه آتش نشانی و اورژانس، وضعیت خطرناک و بسیار بد جاده شهرک صنعتی فولاد، عدم همکاری اداره راه و شهرسازی در نصب تابلو شرکت‌ها و الزام پرداخت اجاره از سوی این شرکت‌های فعال در این شهرک به اداره راه و شهرسازی در قبال نصب تابلو راهنما و همچنین عدم همکاری برخی نهادهای مرتبط با صنعت فولاد را از جمله مشکلات و دغدغه‌‌هایی خواند که مدیران این واحدهای صنعتی با آن دست و پنجه نرم میکنند.
مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی پیروان غدیر از آلایندگی زیست محیطی فولادها آلیاژی به عنوان تنها مشکلی قابل برطرف شدن است یاد کرد و تاکید کرد: آلایندگی تولید شده در اثر فعالیت این صنایع قابل پایش و برطرف شدن است و هم اکنون نیز تمام فعالیت‌های این کارخانجات تحت کنترل هوشمند سازمان محیط زیست قرار دارد.

وی به فعالیت کارخانه اکسید روی در این شهرستان اشاره کرد و این سوال را مطرح کرد که؛ آیا بر مبنای تحقیقات علمی مضرات کارخانجات فولاد بیشتر است یا فعالیت کارخانه اکسید روی؟ آیا خطرات پساب‌های کارخانجات تولید کاغذ و مقوا برای سفره‌های آب زیرزمینی بیشتر است یا وجود کارخانجات فولاد؟
مدیر عامل شرکت فولاد پیروان غدیر تاکید کرد؛ بی شک در مقایسه‌های اینگونه‌ای متوجه خواهیم شد که؛ در صورت وجود شرایط یکسان؛ وجود شرکت‌های فولاد آلیاژی مضرات کمتری دارد.

فعالیت دانشگاهیان و بخش صنعت بویژه صنایع فولادی

جوانترین مدیر عامل صنعت فولاد کشور با تاکید بر اهمیت مدیریت نیروی انسانی متخصص در تمام حوزه‌ها بویژه حوزه‌ صنعت بر اهمیت کادر سازی از سوی مسئولین و نخبگان تاکید کرد و گفت: در حوزه صنایع فولادی بر لزوم توجه جدی دانشگاهیان شهرستان اشکذر به صنعت فولاد تاکید کرد و گفت: شهرستان اشکذر از حیث دارا بودن چهره‌ دانشگاهی و فرهیخته در بهترین وضعیت و خالت ممکن قرار دارد و میطلبد تا با فعالیت این چهره‌ها چشم انداز مناسبی در حوزه کسب و کار تعیین و عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه شهرستان اشکذر به عنوان یک شهرستان صنعتی و بویژه در صنعت فولاد در گستره ملی مطرح است؛ گفت: این شهرستان توجه جدی دانشگاهیان و مدیران علمی را در حوزه کادر سازی به خود میطلبد؛ تا با کادر سازی و تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه صنعت فولاد و طی یک مدیریت برنامه ریزی شده؛ زمینه حضور نیروی‌های بومی در این شهرستان را فراهم آورند.

مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های فولاد آلیاژی

مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی پیروان غدیر با اشاره به قانون پرداخت یک درصد از جمع فروش شرکت‌های فولاد آلیاژی تحت عنوان عوارض آلایندگی به اداره حفاظت محیط زیست گفت:
براساس این قانون، صنایع آلوده کننده محیط زیست موظف هستند تا زمانی که به تولید آلایندگی ادامه میدهند و البته به تشخیص و اعلام شورای عالی حفاظت محیط زیست؛ متناسب با درجه‌ آلایندگی تا سقف یک درصد قیمت فروش محصولاتشان تحت عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند تا توسط واحد صنعتی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها صرف پروژه‌های رفع آلایندگی از و جبران خسارت زیست محیطی گردد.
وی در ادامه گفت: چنانچه مسئولین استانی همین مبلغ یک درصد را در شهرستان اشکذر هزینه کنند؛ نیازی به انجام مسئولیت‌های اجتماعی از سوی این شرکت‌ها نیست.
وی با تاکید بر اینکه انجام مسئولیت‌های اجتماعی در حطیه اخلاق حرفه‌ای گنجانده میشود؛ گفت: در همین راستا شرکت فولاد آلیاژی پیروان غدیر مانند سال‌های گذشته بر انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود پایبند است و در تلاش است تا قبل از پایان سالجاری؛ مسئولیت‌های اجتماعی خود را به بهترین وجه و در راستای تامین منافع شهروندان شهرستان اشکذر انجام دهد.
خاطر نشان میگردد؛ مدیر عامل شرکت فولاد آلیاژی پیروان غدیر تاکید کرد؛ این شرکت پذیرای بازدید سرزده موسسه‌ها و ثمن‌های اجتماعی دارای مجوز از مراجع قانونی مانند موسسه حامیان حیات پاک اشکذر میباشد.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/CvDn9

4 پاسخ به “دغدغه فولادی‌ها بررسی شد”

 1. محمد گفت:

  سلام
  چه عجب یک نفر حرف حسابی زد

 2. یک شهروند گفت:

  البته درست است که مسئولان به صنایع فولادی بی توجه بودند اما شما در راستای اعتمادسازی مردم چه کرده اید

 3. محمدرضا گفت:

  مسئولان شهرستان اشکذر چون بومی نبودند دلسوز نبودند؛ با همکاری شرکت های فولادی مستقر می شد تمام مشکلات بهداشتی و زیست محیطی را حل کرد

 4. سید علی گفت:

  فولاد ها مجوز محیط زیست ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تکمیل کنید *