اشکذر خبر

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec

جرم ۵۴ درصد زندانیان یزد موادمخدر است

شناسه خبر : 92210 | تاریخ انتشار : : 02 تیر 1399 - 19:31 | ارسال توسط :

به گزارش اشکذرخبر،رضا ذوالفعلی‌نژاد روز دوشنبه به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر ) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بعد از این جرایم، مسایل مالی و اقتصادی جزو علت‌های مهم زندانی شدن افراد در زندان‌های زیر پوشش است. وی با اشاره به اینکه حدود چهار هزار نفر در زندان […]

به گزارش اشکذرخبر،رضا ذوالفعلی‌نژاد روز دوشنبه به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه ( اول تا هفتم تیر ) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بعد از این جرایم، مسایل مالی و اقتصادی جزو علت‌های مهم زندانی شدن افراد در زندان‌های زیر پوشش است.

وی با اشاره به اینکه حدود چهار هزار نفر در زندان های یزد هستند ادامه داد: از این تعداد ۶۰ درصد بومی که در استان زندگی می‌کنند و بقیه غیربومی و همچنین ۱۲ درصد این افراد را اتباع خارجی تشکیل می‌دهد که به علت‌های مختلف در زندان به سر می‌برند.

این مسوول اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد مددجویلن زیر پوشش بین ۱۹ تا ۴۵ سال سن دارند و ۷۰ درصد متاهل و بقیه مجرد هستند و همچنین ۹۵ درصد آنها مرد و بقیه بانوان هستند که طبق مقررات دوران زندان خود را در سطح استان سپری می‌کنند.

ذوالفعلی‌نژاد با اشاره به اینکه اقدام‌های فرهنگی در اولویت‌های است خاطر نشان کرد:  فقر فرهنگی و همچنین فقر اقتصادی عامل اصلی افزایش آمار زندانیان است و تا زمانی که زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی در جامعه اصلاح نشود شرایط به همین نحو است.

وی از فعالیت ۲ هزار و ۳۰۰ زندانی در رشته‌های مختلف قرآن  خبر داد و تصریح کرد:  ۷۶۴ نفر از زندانیان حافظ نیم جز تا ۳۰ جز قرآن کریم هستند و همچنین در حال حاضر ۴۸ هزار و ۹۷۵ جلد کتاب در شش باب کتابخانه زندان‌های  وجود دارد یعنی به ازای هر زندانی تقریباً ۱۳ جلد کتاب برای مطالعه در دسترس آنهاست.

مدیرکل زندان‌های یزد گفت: حرفه آموزی و اشتغال جزو اولویت‌ها برای زندانیان است و  آمارها نشان می‌دهد اگر زندانیان پس از آزادی دارای شغل و حرفه باشند، کمتر از یک درصد از آنها دوباره مرتکب خلاف می‌شوند و به زندان باز می‌گردد بنابراین باید فرصت حرفه‌آموزی برای آنها فراهم شود.

ذوالغعلی‌نژاد گفت: سال گذشته و قبل از کرونا، ۱۹۸ دوره در قالب ۶۳ رشته برگزار شد و در حال حاضر نیز ۶۳۷ نفر از زندانیان جزو شاغلان مولد هستند یعنی در زندان درآمدی بالای ۴۰۰ هزار تومان دارند و در مجموع آمار شاغلان مولد و غیرمولد در زندان‌های استان هزار و ۳۷۱ نفر است.

آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در گرو همکاری خیران 

همچنین مدیرعامل نمایندگی ستاد دیه یزد: گفت: از ابتدای امسال تاکنون  ۵۷ زندانی جرایم مالی غیرعمد با همکاری مردم ، خیران و پیگیری این ستاد از زندان‌های استان آزاد شدند که برای آزادی آنها به ۱۲ میلیارد تومان نیاز بود اما ۱۱ میلیارد تومان از این میزان ، گذشت رضایتمندانه اخذ شد.

اسلام افشون با بیان اینکه پارسال  ۱۲ جشن گلریزان و ۱۳ طرح برای آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد برگزار شد افزود: امسال نیز برای اولین بار در کشور به دلیل شیوع کرونا جشن‌های گلریزان مجازی برگزار شد که در این جشن‌ها ۲۹۰ میلیون تومان جمع آوری شد.

وی خاطر نشان کرد: طی سال گذشته در مجموع ۳۱۵ پرونده جرایم مالی غیرعمد در استان  وجود داشت که زندانیان ۲۶۰ پرونده با برگزاری جلسات صلح و سازش و دریافت رضایت و پرداخت بخشی از دیون آزاد شدند.

این مسوول تاکید کرد: در حال حاضر در زندان‌ها ۱۷۰ محکوم مالی داریم که ۹ نفر از آنها بدهکاران دیه، پنج نفر بدهکاران دیه در کارگاه‌ها، سه نفر بدهکاران جرایم شبه عمد، ۱۵۴ نفر بدهکاران حقوقی نظیر چک‌های برگشتی غیر کلاهبرداری و ضمانت، ۶۲ نفر مهریه و ۲ نفر بدهکاران نفقه هستند که برای آزادی آنها به ۱۶۵ میلیارد تومان نیاز است.

هم اکنون در استان یزد سه زندان شامل زندان مرکزی و شماره ۲ در شهر یزد و یک زندان در اردکان وجود دارد.

همچنین ۲ بازداشتگاه در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه دایر است و در مجموع حدود چهار هزار نفر در استان زندانی هستند که جرم اغلب افراد که غیر بومی هستند، در ارتباط با مواد مخد است.

استان یزد بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

منبع:ایرنا یزد

لینک کوتاه : https://ashkezarnews.ir/40TiI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکمیل کنید *

تبلیغات
iau
kilinik
ads
car
farntec