اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

خداحافظی ولاسکو از ایران

شناسه خبر : 27929 | تاریخ انتشار : : 26 بهمن 1392 - 21:11 | ارسال توسط :

خوليو ولاسکو سرمربي تيم ملي واليبال ايران در آخرين نشست خبري خود که امروز برگزار شد، گفت: براي من خيلي سخت است که بخواهم به عنوان سرمربي در آخرين کنفرانس صحبت کنم. چون از ديروز موج احساسات در من آغاز شده و از بيرون و همين طور خودم اين احساسات را مي‌بينم. صبح خيلي سعي […]

خوليو ولاسکو سرمربي تيم ملي واليبال ايران در آخرين نشست خبري خود که امروز برگزار شد، گفت: براي من خيلي سخت است که بخواهم به عنوان سرمربي در آخرين کنفرانس صحبت کنم. چون از ديروز موج احساسات در من آغاز شده و از بيرون و همين طور خودم اين احساسات را مي‌بينم. صبح خيلي سعي کردم خودم را براي اين کنفرانس آماده کنم اما با اين ويدئويي که پخش شد همه چيز خراب شد.

به گزارش فارس، وي ادامه داد:‌ خيلي دوست داشتم مي‌توانستم تا قهرماني جهان همراه تيم باشم به خاطر اينکه اعتقاد دارم ايران مي‌تواند به اين جايگاه برسد. از‌ آن جايي که واليبال آرژانتين در جاي مناسبي نيست از آذرماه گذشته از من خواستند به کمک اين تيم بروم تا در جاي بالاتر بايستد. من هرگز همکاري خودم را با ايران به پايان نخواهم برد.

ولاسکو با بيان اينکه 31 سال از آرژانتين دور بوده است، اظهار داشت: آرژانتين قصه ديگري دارد، کشور من است 31 سال دور بودم و حالا به من احتياج دارند. متأسفانه هيچ شانسي برايم نيست اگر الان نروم ديگر نمي‌توانم. اين آخرين شانس من براي خدمت‌رساني به کشورم است.

ولاسکو افزود: سه سال پيش که مي‌خواستم به ايران بيايم دو دليل وجود داشت اولين دليل حرفه‌اي که شغلم است و دومين مورد اينکه مي‌دانستم حرکتي جدي در واليبال ايران وجود دارد و بازيکنانش آينده روشني دارند. وقتي وارد ايران شدم متعجب شدم. شرايط را پيشرفته‌تر از چيزي که تصور مي‌کردم ديدم. من تيم‌هاي زيادي را ديده‌ام اما تعداد بازيکنان مستعد در ايران بيشتر از کشورهاي ديگر است. دليل فرهنگي يکي از دلايلي بود که دوست داشتم با يک فرهنگ متفاوت‌تر از هر جاي ديگري که ديده بودم‌ آشنا شوم. تا حالا با اين فرهنگ آشنا نبودم.

ولاسکو در ادامه صحبت‌‌هاي خود با اشاره به اينکه از انتخابش خوشحال است، عنوان کرد: بسيار خوشحالم که به نتيجه قطعي رسيده‌ام و اين انتخاب را انجام دادم. اين يکي از تجربيات جالب زندگي من به شمار مي‌آيد. از اين فرصت در اين نشست استفاده کرده و از تمام مردم ايران تشکر مي‌کنم. نه فقط بازيکنان و اعضاي فدراسيون که با آنها کار کردم بلکه از همسايگان، رسانه‌ها و هواداران که در تمام اين مدت حامي من و تيم بودند تا به اين موفقيت برسيم تشکر مي‌کنم.

سرمربي تيم ملي ايران با اشاره به اينکه مردم آرژانتين و ايتاليا سوالات زيادي را از وي درباره ايران مي‌پرسيدند،‌ خاطرنشان کرد: اطلاعات مردم آرژانتين و ايتاليا درباره ايران کافي نيست. بنابراين نه تنها درباره واليبال ايران بلکه درباره فرهنگ متفاوتي که ديدم صحبت کردم. هرچند زمان خداحافظي فرا رسيده اما هرگز ارتباط همکاري‌ام را با ايران قطع نخواهم کرد.

وي گفت: بازيکنانم گفتند يک مربي خوب يک معلم خوب است و اگر هم در نقش يک معلم کارم را خوب انجام داده باشم بعد از سه سال به من نيازي نخواهند داشت چون کارشان را مي‌دانند. بعضي از مربيان فکر مي‌کنند اگر خوب باشند و تيم را ترک کنند ديگر آن تيم نتيجه نمي‌گيرد اما موفقيت يک مربي اين است که وقتي تيم را ترک مي‌کند شاگردانش کارشان را انجام دهند.

ولاسکو با بيان اينکه يک مربي خوب ديگر در حال مذاکره با ايران است، اظهار داشت: يک مربي خوب که او را مي‌شناسم در حال به پايان رساندن مذاکراتش است. برناردي را 12 سال است مي‌شناسم. وقتي 17 ساله بود مربي‌اش بودم و با او آشنايي دارم. او براي مربيگري از عنوان حرفه جديدش تصميم گرفت ايتاليا را ترک کرده و به لهستان برود. هرچند تجربياتش ممکن است به اندازه من نباشد چون جوان است اما وقتي من در سال 1989 کارم را با ايتاليا آغاز کردم 39 سال بيشتر نداشتم الان فکر مي‌کنم برناردي براي مربيگري در جايگاه مناسب‌تري نسبت به من قرار دارد هرچند آسان نيست تيمي را بعد از نتايج خوب مسئوليتش قبول کني اما هر کس عاشق ايران است بايد به آن کمک کند تا موفقيت‌ها ادامه داشته باشد.

سرمربي تيم ملي واليبال ايران با بيان اينکه رفتنش به آرژانتين حرفه‌اي نيست، تصريح کرد: تصميم سختي است. وضعيت آرژانتين نسبت به ايران پايين‌تر است. وضعيت اقتصادي هم به اين صورت است اما وقتي من جوان بودم چيزهاي زيادي از آرژانتين گرفتم و تحصيل رايگان داشتم. به عنوان مربي بدنساز و مربي دوم در سال 1982 جاهاي زيادي سفر کردم اما وقتي آنجا را ترک کردم يک حرفه جديد را در ورزش آغاز کردم.

ولاسکو ادامه داد: به ايتاليا رفتم، مشهور شدم و پول زيادي به دست‌ آوردم. بدون اينکه اين پول را به کشورم بازگردانم. حالا وقتش است که دينم را ادا کنم. به همين خاطر تصميم گرفتم بروم اما ايران هميشه در قلب من باقي خواهد ماند و اين را ديروز به بازيکنانم گفتم. اگر ايران به روند پيروزي‌هايش ادامه دهد بهترين هديه براي من است.

سرمربي تيم ملي واليبال ايران در ادامه به سؤال خبرنگاران پاسخ گفت و اظهار داشت: هيچکدام از مربيان جديد دوست ندارند در مورد مربيان قديمي صحبت کنند و برعکس من از همه تشکر مي‌کنم که هميشه به من لطف داشتند اما کار من تمام شد و بهتر است ديگر در مورد دوران حضور من در ايران صحبت نکنيم. براي هدايت يک تيم تنها يک روش وجود ندارد و راه‌هاي مختلفي براي رسيدن به موفقيت وجود دارد. براي مثال تيم ژاپن فکر مي‌کرد با روش‌هايي که در گذشته داشت مي‌تواند باز هم موفقيت کسب کند اما اينگونه نشد يا لهستان در دهه 70 در مسابقات مختلفي قهرمان شده بود چون فکر مي‌کرد تنها يک راه براي رسيدن به موفقيت وجود دارد اما شاهد هستيم که اين سال‌ها به موفقيت چنداني دست پيدا نکرده است. مربي جديد نبايد راه مربي قديم را ادامه دهد چرا که هر مربي‌اي سيستم و روش خاص خودش را دارد.

ولاسکو در مورد اينکه آيا بهتر نبود حداقل تا پايان مسابقات قهرماني جهان به کارش در ايران ادامه مي‌داد و سپس به آرژانتين مي‌رفت، تصريح کرد: خودم هم ترجيح مي‌دادم که بمانم و کارم را در ايران تمام کنم و از آرژانتيني‌ها هم خواسته بودم که تا پايان مسابقات قهرماني جهان منتظرم بمانند. اگر حالا پيشنهاد فدراسيون آرژانتين را رد مي‌کردم آنها مربي ديگري را انتخاب مي‌کردند. نمي‌دانم چقدر با آرژانتين موفق خواهم بود چون زمان کمي دارم و ريسک کردم و پيشنهاد آنها را پذيرفتم. يکي از مهمترين دلايلم اين بود که آرژانتين کشور من است.

وي افزود: من با مربي جديد حرف مي‌زنم و شرايط را براي وي توضيح خواهم داد در حال حاضر هم صحبت‌هاي زيادي با برناردي انجام داده‌ام و البته اين را هم بگويم که برناردي،‌ بانيولي سرمربي تيم واليبال متين را مي‌شناسد و از وي هم کمک خواهد گرفت. هرچند که در مجموع من معتقدم تغيير هميشه سخت است.

سرمربي تيم ملي واليبال در پاسخ به اين سؤال که آيا امکان دارد باز هم وي را در کنار تيم ملي ايران ببينيم يا خير و اينکه چقدر براي انتخاب بازيکنان دخالت خواهد کرد اظهار داشت: من با بيش از 50 بازيکن در ايران کار کردم اما در مورد سرمربي جديد بايد بگويم من تصميم‌گيرنده نيستم و تنها مي‌توانم يکسري توضيحات کلي به وي بدهم. وضعيت برناردي وقتي که به ايران بيايد بهتر از وضعيتي است که من زمان آمدن به ايران داشتم چون آن زمان کسي نبود که به من کمک کند.

ولاسکو خاطرنشان کرد: در مورد آينده هم بايد بگويم که شايد آرژانتين آخرين تيمي باشد که من به عنوان سرمربي در آن فعاليت کنم و ممکن است پس از آن به عنوان مدير فني و يا سمت‌هايي از اين قبيل مشغول به کار شوم هرچند که بهتر است در اين مورد موضوع بعد از المپيک 2016 صحبت کنيم.

وي ادامه داد: من ديگر جوان نيستم و دوري از خانه و وطن شرايطم را سخت مي‌کند. مديريت همزمان در سه کشور خيلي سخت است؛ فرزندانم در ايتاليا هستند، دوستانم در آرژانتين هستند و در ايران هم مربيگري مي‌کردم. همانطور که گفتم مديرفني بودند برايم راحت‌تر خواهد بود و شايد اگر بعد از همکاري‌ام با آرژانتين از ايران پيشنهادي در اين خصوص داشته باشم باز هم به ايران برگردم اما مطمئن باشيد به کشور چهارمي فکر نمي‌کنم.

سرمربي تيم ملي واليبال ايران، عنوان کرد: واليبال ايران نکات زيادي به من ياد داد که از جمله آنها فرهنگ واليبالي و فرهنگ کلي ايران بود. در اروپا فکر مي‌کنند واليبال نمي‌تواند در کشورهاي ديگر پيشرفت کند و با اين طرز تفکر نمي‌توانستم تصور کنم که واليبال در ايران چقدر پيشرفت کرده است و از اينکه ايران در مسابقات مختلف موفقيت کسب مي‌کرد تعجب مي‌کردند.

وي ادامه داد: در تمام مصاحبه‌ها که شرکت کردم گفتم تيم ايران خاص بود و پيشرفت زيادي داشت. البته چند بار هم به داورزني گفتم اگر شرايط اقتصادي بهتر شد ميزباني چند تورنمنت بزرگ را براي ايران بگيرد تا جهان با واليبال ايران بيشتر آشنا شود.

ولاسکو خاطرنشان کرد: واليبال ايران اشتياق جديدي به من داد. بازيکنان ايران هميشه مي‌خواهند پيروز شوند و اين را در ليگ برتر هم ديدم. انگيزه‌اي که آنها داشتند انگيزه من را هم چند برابر مي‌کرد. مطمئن باشيد چيزي که در ايران آموختم را به سايرين هم خواهم گفت و اين موضوع فقط محدود به ورزش نمي‌شود.

ولاسکو در پاسخ به سؤال فارس مبني بر اينکه آيا همانطور که شما واليبال ايران را احياء کرديد ايران هم شما را احياء کرده گفت: درست مي‌گوييد من از ايران خيلي‌ها چيزها ياد گرفتم اما اين را هم بدانيد که من تنها مربي در سطح جهان هستم که اين مقام را کسب کردم. درباره اروپا و آسيا قبلاً‌ کسي نبوده که به عنوان مربي بهترين تيم آسيايي و اروپايي را به دست آورد. ايران نام من را در تاريخ واليبال جهان قرار دارد.

سرمربي تيم واليبال ايران در پاسخ به سؤال خبرنگاري که پرسيد برناردي در مصاحبه با يکي از خبرگزاري‌ها اعلام کرده هنوز با ايران قراردادي امضاء‌ نکرده است، اظهار داشت: هفته پيش هفته مهمي بود. لورنزو نمي‌خواست در حالي که با يکي از تيم‌هاي لهستان کار مي‌کند حرفي بزند اين از نظر حرفه‌اي درست نيست. مطمئن هستم اين قرارداد امضاء مي‌شود و او به ايران مي‌آيد، در حال حاضر قادر نيست به صورت رسمي بگويد.

ولاسکو درباره اهداف ولايبال ايران عنوان کرد: هيچکس نمي‌تواند از ايران انتظار داشته باشد در ليگ جهاني تمام بازي‌ها را برنده شود. ليگ جهاني در آينده فرمول جديد خودش را خواهد داشت و اولين ليگي است که تيم‌هاي A در آن خواهند بود. ما با 7 تيم برتر بازي کرديم و اين افتخار بزرگي است. آرژانتين از نظر رنکينگ يک است اما فدراسيون جهاني ايران را انتخاب کرد، حقيقت هميشه در رنکينگ خلاصه نمي‌شود. رسيدن به رده‌هاي بالا تلاش زيادي را مي‌طلبد اما وقتي فدراسيون جهاني تلاش ايران را ديد آن را بين 8تيم برتر گذاشت تا در مسابقات شرکت کند اين افتخار بزرگ اما کار سختي است. اولين باري خواهد بود که ايران در رقابت‌هاي نفس‌گير تلاش مي‌کند و اين قابل مقايسه با قبل نيست.

وي افزود: اين را نه تنها مردم بايد درک کنند آنها اعتقاد دارند وقتي شما برنده شديد و يک جام کسب کرديد هميشه بايد برنده باشيد اما دليل نمي‌شود اگر يک بار ايتاليا را برديم از آنها برتر هستيم يا اگر باختيم ايران پس‌رفت کرده است. آنها تعجب کرده‌اند يک بار توانستيم ايتاليا را شکست دهيم اين پيروزي مي‌تواند پله‌هاي ترقي را فراهم کند تا در ليگ آينده هم نتيجه خوبي بگيرد. اگر اکنون در چنين جايگاهي هستيم، خوب خواهد بود که آن را حفظ کنيم.

سرمربي تيم ملي واليبال ايران با بيان اينکه فراموش کرده درباره برناردي مطلبي را بگويد يادآور شد: فراموش کردم بگويم چرا برناردي چنين صحبتي را مطرح کرد. اگر شما روزنامه‌هاي ايتاليا و آرژانتين را ببينيد کوچکترين صحبتي با آنها نداشتم در حاليکه آنها مي‌خواهند صحبت کنند اما با توجه به احترامي که به ايران دارم مي‌خواستم به طور رسمي اولين بار در ايران اين موضوع را بگويم تا فردا بتوانم با روزنامه‌هاي ايتاليايي و آرژانتيني مصاحبه کنم. با احترام به رسانه‌هاي ايران نمي‌خواستم پيش از اينکه تصميمم قطعي شده و آنها بدانند با رسانه‌هاي ديگري صحبت کنم.

ولاسکو در ادامه صحبت‌هايش درباره احساسش به ايران يادآور شد: سه سال پيش که آمدم فکر نمي‌کردم چنين احساسي نسبت به ايران داشته باشم. مي‌دانستم يک تجربه خوب خواهد بود اما نمي‌دانستم به اين شکل باشد. اين حس در من به خاطر شما و مردم ايران نه به عنوان يک مربي به عنوان يک شخص به وجود آمد.

وي ادامه داد: وقتي کارم را شروع کردم داورزني رفتار خوبي داشت يکي از نکات مثبت اين است که او هدايت واليبال را درست انجام مي‌دهد. به عنوان يک شخص هميشه به من لطف زيادي داشت و کمکم مي‌کرد. وقتي دخترام به ايران آمد از فرزندش خواست همراه دختر من و خانواده‌ام باشد و تا جايي که مي‌توانست ايران را به آنها نشان داد. اين کاملاً شخصي است. درباره خوش‌خبر هم بگويم کارهاي زيادي کنار هم انجام داديم. هميشه سعي مي‌کردم سازمان واليبال ايران را نشان دهم و بعضي اوقات خوشحال نبودم چون مي‌ديدم نقاط ضعفي وجود دارد اما از نظر شخصي هميشه قضيه خوب بود.

سرمربي واليبال ايران در پايان گفت: تک‌تک کارکنان فدراسيون مانند يک دوست بودند اما در مورد همسايگانم وقتي مهماني در خانه‌ام بود به من غذا تعارف مي‌کردند و جالب اينکه آنها با ذائقه من آشنايي داشتند و غذاهايي را درست مي‌کردند که من دوست داشتم مثلا سس کچاپ نمي‌ريختند! حتي در آشپزخانه فدراسيون هم به همين صورت بود آنها مي‌دانستند چه چيزهايي برايم مضر است اين است که من عاشق ايرانم.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/XBfXL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124