• کد خبر: 85485
   منتشر کننده: علی مشیری نیا (سردبیر)
    تاریخ انتشار: دوشنبه 6 آبان 1398 - 16:06
  روند تخریب قلعه تاریخی عزآباد رستاق شدت گرفته است و به تازگی یک برج، بخشی ازکنکره و حصار قلعه تاریخی عزآباد رستاق فروریخته است.

  به گزارش اشکذر خبر؛ یک فعال فرهنگی، اجتماعی عزآباد گفت: روند تخریب قلعه تاریخی عزآباد رستاق شدت گرفته است و به تازگی یک برج، بخشی ازکنکره و حصار قلعه تاریخی عزآباد رستاق فروریخته است.

  “محمد صادق درخشی” در این رابطه گفت: قلعه تاریخی عزآباد روز به روز به دلیل عدم توجه و رسیدگی از سوی مسئولین مربوطه در حال تخریب و فرسایش قرار دارد.

  “درخشی” با اشاره به ثبت ملی این اثر تاریخی افزود: هم اکنون قلعه عزآباد در وضعیت بسیار نامناسبی قرار دارد و در جدید ترین فرسایش انجام شده متاسفانه یک از برج های آن ازمیانه فروریخته و برج دیگری ازمیان شکاف برداشته است.

  این فعال فرهنگی، اجتماعی خاطرنشان کرد: هرچند درسنوات گذشته نیز اعتباراتی هرچند اندک برای تعمیر ونگهداری این بنای تاریخی هزینه شده است ولی اگر قدم موثرتری برای نگهداری این اثر صورت نگیرد به زودی جز تلی خاک چیز دیگری از قلعه عزآباد به‌جا نمی‌ماند.

  وی خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی که قریب یک هکتار وسعت دارد با دیوارهای بلند وکنکره دار و ۸ برج دیده بانی محصور شده و منازل داخلی شامل سکونتگاه ، انبار آذوقه و محل نگهداری دام در دو طبقه تماما با خشت وگل ساخته شده است .

  محمد صادق درخشی یادآورشد: هرچند درتواریخ یزد از این قلعه به عنوان اولین سکونتگاه مردمان این آبادی یادشده است ولی میراث فرهنگی در ثبت تاریخی این بنا ، آن را متعلق به دوره افشاریه وزندیه می داند .

  وی درپایان گفت: دورتادور این قلعه حصارهای کوتاهتری موسوم به”شیراجی” و خندق نیز وجود داشته که اثری از آن نیست و درسنوات اخیر درب ورودی قلعه نیز توسط برخی افراد سودجو تخریب شده و گل میخ های آن را به یغما برده اند ومابقی نیز موریانه خورده است.

  خاطر نشان میگردد؛ قلعه تاریخی عزآباد به شماره ۲۱۷۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از قلاع ارزشمند شهرستان اشکذر به شمار می‌آید.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/HMls8

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *