اشکذر خبر

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124

جوانان اشکذری حق‌دارند تا حس خوب زندگی را تجربه کنند

شناسه خبر : 81846 | تاریخ انتشار : : 13 خرداد 1398 - 8:19 | ارسال توسط :

اشکذر خبر – علی مشیری: بدون اغماض در هر بخشــی از جامعه، اخلاق یکی از مهم‌ترین معیارها برای بررسی و قضاوت کردن است. به‌طوری‌که اگر ورزشکاری اخلاق ورزشی نداشته باشد، هرچند که خوب بازی کند مورد تحسین و تمجید بزرگان و جامعه قرار نمی‌گیرد. حوزه کسب‌وکار نیز از این قاعده مستثنا نیست. چه اینکه نگاه […]

اشکذر خبر – علی مشیری: بدون اغماض در هر بخشــی از جامعه، اخلاق یکی از مهم‌ترین معیارها برای بررسی و قضاوت کردن است. به‌طوری‌که اگر ورزشکاری اخلاق ورزشی نداشته باشد، هرچند که خوب بازی کند مورد تحسین و تمجید بزرگان و جامعه قرار نمی‌گیرد.

حوزه کسب‌وکار نیز از این قاعده مستثنا نیست. چه اینکه نگاه اخلاقی به کسب‌وکار را می‌توان ماحصل نوع تفکر مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در دنیای امروز دانست که به‌نوعی، اعتبار شرکت‌ها را در سطوح ملی و بین‌المللی تعریف و تبیین می‌کند.

مقوله مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، تلاش دارد تا این مفهوم مهم و بنیادین را در اقتصاد قرن بیست و یکمی رواج دهد که تنها، خریداران نهایی کالا و خدمات نیستند که از خرید آن، سود یا ضرر می‌کنند. بلکه دامنه سهامداران و ذی‌نفعان، بیش از خریداران نهایی است و به همین خاطر، بحث محیط‌زیست و جامعه نیز به میان کشیده می‌شود.

بحث مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و واحدهای صنعتی و تجاری به‌طورکلی به این مسئله توجه دارد که چقدر فعالیت‌های تولیدی یا خدماتی بنگاه‌های اقتصادی، حامی محیط‌زیست، حامی جامعه، حامی اقتصاد پایدار و حامی حقوق برابر کارگران است؟

و خلاصه اینکه؛ مســئولیت اجتماعی، یک چارچوب مدیریت اخلاقی را در شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی اضافه می‌کند که بر اساس آن، شرکت‌ها به فعالیت‌هایی اقدام می‌کنند که وضع جامعه را بهتر کند و از انجام کارهایی که باعث بدتر شــدن و وخیم شدن وضعیت جامعه می‌شود نیز پرهیز کنند.

بی‌تفاوتی برخی از بنگاه‌های اقتصادی شهرستان اشکذر به مسئولیت اجتماعی در طی 20 سال گذشته

به اعتقاد نگارنده شهرستان اشکذر و تلاشگران عرصه صنعت و تولید در شهرستان اشکذر نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیستند. چه اینکه با نگاه اجمالی به گستره اقدامات و عملکرد بنگاه‌های اقتصادی فعال در سطح شهرستان اشکذر ازجمله شرکت فولاد آلیاژی ایران طی 20 سال گذشته شاهد کم‌لطفی و یا بهتر بگوییم بی‌تفاوتی از سوی فعالان این حوزه هستیم.

اندک مقایسه‌ای بین انجام مسئولیت اجتماعی واحدهای صنعتی فعال در سایر شهرستان‌های استان یزد صحت‌وسقم این ادعا را تأیید می‌کند؛ به‌عنوان و با اندک تحقیقاتی که نگارنده در این حوزه انجام داده است، به این نکته پی برده است که در شهرستان بافق شرکت سنگ‌آهن بافق خدماتی را در راستای انجام وظایف و مسئولیت اجتماعی خود ارائه داده است.

 

عمل به مسئولیت اجتماعی سنگ‌آهن در شهرستان بافق

به‌طوری‌که صرف هزینه چندمیلیاردی در ساخت بیمارستان شهرستان بافق و مشارکت در تجهیز و خرید وسایل این بیمارستان و نیز فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه محیط‌زیست را تنها بخشی از انجام مسئولیت‌های اجتماعی شرکت سنگ‌آهن بافق در این شهرستان می‌توان نام برد. چنانچه این اقدامات را در کنار احداث پارک و فضای سبز، استخدام کارگران بومی شهرستان بافق قرار دهیم و سرجمع این اقدامات را بر اجرای طرح فاضلاب این شهرستان توسط شرکت سنگ‌آهن بافق و برگزاری جشن‌های مختلف و تجهیز وسایل مدارس این شهرستان را سرشکن کنیم؛ نهایتاً مبلغی به دست می‌آید که سرجمع آن مبلغ اعتباری است که می‌تواند رضایتمندی نسبی شهروندان شهرستان بافق را از فعالیت شرکت سنگ‌آهن بافق در این شهرستان شامل شود.

 

عمل به مسئولیت اجتماعی صنایع در شهرستان اردکان

در شهرستان اردکان نیز می‌توان شاهد فعالیت‌های اجتماعی گسترده آقای محققی بود. باید با نهایت خوشبختی و خوشحالی بگویم که مدیرعامل شرکت ایفا سرام به‌صورت داوطلبانه به دنبال موقعیتی می‌گردد تا بتواند مسئولیت اجتماعی‌ای را که بر دوش خود و شرکت تحت مدیریتش هست را به‌درستی و با فراق بال انجام دهد و این جز بیانگر هوش وافر ایشان بیانگر مطلب دیگری نیست.

صرف هزینه میلیونی کمک درمانی به شهروندان اردکانی، احداث و تأسیس آکادمی فوتبال در شهرستان اردکان و راه‌اندازی خط طراحی دستی روی کاشی در راستای کارآفرینی برای حدود یک هزار نفر از زنان سرپرست خانوار (که البته با اقدامات انجام‌شده تنها ۱۰ در صد از این هدف محقق شده است) را می‌توان ازجمله اقدامات انجام‌شده توسط تنها یک واحد صنعتی فعال در سطح شهرستان اردکان و در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی این واحد تولیدی نام برد. چنانچه این‌گونه اقدامات شرکت ایفا سرام را در کنار احداث بزرگ‌ترین مجتمع رفاهی شهرستان اردکان که در روز عید فطر و به‌طور رسمی شروع ساخت این پروژه عظیم آغاز می‌گردد، قرار دهیم؛ راز توسعه و پیشرفت شهرستان اردکان بر ملأ می‌گردد.

البته در این یادداشت فرصت ارائه گزارش عملکرد واحدهای صنعتی دیگر ازجمله چادرملو بزرگ‌ترین واحد صنعتی این شهرستان نیست.

 

توجه به کمبودها و ظرفیت‌های شهرستان اشکذر

به اعتقاد نگارنده شهرستان اشکذر نیز که از حیث داشتن این‌گونه واحدهای صنعتی محروم نیست (فعالیت بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک در سطح شهرستان) قابلیت این را دارد تا هم‌تراز سایر شهرستان‌های استان یزد چون نگینی در دل کویر بدرخشد.

در این یادداشت بر خود لازم میدانم تا جهت استحضار همگان این نکات را خدمت واحدهای صنعتی یادآوری کنم که:

  • شهرستان اشکذر از کمترین امکانات بهداشتی و درمانی برخوردار بوده و این محرومیت در طول سالیان اخیر باعث از دست رفتن بسیاری از شهروندان اشکذری شده است.
  • شهرستان اشکذر صاحب فرزندان مستعد فراوانی در حوزه ورزش است که با حمایت شما صنعتگران می‌توانند قله‌های رفیع پیروزی را باافتخار فتح کنند.
  • در کنار نیازهای بی‌شماری که باید با ایفای مسئولیت اجتماعی شما صنعتگران مرتفع شود؛ شهرستان اشکذر جوانان جویای کار بی‌شماری دارد که در صورت استخدام در واحدهای تولیدی شما و کسب درآمد می‌توانند و حق‌دارند تا حس خوب زندگی را تجربه کنند.

 

در پایان و در صورت موافقت مدیرمسئول محترم و با عنایت به این جمله که «دانستن حق همه است» و نیز در راستای شفاف‌سازی اقدامات و انجام مسئولیت‌های اجتماعی واحدهای صنعتی فعال در سطح شهرستان اشکذر؛ اعلام می‌دارد پایگاه اطلاع‌رسانی اشکذر خبر این آمادگی را دارد تا اقدامات فعالین این حوزه را اطلاع‌رسانی کند و به سمع و نظر شهروندان شهرستان اشکذر برساند.

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/3PVmw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
car
ads
farntec
124