• کد خبر: 23137
   منتشر کننده: مدیرمسئول (علیرضا عسکری )
    تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 خرداد 1392 - 17:21

  چهاردهمین جلسه حلقه صالحین کوثر استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر در سالن اجتماعات امام زاده سیدجعفر محمد یزد برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اشکذر، موضوع این جلسه، بحث پیرامون نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر و بررسی شرایط حاکم و اخلاق رهبری از دیدگاه آن حضرت بود.

  داوودی مربی این جلسه گفت : یکی از شرایط حاکم این است که در برابر خدا متواضع باشد و خود را در مرتبه خدایی نبیند. نباید به مردم بگوید من امر می کنم و شما وظیفه دارید به آنچه من امر می کنم عمل کنید این نوع رفتار، خودبزرگ بینی و تکبر است.

  وی  در ادامه افزود : والی باید از تکبر و غرور و خودپسندی بپرهیزد و نباید خود را در مقام خداوند بداند چرا که خداوند هر متکبر و خودپسندی را بی ارزش می کند.

  داوودی  گفت : در نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر به دو چیز بیشتر تأکید شده ، یکی عدالت و دیگری جلب رضایت مردم که منظور از مردم در اینجا عامه مردم است نه خواص . و والی باید برای جلب رضایت و خشنودی عامه مردم تلاش کند چرا که خشنودی و رضایت عموم مردم خشم خواص را از بین می برد و خواص جامعه معمولا کمترین کمک را به حکومت می کنند و اگر مشکلاتی برای دولت پیش آید همیشه عامه مردم هستند که کمک می کنند و در قبال آنچه به آنها عطا می شود سپاسگزاری و برای رفع مشکلات حاکم به دولت یاری می رسانند.

  مربی جلسه در خاتمه این بحث ضرورت رازداری حاکم و والی در نامه حضرت علی (ع) را مطرح کرد و گفت : از شرایط دیگر والی این است که تا می تواند زشتی ها را بپوشاند و مردمی که به دنبال عیوب دیگران بیشتر جستجو می کنند از خود دور کند و این افراد را دشمن بداند و باید برای رفع عیوبی که به صورت جمعی مشاهده کرد باید برای رفع آن عیوب از آن جمع، به صورت جمعی تذکر بدهد.

  لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/nY6bG

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *