• کد خبر: 24160
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 2 مرداد 1392 - 09:53
  شانزدهمین جلسه ؛
  شانزدهمین جلسه حلقه صالحین کوثر اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر با موضوع نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر در سالن اجتماعات امام زاده سیدجعفر محمد یزد برگزار شد.

  حسن داودی، مربی این جلسه، ادامه بحث نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر را مورد بحث قرار داد و گفت : امام علی (ع) در خصوص شناخت اقشار گوناگون به مالک سفارش می کند که : ای مالک بدان مردم از گروه های گوناگونی می باشند که اصلاح هریک جز با دیگری امکان ندارد و هیچ یک از گروه ها از گروه دیگر بی نیاز نیست. از آن قشرها، لشکریان خدا و نویسندگان عمومی و خصوصی، قضات دادگستر، کارگزاران عدل و نظم اجتماعی، جزیه دهندگان، پرداخت کنندگان مالیات، تجار و بازرگانان ، صاحبان صنعت و پیشه وران و طبقه پایین جامعه از نیازمندان و مستمندان می باشند.

  داودی در ادامه این مبحث گفت : خداوند برای هریک از این اقشار سهمی مقرر داشته و مقدار واجب آن در قرآن یا سنت پیامبر (ص) تعیین کرده که پیمانی از طرف خداست و نگهداری آن بر ما لازم است .

  وی در ادامه گفت : حضرت علی (ع) در این نامه به مالک دستور می دهد برای تمام اقشار گوناگون یاد شده، در پیشگاه خدا گشایشی است و همه آنان به مقداری که امورشان اصلاح شود بر زمامدار حقی مشخص دارند و زمامدار از انجام آنچه خدا بر او واجب کرده نمی تواند موفق باشد جز آنکه تلاش فراوان نماید و از خدا یاری بطلبد و خود را برای انجام حق آماده سازد و در همه کارها ، آسان باشد یا دشوار ، شکیبایی ورزد.

  مربی این جلسه در بخش پایانی سخنانش افزود: در نظامیان با خانواده های ریشه دار، دارای شخصیت حساب شده، خاندانی پارسا، دارای سوابق نیکو و درخشان که دلاور و سلحشور و بخشنده و بلند نظرند ، روابط نزدیک برقرار کن که آنان همه بزرگواری را در خود جمع کرده و نیکی ها را در خود گرد آورده اند، پس در کارهای آنان به گونه ای بیندیش که پدری مهربان درباره فرزندش می اندیشد و مبادا آنچه را که آنان را نیرومند می کند در دیده ات بزرگ جلوه کند و نیکوکاری تو نسبت به آنان هرچند اندک باشد را خوار مپندار، زیرا نیکی آنان را به خیرخواهی تو خواند و گمانشان را نسبت به تو نیکو گرداند.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/IBG4I

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *