اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

حلقه مفقود انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع فعال در شهرستان اشکذر

شناسه خبر : 91253 | تاریخ انتشار : : 13 اردیبهشت 1399 - 1:31 | ارسال توسط :

اشکذر خبر_ علی مشیری نیا کرونا با تمام زحمت هائی که برای اقشار مختلف مردم و ملت های دنیا ایجاد کرده است؛می توان ادعا کرد که در ایران اسلامی و در حوزه صنعت موفق به ایجاد پارادوکس نیز شده است. این ادعا از این منظر قابل دفاع و بررسی است که از یک سو با […]

اشکذر خبر_ علی مشیری نیا کرونا با تمام زحمت هائی که برای اقشار مختلف مردم و ملت های دنیا ایجاد کرده است؛می توان ادعا کرد که در ایران اسلامی و در حوزه صنعت موفق به ایجاد پارادوکس نیز شده است. این ادعا از این منظر قابل دفاع و بررسی است که از یک سو با وجود شرایط خاص کرونائی چرخش چرخ صنعت با مشکلاتی مواجه شده است و از یک سو شعار سال جاری که همان “جهش تولید” است؛ باید محقق شود.

این وصعیت در شهرستان اشکذر به گونه ای است که؛ شهروندانی در شهرستان اشکذر که دومین شهرستان صنعتی استان یزد به شمار میرود؛ چشم انتظار انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع فعال در این شهرستان هستند. صنایع فعالی که بعضا در سطح ملی افتخار آفرینی می کنند و اتفاقا جای افتخار نیز دارد.

در کنار اینهمه مسئولین استانی نیز به وجود این صنایع بر خود می بالند و در پی این هستند تا در سایه موفقیت هرچه بیشتر این صنایع برای خود رزومه ای مبنی بر مدیریت تراز اول از خود به یادگار گذاشته و نیز در پایان سال جاری بر آن ببالند و بر سیاق دست آوردهای خود بیافزایند.

در وهله اول به ذهن نگارنده نیز مانند اذهان عموم مسئولین چنین متبادر میشود که کور باد چشم حسود و کور شود هرکس که نتواند دید. اما با کمی تامل و تعمق در این باب؛ بغض گلوگیر راه نفس را می بندد و نفس کشیدن در این هوای بهاری را با زحمت مواجه می سازد.

چه اینکه در شهرستانی با وجود بیش از ۴۵۰ واحد صنعتی فعال و صنایعی که غالبادیوار مدرسه شهید مددی فیروزآباد اشکذر که بیش از سه ماه افتاده است مسئولیت های اجتماعی خود را و البته برای جلب رضایت و نظر مسئولین استان و دلخوشی آنها انجام میدهند؛ دیوار مدرسه ای در بهمن ماه سال گذشته می افتد و طبق شنیده ها بازسازی آن بر عهده والدین مدرسه میباشد. براستی اینهمه جسارت از کجا آمده است؟

با تحقیقات به عمل آمده و حسب شنیده هایی از منابع مختلف، متعدد و موثق، گویا برای صنایع رضایت مسئولین استانی مهم تر است از اینکه کار مفیدی را در جهت خیر کثیر انجام داده باشند و مسئولین استانی نیز اندر پی ژست مدیریت خود هستند. فارغ از اینکه در شهرستان اشکذر با وجود اینهمه صنایع، مشکلات متعددی دامن گیر شهروندان این شهرستان است و تنها با مشارکت واقعی و بدور از اغواگری ۲۰ درصد از این صنایع؛ بخش عظیمی از این مشکلات از بین خواهد رفت و البته اینکه صنایع فعال در این شهرستان پای کار نمی آیند؛ معمائی است که البته طی دو، سه روز اخیر این معما برای نگارنده حل شده است.

…و اما طی یک سال اخیر؛ نگارنده با یاداشت های متعدد انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع را مطالبه و در راستای شفاف سازی انجام این مسئولیت ها؛ پیشنهاد انتشار آن در این پایگاه خبری طی یادداشتی با عنوان جوانان اشکذری حق‌دارند تا حس خوب زندگی را تجربه کنند ارائه داده است. اما تنها و تنها دو یا سه شرکت در این وادی وارد شدند و این نشان از آن دارد که مابقی صنایع؛ یا مسئولیت اجتماعی خود را انجام نمیدهند که با وضعیت موجود حتی تصور آن نیز خنده آور است و یا  اینکه مسئولیت های خود را در مرکز استان و به پای مسئولین استانی قربانی میکنند.

گرچه در ابتدای یادداشت به وضعیت پارادوکسی موجود اشاره شد. اما به نظر می آید که میشود با تدبیر و همفکری و البته نه ژست گیری مدبرانه؛ از این وضعیت نیز عبور کرد. اگر صنایع فعال در حوزه شهرستان اشکذر قصد دارند تا در سالی که مزین به شعار جهش تولید است؛ افتخار آفرینی کنند و اگر مدیران استانی قصد دارند تا زمینه و بستر لازم را برای تحقق این شعار فراهم آورند؛ عیبی ندارد؛ بسم الله شروع کنید؛ اما در نظر داشته باشید در کنار بالا رفتن آمار تولید و در کنار بزرگ شدن این اعداد و ارقام هستند مردمی که روز به روز کوتاه تر می شوند؛ هستند مردمی که نیاز به حمایت همین صنایع در حوزه های فرهنگی و…دارند و فارغ از این نوع دغدغه ها؛ شما در منطقه ای مشغول فعالیت هستید که از منظر شهری یک شهر مستقل است و این شهر دارای امکانات نسبتا خوبی است و اتفاقا شما نیز از این امکانات در راستای اهداف خود بهره میبرید. (بگذریم از اینکه حساب های خود را به مرکز استان برده اید و از تاسیس دفتر در این شهرستان فراری هستید و یحتمل این مهم نیز برای مسئولان استانی خوشایند است.)

شاید بتوان سبد معیشتی را نیز از طریق مشارکت همین مردم تهیه و توزیع کرد. اما نمیتوان به این مردم گفت: دیوار مدرسه را، ساختمان درمانگاه را، ساخت فلان پل و جاده را انجام دهید.

حواسمان باشد ژست مدیریت و تدبیر برای ما نان و آب و نامه عمل عالم قبر و قیامت نمیشود. حواسمان باشد تعریف مدیریت تساهل و تسامح با صاحبان صنایع نیست. صنعتگری که در حوزه شهری قرار گرفته است باید علاوه بر پرداخت دیون مالی خود به دستگاه های اداری، مسئولیت اجتماعی خود را در حوزه همان شهر انجام دهد و صنایعی هم که خارج از حوزه شهری فعال هستند؛ آگاه باشند که مسئولیت اجتماعی خود را در سطح کلان شهرستان انجام دهند و البته اگر به دنبال تخفیف مالیاتی هستید؛ بدانید که در شهرستان اشکذر چندین موسسه خیریه و فرهنگی وچود دارد که در صورت همکاری با این موسسه ها میتوانید از تخفیف های مالیاتی خوبی برخوردار شوید.

جان کلام اینکه:

وضعیت پیش روی ما بیانگر وضعیتی پروداکسی است که البته با عنایت به حسن همجواری و همکاری صنایع قعال در شهرستان اشکذر می تواند به وضعیت مطلوب نزدیک شود و رسیدن به وضعیت در گروی انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع فعال در این شهرستان بستگی دارد و آنچه مهم است رضایت خداوندی است که رضایت او در رضایت مردم نهفته است. پس مردم را در یابید و هوای مسئولین استانی در حد نیاز داشته باشید و بس.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/PJmT8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec