اشکذر خبر

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124

“جوش دوره” آیین سنتی اشکذری ها در صبح عاشورا + عکس

شناسه خبر : 33877 | تاریخ انتشار : : 21 آبان 1393 - 18:12 | ارسال توسط :

  اشکذر نیوز: در اشکذر جوش دوره رسم خاص است در عزاداری امام حسین (ع) که شاید منحصر به فرد باشد که در حسینیه سفید اجرا می شود و این رسم در جای دیگری سراغ نداریم و برگزاری آن به این شرح است که در صبحگاه دهم محرم، هنگامی که خورشید عاشورا در شرف طلوع […]

 

اشکذر نیوز: در اشکذر جوش دوره رسم خاص است در عزاداری امام حسین (ع) که شاید منحصر به فرد باشد که در حسینیه سفید اجرا می شود و این رسم در جای دیگری سراغ نداریم و برگزاری آن به این شرح است که در صبحگاه دهم محرم، هنگامی که خورشید عاشورا در شرف طلوع است نوحه خوان این مراسم از بلند گو با نوحه خاصی مردم را به شرکت در این مراسم فرا می خواند و سال ها پیش از این که بلند گو نبود چند نفر از ذاکرین امام حسین (ع) پشت بام تکیه حسینیه می رفتند و با هم خوانی هایی به مردم ندا می دادند که به آن صلاة کشیدن می گفتند.

 

صلاة، صلاة، صلاة

الصلاه علی الحسین الشهید بکربلا

قربان شوم به وقت دعا کردنت حسین (ع)

با شمر رو سیاه به سر بریدنت حسین (ع)

از قطره قطره ی خون تو می آید این ندا

ای مرحبا به وعده وفا کردنت حسین (ع)

 

بعد از این اعلام که در سال های اخیر نواختن طبل هم به آن اضافه شده است، نوحه خوانان بالای یکی از غرفه های حسینیه و مردم پایین، جلوی آن ها می ایستند.

این برنامه که یک رسم دیرینه در اشکذر است نوحه خوان های زیادی به خود دیده است که قدیمی ترین کسی که مردم به یاد دارند آخوند ملا علی بوده، بعد پسرش ملا غلامرضا ذاکری، بعد شخصی به نام میرزا حسن، بعد از او ملا عبدالرسول و ملا غلامحسین پور ذاکری، بعد برادران ملا محمد و ملا عباس حیدری که با فوت ملا محمد حیدری و ملا عباس،  فرزندان ملاعباس حیدری نوحه خوانی آن را به عهده دارند.

 

ابتدا مرثیه و نوحه ای که غم انگیزی این روز را حکایت می کند را می خوانند سپس دست در دست یکدیگر داده و دور کلک و نخل و خیمه ها در حسینیه سر پا شده است حلقه ای تشکیل می دهند و در حالی که این حلقه ماتم در چرخش است این نوحه با لحن و شیوه خاصی که بسیار غم انگیز است خوانده می شود.

 

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)   (جواب)

حسین بی کس مادر، حسین بی کس مادر، قتیل خنجر کافر

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

چه سان بینم ترا بی سر، چه سان بینم ترا بی سر، میان خون – من مضطر

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

به صد نازت بپروردم، به صد نازت بپروردم، غریب و بی کس – مادر

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

بسی زحمت کشیدم من ، بسی زحمت کشیدم من که تا پروردمت مادر

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

چه شد قاسم؟ چه شد اکبر؟ چه شد قاسم؟ ه شد اکبر؟ چه شد عباس نام آور؟

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

خزان شد گلشن طاها، خزان شد گلشن طاها، گل و گلزار پیغمبر (ص)

بگریید ای مسلمانان، بگریید ای مسلمانان به قتل آل پیغمبر (ص)

 

بعد از این که این نوحه چند دفعه تکرار شد، دست های یکدیگر را رها کرده با فریاد یا حسین و به حالت هجومی به طرف نوه خوان می دوند، نوه خوان نوحه خاصی دارد که برای این جاست و این نوحه در سال فقط یک بار در همین جا خوانده می شود.

شور است و شین است و واویلا   قتل حسین است و واویلا

شورش ناس است و واویلا         قتل عباس است و واویلا

 

مراسم حسینیه در این جا به پایان می رسد و مردم با شیر گرم و کیک نذری پذیرایی می شوند. سپس نوحه خوانان بعد از اینکه از کسانی که در سال گذشته در مراسم حضور داشته و طی عاشورای سال قبل تا کنون به رحمت حق پیوسته اند یاد می کنند و با مردم به راه می افتند و در کوچه و محل با حالت نوحه خوانی به صورت دوره حرکت می کنند و به ترتیب به خانه هایی که طی یک سال گذشته، از عاشورای سال قبل تاکنون، کسی از آن خانه فوت کرده است وارد می شوند، نوحه و مرثیه ای می خوانند و از خانه بیرون می آیند، در هنگام خروج، صاحب خانه و بازماندگان آن مرحوم یا مرحومه از هیات پذیرایی می کنند.

 

با این توضیح که نامگذاری این مراسم که آن را « جوش دوره » می خوانند از این جهت است که « جوش » به معنی هیجان و التهاب است چرا در این روز مردم در وضعیت عادی و آرام خود نیستند و « دوره » بودن آن هم از این جهت است که هم به صورت حلقه دور حسینیه می چرخند و هم سپس برای رفتن به خانه فوت شدگان به صورت دوره گردی ، محله را دور می زنند.

 

این مراسم موسوم به جوش دوره یکی از خالص ترین ارادات اهالی اشکذر، به مولایشان حسین (ع) در صبح عاشورا است. آن ها از ترس اینکه مبادا خواب بمانند و جوش دوره را از دست بدهند شب عاشورا را احیاء می گیرند و در حسینیه می مانند.

 

جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر

جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر جوش دوره اشکذر

 

منبع : نشریه فطرس حسینیه سفید اشکذر

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/eXnkp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
mci
car
ads
farntec
124